Gul PR

​Svenska CP-föreningen väljer Gul PR för arbete med World CP Day 2016

Nyhet   •   Sep 27, 2016 09:37 CEST

Inför World CP Day 2016 har Svenska CP-föreningen valt att arbeta med Gul PR. Plattform för året är sociala medier och fokus främst på Facebook och Instagram.

Målet med World CP Day 2016 i Sverige är att sprida kunskap om Cerebral Pares och att uppmuntra personer som själva har en CP-diagnos och personer i deras närhet.

   - Vi har tidigare arbetat med Vilhelm Hanzén på Gul PR och varit nöjda med resultatet. Han har ett driv och ett stort kreativt tänk som vi uppskattar, säger Svenska CP-föreningens ordförande Therese Siverbo.

   - Det känns otroligt roligt att få förtroendet att projektleda Svenska CP-föreningens arbete med World CP Day 2016. Vi ser hur starkt engagemang de har för de frågor de driver, säger Vilhelm Hanzén på Gul PR.


Presskontakt:
Vilhelm Hanzén, Gul PR
vilhelm@gulpr.se eller 0736-907409