Svenska Ishockeyförbundet

Division 1, matchfakta

Pressmeddelande   •   Feb 19, 2007 08:44 CET

Division 1 A Fortsättningsserien

Söndagen den 18 februari 2007

Matchfakta:



Clemensnäs HC-Asplöven HC 2-7

(0-2, 2-1, 0-4)

Första perioden: 0-1 (11.48) Janne Kinnunen (Sakari Jussila, Gustav Karlsson) spel fem mot fyra, 0-2 (19.25) Marcus Lundberg (Antti Honkkanen, Alexander Herrgård)

Skott: 15-12.

Andra perioden: 1-2 (1.12) Joakim Hällgren (Jim Richtmann), 1-3 (6.33) Antti Honkkanen (Alexander Herrgård, Henrik Andersson) spel fem mot fyra, 2-3 (15.38) Jim Richtmann (Klas Mikaelsson, Fredrik Johansson) spel fem mot fyra

Skott: 9-15.

Tredje perioden: 2-4 (4.55) Fredrik Tapani (Iiro Itämies) spel fyra mot fem, 2-5 (12.51) Alexander Herrgård (Antti Honkkanen, Marcus Lundberg), 2-6 (17.07) Henri Nuutinen (Simon Kummu, Teijo Räävi), 2-7 (17.18) Jarkko Pakisjärvi (Sakari Jussila)

Skott: 8-11. Totalt: 32-38.

Utvisningar: Clemensnäs HC 5x2 min. Asplöven HC 7x2

Domare: Emil Lundqvist, Skellefteå

Publik: 88



Tegs SK-Luleå Rebels HC 4-3 (efter overtime)

(2-0, 1-1, 0-2, 1-0)

Första perioden: 1-0 (2.02) Anders Rinzén (Oscar Molin, Tommi Hämäläinen), 2-0 (15.35) Linus Edström ()

Skott: 11-7.

Andra perioden: 2-1 (11.41) Johan Mattsson (Anders Vikman), 3-1 (12.55) Joakim Vikström (Tommi Hämäläinen)

Skott: 11-7.

Tredje perioden: 3-2 (0.29) Simon Johansson (Anders Vikman, Johan Öhman) spel fem mot tre, 3-3 (19.53) Anders Vikman (Simon Johansson, Johan Öhman) spel fem mot fyra

Skott: 6-8.

Overtime: 4-3 (0:56) Ante Berglund (Joakim Vikström, Tommi Hämäläinen)

Skott: 1-1. Totalt: 29-23.

Utvisningar: Tegs SK 6x2 min, 1 Matchstraff. Luleå Rebels HC 4x2

Domare: Olof Lindqvist, Örnsköldsvik

Publik: 69


Division 1 B Fortsättningsserien

Söndagen den 18 februari 2007

Matchfakta:



Kovlands IshF-ÖSK HK 2-4

(0-1, 1-2, 1-1)

Första perioden: 0-1 (4.23) Joakim Grundberg (Mikael Östman, Johan Hedman) spel fem mot tre

Skott: 11-11.

Andra perioden: 0-2 (2.17) Joakim Persson (Johan Hedman), 1-2 (12.42) Magnus Magnusson (Robin Gilliusson, Alexander Håkansson) spel fem mot fyra, 1-3 (15.45) Johan Hedman (Mikael Östman) spel fem mot fyra

Skott: 7-10.

Tredje perioden: 2-3 (15.58) Mattias Sörbrand (Magnus Magnusson), 2-4 (19.35) Daniel Hållberg (Joakim Grundberg) mål i tom kasse

Skott: 13-3. Totalt: 31-24.

Utvisningar: Kovlands IshF 9x2 min, 1x10. ÖSK HK 12x2

Domare: Hans Skoglund, Härnösand

Publik: 150



Kramfors-Alliansen-Hudiksvalls HC 3-7

(1-2, 1-0, 1-5)

Första perioden: 0-1 (2.53) Martin Ungh (Mikael Pettersson) , 0-2 (6.11) Mikael Brancalion (Petter Granberg) spel fyra mot fem, 1-2 (13.28) Dennis Wedin (Emil Nordlander, Henrik Söderqvist)

Skott: 7-12.

