Svenska Ishockeyförbundet

Division 1 C, Matchfakta

Pressmeddelande   •   Nov 15, 2006 08:32 CET

Division 1 C

Tisdagen den 14 november 2006

Matchfakta:



Team Uppsala HC-Surahammars IF 3-3 (efter overtime)

(1-1, 2-0, 0-2, 0-0)

Första perioden: 0-1 (3.09) Billy Ramström (Jonas Alterteg) , 1-1 (17.27) Fredrik Georgsson ()

Skott: 12-7.

Andra perioden: 2-1 (1.17) Johan Viktorsson (Anders Karlsson), 3-1 (18.13) Fredrik Georgsson () spel fyra mot fem

Skott: 8-14.

Tredje perioden: 3-2 (5.00) Tobias Lundqvist (Jonas Alterteg) spel fem mot fyra, 3-3 (12.34) Kaj Hettula (Daniel Karlsson)

Skott: 4-12.

Overtime:

Skott: 0-2. Totalt: 24-35.

Utvisningar: Team Uppsala HC 7x2 min. Surahammars IF 4x2

Domare: Niclas Johansson, Södertälje

Publik: 114



Eskilstuna Linden Hockey-Valbo AIF 6-0

(2-0, 3-0, 1-0)

Första perioden: 1-0 (14.31) Rickard Rydén (Jens Johansson, Linus Berg), 2-0 (19.59) Fredrik Björk (Daniel Eklund, Linus Berg)

Skott: 8-7.

Andra perioden: 3-0 (5.28) David Forsberg (Fredrik Björk, Patrik Göransson), 4-0 (5.49) Rickard Rydén (Jens Johansson, Mathias Karlsson), 5-0 (13.33) Viktor Söderberg (Emil Flodqvist)

Skott: 15-4.

Tredje perioden: 6-0 (8.08) Rickard Rydén (Jens Johansson, Alexander Karlsson) spel fem mot fyra

Skott: 7-13. Totalt: 30-24.

Utvisningar: Eskilstuna Linden Hockey 9x2 min. Valbo AIF 6x2

Domare: Alexander Gleisner, Tumba

Publik: 322



Lindlövens IF-Borlänge HF 4-6

(1-1, 1-3, 2-2)

Första perioden: 1-0 (11.35) Thom Nordin () , 1-1 (19.15) Henrik Bergenström (Daniel Persson, Johannes Lundkvist) spel fem mot fyra

Skott: 7-10.

Andra perioden: 1-2 (1.50) Andreas Carlsson (Jon Bergman), 2-2 (3.46) Erik Svensson (), 2-3 (6.13) Jon Bergman (Mikael Englund) spel fem mot fyra, 2-4 (7.11) Daniel Persson (Henrik Bergenström, Johannes Lundkvist)

Skott: 12-13.

Tredje perioden: 2-5 (0.24) Daniel Persson (Jan Öhman, Johannes Lundkvist), 3-5 (3.09) Joacim Hedblad (Johan Persson), 4-5 (7.33) Patrik Nyman (Dan Fredriksson) spel fem mot fyra, 4-6 (9.05) Marcus Persson (Jan Öhman, Daniel Persson) spel fem mot fyra

Skott: 9-12. Totalt: 28-35.

Utvisningar: Lindlövens IF 7x2 min. Borlänge HF 7x2

Domare: Lars Eriksson, Fagersta

Publik: 338



Tierps HK-Örebro HK 2-3

(0-1, 0-2, 2-0)

Första perioden: 0-1 (3.33) Jonas Almqvist (Mathias Olsson, Henrik Löwdahl)

Skott: 5-10.

Andra perioden: 0-2 (1.55) Mikael Olsson (John-Eric Wikholm), 0-3 (10.17) Jonas Almqvist (Henrik Löwdahl) spel fyra mot fem

Skott: 3-16.

Tredje perioden: 1-3 (2.36) Peter Andersson (Kyösti Karjalainen, Tomas Berlin), 2-3 (18.01) Per Andersson (Tobias Berlin, Tomas Berlin)

Skott: 7-9. Totalt: 15-35.

Utvisningar: Tierps HK 9x2 min, 1x10. Örebro HK 8x2, 1x10

Domare: Daniel Wangerheim, Saltsjö-Boo

Publik: 244



Enköpings SK HK-Falu IF 3-2

(2-0, 1-0, 0-2)

Första perioden: 1-0 (6.43) Mattias Strandin (Vilhelm Jo Linder, Peter Lindelöf), 2-0 (13.35) Alexander Lundkvist (Jimmy Nordberg, Andreas Lindquist) spel tre mot fem

Skott: 13-5.

Andra perioden: 3-0 (1.25) Mattias Strandin (Peter Lindelöf)

Skott: 15-12.

Tredje perioden: 3-1 (7.17) Jonathan Lindroth (Hans Norman), 3-2 (16.30) Joakim Westerling (Henrik Hedén, Markus Persson)

Skott: 4-4. Totalt: 32-21.

Utvisningar: Enköpings SK HK 10x2 min, 1x10. Falu IF 6x2

Domare: Tobias Suomela, Örebro

Publik: PUBLIKSIFFRA SAKNAS