NordicBet

NordicBets Hockeypodd avsnitt 3, ”Luleå har Sveriges mest enögda fans”

Nyhet   •   Mar 26, 2015 15:46 CET

Hockeylegendaren Johan ”Garpen” Garpenlöv och journalisten Jacob Nyström gör sin tredje analys av Sveriges mest välkända hockeyklubbar i NordicBets Hockeypodd. Nu har turen kommit till Luleå Hockey som bedöms ha framtiden för sig. Garpenlöv ger fansen en känga, men får svar på tal av Toyne Ringwald, klackledare och styrelsemedlem i Luleå fans.

– Luleå kan utmana om SM-guldet redan nästa år och Daniel Zaar har potential att bli en spetsspelare, spår Johan Garpenlöv samtidigt som han skickar en passning till klubbens anhängare.

– Luleå Hockey har Sveriges mest enögda fans, säger Garpenlöv.

NordicBets nya hockeypodd analyserar läget i de mest välkända klubbarna i SHL och Hockeyallsvenskan. Men hockeyexperterna Johan Garpenlöv och Jacob Nyström får inte stå oemotsagda utan får i varje avsnitt besök från klubbens supportrar. I veckans podd är Luleå Hockeys klackledare Toyne Ringwald på plats och kommenterar mångmiljardären Jakob Porsers intåg som storsponsor i Luleå Hockey.

– Att hänga upp sig på en privatperson blir inte sunt, säger han i podden och avslöjar sina drömvärvningar. Skulle vi värva tillbaka spelare som Linus Omark och Linus Klasen hade det varit en våt dröm, säger Toyne Ringlad.

Här kan du lyssna på tredje avsnittet av NordicBets Hockeypodd.

Samtliga avsnitt av NordicBets Hockeypodd kommer att finnas tillgängliga via Itunes, Soundcloud och YouTube . Avsnitten släpps på torsdagar.

För mer information om NordicBets Hockeypodd:

Presskontakt för NordicBet:
Erik Wännström
Erik.wannstrom@betssongroup.com
T: 076 180 55 31

http://news.nordicbet.com