Andra perioden: 2-2 (13.43) Tony Sundin (Tobias Kock) spel fem mot fyra

Skott: 15-9.

Tredje perioden: 2-3 (0.42) Tobias Sahlin (Martin Ungh), 3-3 (6.01) Tobias Kock (Tony Sundin, Per Löfgren), 3-4 (8.50) Matthew Bahen (Mikael Sjödin, Daniel Häggmark), 3-5 (11.06) Matthew Bahen (Mikael Brancalion, Petter Granberg) spel fem mot tre, 3-6 (14.16) Mikael Brancalion () spel tre mot fem, 3-7 (16.23) Mikael Sjödin (Daniel Häggmark)

Skott: 14-13. Totalt: 36-34.

Utvisningar: Kramfors-Alliansen 8x2 min, 2x10. Hudiksvalls HC 9x2

Domare: Per Kansell, Mora

Publik: 183

Division 1 D Fortsättningsserien

Söndagen den 18 februari 2007

Matchfakta:


Arlanda Wings HC-IF Vallentuna BK 5-3
(2-1, 1-0, 2-2)
Första perioden: 0-1 (0.24) Erik Lektorp (Mathias Hällback) , 1-1 (0.59) Johan Lilja (Calle Suuronen) spel fem mot fyra, 2-1 (14.36) Calle Suuronen (Johan Lilja, George Umunna) spel fyra mot fem
Skott: 11-12.
Andra perioden: 3-1 (0.30) Toni Alasaarela (Patrik Gustafson)
Skott: 14-4.
Tredje perioden: 3-2 (1.13) Dmitriy Naumov (Nils Celander) spel fyra mot fem, 4-2 (18.54) George Umunna (Calle Suuronen, Gustav Karlson) mål i tom kasse, 5-2 (19.11) Niklas Wågström (Rickard Fernholm) mål i tom kasse, 5-3 (19.26) Anders Söderström (Rickard Ek, Ronni Hannula)
Skott: 17-9. Totalt: 42-25.
Utvisningar: Arlanda Wings HC 4x2 min. IF
Vallentuna BK 10x2, 2x10
Domare: Niclas Wesström, Enköping
Publik: 142

Trångsunds IF-Botkyrka HC 1-2
(0-1, 0-0, 1-1)
Första perioden: 0-1 (3.13) Jesper Karlström (Niclas Axtelius)
Skott: 10-6.
Andra perioden:
Skott: 16-10.
Tredje perioden: 1-1 (6.03) Jonas Sjöqvist (Johan Granath) spel fem mot fyra, 1-2 (9.58) Daniel Nyström (Ondrej Vedral, Johan Nurkkela)
Skott: 21-5. Totalt: 47-21.
Utvisningar: Trångsunds IF 1x2 min. Botkyrka HC 4x2
Domare: Stephan Söderberg, Stockholm
Publik:
122

IK Hästen Hockey-Järfälla HC 6-3
(1-1, 1-1, 4-1)
Första perioden: 0-1 (8.04) Ebou Stelin saine (Magnus Granath, Henrik Westling) spel fem mot fyra, 1-1 (13.11) Linus Eriksson ()
Skott: 12-15.
Andra perioden: 1-2 (4.54) Tommy Wideberg (Glenn Lundgren, David Lundgren), 2-2 (16.27) Patrik Degerstedt () spel fyra mot
fem
Skott: 18-10.
Tredje perioden: 3-2 (1.29) Linus Eriksson (Jesper Samuelsson, Karl Skugge) spel fem mot fyra, 4-2 (11.24) Mikael Nyberg (Jonathan Arildsson, Jesper Samuelsson), 5-2 (12.49) Patrik Degerstedt (Stefan Wiktorsson, Einar Engström) spel fem mot fyra, 6-2 (13.10) Jesper Samuelsson (Mikael Nyberg), 6-3 (18.56) Markus Keränen (Richard Forslund, Viktor Kratz)
Skott: 14-5. Totalt: 44-30.
Utvisningar: IK Hästen Hockey 13x2 min. Järfälla HC 15x2
Domare: Jörgen Andersson, Ljungby
Publik: 301


Division 1 E Fortsättningsserien

Söndagen den 18 februari 2007

Matchfakta:



Motala AIF HK-IFK Kumla 1-5

(1-1, 0-3, 0-1)

Första perioden: 0-1 (13.37) Per-Olof Vikholm (Andreas Udd, Robert Jonsson), 1-1 (19.55) Andreas Axell (Johan Gustavsson, Andreas Svensson)

Skott: 7-11.

