Sveriges Kommuner och Landsting

Många möten i Almedalen

Nyhet   •   Jul 06, 2012 10:40 CEST

Almedalsveckan går mot sitt slut. Här reflekterar SKL:s ordförande Anders Knape över veckan som gått.

Nu väntar sommar och ledighet för mig och jag avslutade arbetet med en av de både mest givande och roligaste arbetsveckor man kan ha. Almedalsveckan som jag i år besökte för åttonde gången ger alltid upphov till många intressanta möten, många nya idéer och förhoppningsvis sås frön till framtida samarbeten.

Vi på SKL var på plats med både egna seminarier och det allt mer populära Öppet hus som vi har i Burmeisterska huset. Ni kan läsa lite mer om det här. Men inte nog med det, vi räknade inför Almedalsveckan igenom det gedigna programmet under veckan, som återigen slog rekord med över 1800 evenemang, och kom fram till att våra företrädare fanns representerade i ungefär sju procent av alla evenemang. Det visar både på att det finns ett intresse för vad vi har att säga men också att våra frågor diskuteras av många, det glädjer mig mycket och visar också på hur viktigt det är att vi på SKL deltar i debatterna under veckan.Vi hade sex egna seminarier, och dessutom hölls ett seminarium tillsammans med Socialdepartementet under torsdag eftermiddag. Jag är glad att vi kunde arrangera detta seminarium där Maria Larsson deltog på ett så viktigt område för våra medlemmar och där vi också har en överenskommelse med regeringen. Våra egna seminarier var överfulla och bredden på ämnena speglade väl den bredd av frågor våra medlemmar arbetar med. Skola, vård, arbetsgivarpolitik och byggande. Dessutom två seminarier som diskuterade ämnen som olikheters vara eller icke vara samt myter om kommuner, landsting, oss politiker och sektorn i stort.Jag deltog själv i diskussionen om myter, som leddes av Johan Wester som de flesta känner igen från Hipp Hipp. Johan ställde mig och panelen mot väggen med ett antal föreställningar om sektorn där vi inte riktigt känner igen oss i den bild som sprids. Eftersom alla våra seminarier teckentolkats tog Johan chansen att be om en liten lektion. Ni kan ta del av den och lära er teckna ”kommuner och landsting”, precis i början av den filmen.

Det andra av våra seminarier som jag deltog i handlade om bostadsbyggande, en fråga som ligger i toppen av SKL:s och många kommuners agendor. I denna debatt tog jag chansen att ställa ett antal frågor till Stefan Attefall som är ansvarig minister. Han svarade på en del och lovade bland annat att länsstyrelsernas hantering av överklagade bygglov ska snabbas upp. SKL driver också på i frågan. I debatten lyfte jag bland annat de sex punkter som finns i denna debattartikel som publicerades i Svenska Dagbladet på måndagen.Jag har också deltagit på många andras arrangemang. Ungas väg till arbete, riskapital och vinster inom välfärden har varit vanliga och intressanta ämnen.

Men jag vill speciellt berätta om Framtidskommissionen "Framtidsdag" där jag deltog på onsdagen och det arbetet som kommissionen nu inleder. Det är en diskussion som lyfter blicken ovanför det dagliga med sikte på vilken vision vi vill ha för våra kommuner eller regioner 2025. I det arbetet skickade vi tidigare i år ut ett brev till alla ordföranden för kommuner, landsting och regioner tillsammans med Framtidskommissionen. Vi vill i detta steg av arbetet kartlägga vilka visioner beslutsfattarna runt om i Sverige har för sina hemtrakter. Det kan gälla boendet, utsikter för den lokala arbetsmarknaden eller hur man arbetar med att skapa en hållbar utveckling. I ett nästa steg skall samma sak efterfrågas från gymnasieelever. Det ska utmynna både i ett tankeutbyte men också ett kunskapsutbyte över landet. Jag uppmanar alla er att delta i arbetet och att sätta er del av Sverige på kartan.

Alla våra seminarier finns att se i efterhand via www.skl.se/almedalen och jag hoppas att ni även tar chansen att se på dem.

Med detta vill jag passa på att önska er alla en riktigt trevlig sommar.

Anders Knape

Ordförande för Sveriges Kommuner och Landsting

Pressjour: 08-452 71 01

Följ SKL på Twitter:
twitter.com/s_k_l