Socialdemokraterna

Årets förstamaj-talare landet runt

Pressmeddelande   •   Apr 27, 2006 13:57 CEST

Manuel Ferrer, presschef, 070-666 02 59

Årets Första maj-märke är rakt och enkelt - vår ros och så texten: Alla ska med, säger partisekreterare Marita Ulvskog.

- Det stämmer väl överens med vårt valbudskap som ju också är enkelt och tydligt. Det vill säga jobben och solidariteten står i centrum. Arbete och välfärd åt alla. Nej till gräddfiler och nej till en borgerlig regering.

Runt om i landet talar statsråd och fackliga representanter, som framgår av följande uppställning. Dessutom framträder lokala talare.

Distrikt Talare, tid, plats

Blekinge Lena Hallengren, Torget Ronneby, 15.30

Erland Olausson, Hoglands park Karlskrona, 12.30
Erland Olausson, Snäckan Karlshamn, 15.30

Bohuslän Thomas Bodström, Museiparken Uddevalla, ca 12.00
Thomas Bodström, Stadsparken Lysekil, ca 14.30

Jan Rudén SEKO, Häggvallsskolan Stenungsund, ca 11.30

Dalarna Ulrica Messing, Dalasalen regementet, Falun, 12.00
Ulrica Messing, Folkets Hus Borlänge, 14.30

Gotland Ulla Lindqvist, Stäven Gråbo Visby, 11.00

Gävleborg Bosse Ringholm, Långnäsparken Bollnäs, 11.30
Bosse Ringholm, Stortorget Gävle, 15.00

Lars Johansson, Skogs o Trä, Torget Ljusne, 10.00

Sara Jägare, LO, Folkets Hus, Sandviken, ca 12.00

Göteborg Wanja Lundby Wedin, Olof Palmes plats Kungsbacka, ca 10.30

Wanja Lundby Wedin, Götaplatsen Göteborg, ca 16.30

Halland Morgan Johansson, Stadsparken Laholm, 11.00
Morgan Johansson, Vallarna Falkenberg, 13.30

Jämtland Barbro Holmberg, Krokoms Värdshus, 9.30
Barbro Holmberg, Storsjöteatern Östersund, 12.30
Barbro Holmberg, Mörsils Folkets Hus, 14.30

Jönköping Hans Tilly, Byggnads, Tändstickstorget Jönköping, 15.00

Kalmar Sven-Erik Österberg, Stadsparken Västervik, 12.30
Sven-Erik Österberg, Ryvenäs fritidsegendom, 14.00

Kronoberg Leni Björklund, Järnvägsparken Ljungby, 13.30
Leni Björklund, Folkets Hus Strömsnäsbruk, ca 16.00

Norrbotten Thomas Östros, Ebeneser Kulturcentrum Luleå, 11.45
Thomas Östros, Centrumtorget Boden, 14.00

Ella Niia, Hotell o Restaurang, Kiruna Folkets Hus, 12.00

Skaraborg Lena Sommestad, Badängsparken Gullspång, 11.00
Lena Sommestad, Hertig Johans torg Skövde, ca 15.00

Göran Johnsson, Tunaholmsaulan Mariestad, 15.30
Göran Johnsson, Djäknescenen Skara, ca 10.30

Skåne Marita Ulvskog, Slottsparken Landskrona, 12.00
Marita Ulvskog, Stortorget Malmö, 15.00

Ylva Johansson, Folkets Park Kristianstad, 12.00
Ylva Johansson, Kulturhuset, Hässleholm, ca 13.30- 18.00

Ylva Thörn, Folkparken Lund, 14.00
Hans-Olof Nilsson, Folkets Park Ystad, 14.45
Lars Lindgren, Folkets Park Kävlinge, 13.30

Stockholms län Göran Persson, Tornparken Sundbyberg, 11.15

Bo Rönngren, LO, Storängstorget Österåker, 11.00

Stockholm Göran Persson, Norra Bantorget, 15.00

Sörmland Berit Andnor, Parken Zoo Eskilstuna, 12.00

Ann-Christin Nykvist, Folkets Hus Oxelösund, 11.00
Ann-Christin Nykvist, Träffen Nyköping, 13.00

Jan Eliasson, Stadsparken Katrineholm, 15.30

Uppsala Mona Sahlin, Skolparken Enköping, 11.30
Mona Sahlin, Odinslund Uppsala, 14.30

Leif Håkansson, LO, Folkets Hus Karlholm, 11.30

Värmland Jens Orback, Värmlands Museum Karlstad, 14.00

Anders Ferbe, IF Metall, Torget Arvika, 11.00

Västerbotten Ibrahim Baylan, Rådhustorget Umeå, 14.30
Ibrahim Baylan, Kommundelskontoret Hörnefors, 18.00

Lars-Anders Häggström, Handels, Folkets Hus Skelleftehamn, 12.00
Lars-Anders Häggström, Torget Skellefteå, 15.00
Hans Öhlund, Fastighets, Folkets Hus Storuman, 17.00

Västernorrland Carin Jämtin, Stora Torget Härnösand, 11.30
Carin Jämtin, Stora Torget Sundsvall, 13.45

Per Winberg, Transport, Torget Kramfors, 13.30

Västmanland Berit Andnor, Viktor Larssons plats Västerås, ca 15.45

Norra Älvsborg Stefan Löfvén, Folkets Park Trollhättan, 11.50
Stefan Löfvén, Dalaborgsparken Vänersborg, 14.10

Leif Ohlsson, IF Metall, Tingshustorget Bengtsfors, 11.00

Södra Älvsborg Hans Karlsson, Järnvägstorget Ulricehamn, 11.00
Hans Karlsson, Parkskolan Skene, 17.00

Örebro Leif Pagrotsky, Teaterplan Örebro, 15.00

Kjell Dahlström, Skogs/Trä, Hamntorget Askersund, ca 11.30

Östergötland Pär Nuder, Borgen Folkets Park Norrköping, 13.40
Pär Nuder, Folkets Park Linköping, 16.00