Umeå IK

Inkörsporten till elitfotbollen

Nyhet   •   Nov 24, 2016 15:26 CET

Är du sugen på att kombinera elitinriktad fotbollsutbildning med gymnasiestudier?

Då är NIU, Dragonskolans elitidrottsgymnasium, det självklara valet. Du får fotboll på skolschemat i gymnasiet och samtidigt möjlighet till en utvecklande elitsatsning. Fotbollsutbildningen har en tydlig elitfotbollskaraktär där målsättningen är att uttagna elever på sikt ska kunna nå nationell elit.

NIU står för Nationella godkända Idrottsutbildningar och innebär i detta fall en nationellt godkänd fotbollsutbildning där ansvarig tränare håller högsta klass och har en utbildningsnivå på lägst ”Elite Youth A diploma” på Svenska fotbollförbundets tränarstege. Umeå IK FF har ett nära samarbete med NIU på Dragonskolans elitidrottsgymnasium. Samtliga spelare som blir antagna på NIU erbjuds plats i UIK:s organisation.

Verksamheten, som startade 2011 som en del av den nya gymnasiereformen, har snabbt blivit en succé och även burit frukt i form av sportsliga framgångar.

– Ser vi bara till i år så kom vi till slutspel (semifinal) i Svenska Spel F19. Vi lyckades dessutom att vinna hela skol-sm när man vann mot Elof Lindälvs gymnasium från Kungsbacka med 4-0, säger tränaren Andreas Bengtsson och fortsätter:

– Faktum är att vi är ensam som förening Sverige som har lyckats kvalat in till slutspel hela fem år i rad.

Tydlig röd tråd

Träningen på Dragonskolan sköts av just Andreas Bengtsson (Umeå IK FF), Örjan Andersson (tidigare bland annat Umeå FC) och Johan Norberg (målvaktstränare).

Andreas Bengtsson håller i träningar både på skolan och i föreningens F19-lag. Därmed erbjuds träning som går hand i hand med föreningsträning och skolträning, vilket i sin tur skapar en tydlig röd tråd för varje spelares individuella utveckling. Träningstiderna med Umeå IK FF är schemalada direkt efter skolan så att spelarna får mer tid till studier och fritid.

Noterbart är att man som elev på Dragonskolans elitidrottsgymnasium är unik så tillvida att allt är samlat under samma tak – lärare, tränare och rektor bildar ett gemensamt arbetslag – vilket innebär att man får bra kontroll över både elevens studier och själva elitidrottandet. Det finns dessutom en anställd elevboendekoordinator på heltid som administrerar elevernas boenden som finns som stöd under hela gymnasietiden.

– All träning sker på förmiddagarna i form av tre pass fotbollsspecifikt och ett pass allmän fysisk träning eller teori, berättar Andreas Bengtsson.

Dragonskolan har också ett nära samarbete med idrottsmedicin där alla antagna spelare får göra tester för att kunna anpassa sin träning samt förebygga skador på bästa sätt.

Vid tidigare antagningar har spelare kommit från bland annat Kiruna, Sundsvall, Trelleborg, Härnösand, Örnsköldsvik, ja, ända från Bodö i Norge och Vasa i Finland. Det är med andra ord ingen tvekan om att NIU-utbildningen vid Dragonskolan blivit en fullträff, sett både ur en skolmässig och ur en sportslig synvinkel.

– Umeå IK FF har som sportslig målsättning att varje spelare som elitsatsar inom klubbens organisation ska kunna koncentrera sig på sin fotbollsutbildning och samtidigt få en gymnasieexamen, menar Andreas Bengtsson.

Tätt samarbete

Andreas Bengtsson hyllar konceptet och konstaterar samtidigt att hela 17 spelare från NIU/juniorlaget har spelat a-lagsfotboll Umeå IK FF under säsongen 2017.

– Det täta samarbetet mellan a-laget och juniorlaget – till exempel att man tränar samtidigt – innebär kvalitetstid och lediga kvällar vilket är positivt både för studierna och för den sociala gemenskapen. Vi är dessutom den enda föreningen på elitnivå som har samarbetsavtal med en niu-skola på orten som finns i Norrland påpekar Andreas Bengtsson.

Sista ansökningsdag till NIU på Dragonskolans elitidrottsgymnasium för hösten 2017 är den 1 december 2016 och givetvis är även spelare utanför distriktet välkomna att komma in med en ansökan.

– Det är viktigt att alla som är intresserade av att elitsatsa verkligen söker och att man inte avstår på grund av tidigare meriter, påpekar Andreas Bengtsson.

Ansökningsblanketter/formulär hittar du på Västerbottens fotbollförbunds hemsida: http://vasterbotten.svenskfotboll.se/fotboll-i-skolan/fotbollsgymnasier/niu_2017/


Vid frågor kring utbildningen och samarbetet med Umeå IK FF kan ni kontakta:

Tränare Andreas Bengtsson andreas.bengtsson@umea.se 070-566 88 63

Rektor Henrik Ragnvaldsson henrik.ragnvaldsson@umea.se 090-16 24 05