Hammarby Damfotboll

Hammarby Damjuniorer

Nyhet   •   Nov 16, 2011 13:14 CET

Hammarby Damfotboll är en av få fotbollsföreningar, på damsidan, som har en fullt utbyggd verksamhet från våra knattetjejer till våra elitlag. Föreningen har under många år byggt upp sin ungdomsverksamhet med vår välkända fotbollstrappa och fått förmånen att utveckla och ta hand om många tjejer på väg mot elittoppen. Vi har också genom åren utvecklat bredd och elitsatsningarna gemensamt och det har ofta gett gott resultat, inte minst har de kunnat stödja varandra och ge utrymme för talanger att växa.

Steget mellan talang och elit behöver bli bättre och vi har nu fått ett gyllene tillfälle att göra det på.  Bajen DFF och Utvecklingstruppen slås samman till att bli klubbens nya satsning, Hammarbys Damjuniorer. De matchas i division 3 och i Svenska Spels F17. Det blir ett nära samarbetet med föreningens A-lag och ledarstaben för laget har utvecklas. Föreningen har knutit Micke Holme och Andreas Hellmark, två välutbildade och erfarna tränare. Tränarduon kommer att kompletteras med ytterligare erfarna och kunniga tränare. I ledarstaben återfinns också två välrenommerade Hammarbynamn, Ulrika Brenner och Peter Sönnerfors som lagledare.

Hammarby ser fram emot att få ta hand om och fortsätta vårt långsiktiga arbete med att utveckla vår ungdomsverksamhet och ta hand om talanger som på sikt ska spela i vårt A-lag.