Rotary Sverige

Möt framtidens musiktalanger från Gislaveds musikskola

Nyhet   •   Apr 01, 2018 18:58 CEST

Rotary Gislaved musikstipendiater 2018

Rotarys värdegrund handlar om att tjäna mänskligheten. Vi sammanför engagerade människor som vill bidra till att förbättra samhället. I smått och stort. Vi vill värna om ledarskap och kamratskap, och visar respekt för varandras olikheter.

Våra medlemmar här i Gislaveds Rotaryklubb, vill medverka till att göra skillnad såväl på en lokal som global nivå. På onsdag är det återigen dags att lyfta fram den stora bredd som finns i Gislaveds musikliv, en stark och kreativ insats som unga musikskapare och ledare och lärare utför inom musikskolan. En viktig attraktivitetsfaktor, som vi är stolta över att kunna uppmärksamma genom att i samverkan med Musikskolan Gislaved dela ut fyra musikstipendier till framtidens talanger

Sverige är en urstark musiknation internationellt. Den svenska musikskolan gör skillnad och Gislaveds musikskola är unik på det sätt man formar musiktalanger. Här skapas de bästa förutsättningar för ett bra och utvecklande musikliv. Oavsett om våra ungdomar väljer att fortsätta som amatörer eller som musikproffs i ett framtida musikyrke.

Gislaved Rotaryklubbs Musikstipendium à 3 000 kr i samarbete med Musikskolan Gislaved tilldelas

Frida Curenstam

”för en musikalisk talang, med gitarr och elbas som huvudinstrument, samt ett röstligt omfång, som tillsammans med en hög ambition och en positiv anda, skapar goda förutsättningar att ta sig an olika musikaliska utmaningar.”

Fredrik Kastberg

”för ett musikaliskt kunnande, ambition och som en god förebild för övriga medspelare i orkester- och ensemble sammanhang, med klarinett som huvudinstrument.”

Hedvig Forsberg

”för ett stort engagemang och intresse för musiken, och en given talang såväl i solo som ensemble medverkan, med cello som huvudinstrument.”

Josefin Ivansson

”för ett stort engagemang och intresse som utvecklats till en fantastisk talang för flera musiksammanhang, med tvärflöjt som huvudinstrument.”


Gislaved Rotaryklubbs Musikstipendium à 6 000 kr i samarbete med Smålandia och Musikskolan Gislaved tilldelas

Emilia Muncan

”för en unik ambition, en musikalisk säkerhet och ett kreativt uttryck i såväl solist som orkestersammanhang; med fiol som huvudinstrument.”

Gislaved den 28 mars, 2018 – Musikskolan Gislaved (Konserthallen)


För mer information, kontakta

Alf Johansson, Rotary Gislaved president 2017-2018

070 319 82 50

alf@boxhult.se


Carola Öberg, Rotary Gislaved past president 2016-2017, kommunikationsansvarig 2017-2018

076 830 3381

c-communication@telia.com

Veronika Lorentzon, musikskolechef, Musikskolan Gislaved

0371-812 92

veronika.lorentzson@edu.gislaved.se