Svenska Rugbyförbundet

7-mannalandslaget testar med SOK

Pressmeddelande   •   Feb 21, 2013 20:20 CET

Herrarnas 7-mannalandslag samlas i helgen (23-24 februari) på Bosön i Stockholm för att genomföra konditionstester tillsammans med Svenska Olympiska Kommittén, som tillsammans med Svenska Rugbyförbundet arbetar mot målet att se Sverige representerade i Olympisk rugby.


En trupp på totalt 30 spelare har kallats inför årets 7-mannasäsong. Det är dessvärre många som
inte kan delta i helgen på grund av studier, arbete, spel utomland eller skador. Endast 16 av dessa spelare kommer till helgens konditionstester men landslaget kommer inte att tas ut förrän efter ytterligare ett träningsläger i mars.


23-24 februari       tester med SOK                          Bosön, Stockholm

17-19 maj             Amsterdam Sevens                     Amsterdam, Holland

31 maj-1 juni         EM Division A, delturnering 1      Israel

22-23 juni             EM Division A, delturnering 2       Bryssel, Belgien


För ytterligare information, kontakta:

Anders Svärd, manager Herr VII  070-570 90 57

 

 

Truppen till SOK-testerna 23-24 februari


Chris Bradley                  Stockholm Exiles RFC

Oliver Callaghan             Plouzane AC Rugby, Frankrike

Andrew Daish                 Old Albanians RFC, England

Robin Fransson              Enköpings RK

Tim Johansson               Enköpings RK

Oskar Lechner                Stockholm Exiles RFC

Victor Lindqvist               Stockholm Exiles RFC

Tim McNally                    Stockholm Exiles RFC

Rikus van Niekerk           Stockholm Exiles RFC

Andreas Nilserius            Södertälje RK

Alexander Rappestad      Norrköpings RK Trojan

Jimmie Rissanen             Vänersborgs RK

Nicklas Rissanen            Vänersborgs RK

Torgils Roth                    Stockholm Exiles RFC

Oliver Sharp                   Stockholm Exiles RFC

Jack Tatu                        Vänersborgs RK


Kallade men kan ej närvara:

 

Alexander Andersson       Pingvin RC, Trelleborg

Sebastian Andersson       Pingvin RC, Trelleborg

Rhys Allen                        Stockholm Exiles RFC

Tobias Borg                      Enköpings RK

Dustin Eaton                    Stockholm Exiles RFC

Fredrik Enestad                Ponsonby RFC, Nya Zeeland (Södertälje RK)

Ian Gowland                    Stockholm Exiles RFC

Liam Jardin                      Stockholm Exiles RFC

Nils Murphy                     Corinthians RFC, Irland

Sami Paulsson                Te Puke RFC, Nya Zeeland (Hammarby IF)

Victor Pierce                   Stockholm Exiles RFC

Lee Sandberg                Cambridge RFC, England

Carl Ulander                   Stockholm Exiles RFC

Oscar Ulander                Stockholm Exiles RFC