Andra perioden: 1-2 (12.48) Mikael Andersell (Jim Wahlström), 1-3 (15.13) Mikael Andersell (Per-Olof Vikholm) spel fyra mot fem, 1-4 (16.30) Patrik Jovander () spel fyra mot fem

Skott: 9-8.

Tredje perioden: 1-5 (11.51) Robert Eriksen (Andreas Udd)

Skott: 5-13. Totalt: 21-32.

Utvisningar: Motala AIF HK 4x2 min. IFK Kumla 6x2

Domare: Micael Ekholm, Finspång

Publik: 220



Grums IK-Kungälvs IK 3-4

(0-0, 2-4, 1-0)

Första perioden:

Skott: 9-10.

Andra perioden: 0-1 (3.27) Jonas Jakobsen (Niklas Meander) spel fem mot fyra, 1-1 (9.39) Dan Lindahl () spel fyra mot fem, 1-2 (14.49) Kristian Luukkonen (Johan Fräjdin, Mattias Luukkonen) spel fem mot tre, 1-3 (16.18) Kristoffer Jonsson () spel fem mot fyra, 1-4 (16.39) Kristian Luukkonen (Mattias Luukkonen), 2-4 (17.15) Johan Englund (Kristoffer Myhrén)

Skott: 10-18.

Tredje perioden: 3-4 (17.31) Andreas Lorén (Andreas Dahlström)

Skott: 012-4. Totalt: 31-32.

Utvisningar: Grums IK 10x2 min, 1x10. Kungälvs IK 9x2

Domare: Ted Esplund, Örebro

Publik: 257



Mariestad BoIS HC-Sunne IK 0-2

(0-0, 0-0, 0-2)

Första perioden:

Skott: 17-4.

Andra perioden:

Skott: 16-6.

Tredje perioden: 0-1 (8.42) Stefan Wennerström (Jim Sandvik), 0-2 (19.41) Thomas Tangnes () spel fyra mot fem mål i tom kasse

Skott: 20-4. Totalt: 53-14.

Utvisningar: Mariestad BoIS HC 6x2 min, 2x10. Sunne IK 8x2

Domare: Claes Hilmersson, Spekeröd

Publik: 619


Division 1 F Fortsättningsserien

Söndagen den 18 februari 2007

Matchfakta:



Helsingborgs HC-Jonstorps IF IshF 5-0

(2-0, 2-0, 1-0)

Första perioden: 1-0 (0.47) Csaba Prokec (Johan Lindgren) , 2-0 (13.55) Martin Johansson (Erik Ådén) spel fem mot fyra

Skott: 9-3.

Andra perioden: 3-0 (1.38) Csaba Prokec (Johan Lindgren), 4-0 (10.16) Fredrik Smeds (Ola Persson, Fredrik Stolt) spel fem mot fyra

Skott: 19-5.

Tredje perioden: 5-0 (16.48) Erik Ådén (Martin Johansson, Marcus Friborg)

Skott: 15-4. Totalt: 43-12.

Utvisningar: Helsingborgs HC 6x2 min. Jonstorps IF IshF 10x2

Domare: Per Österdahl, Kungsbacka

Publik: 1073



IK Pantern-Gislaveds SK 6-1

(1-0, 4-1, 1-0)

Första perioden: 1-0 (6.01) Robert Burakovsky (Andreas Larsson, Johan Karlsson)

Skott: 6-7.

Andra perioden: 2-0 (0.18) Fredrik Johansson (Patrik Boij, Patrik Lindfors) spel fem mot fyra, 3-0 (8.47) Karl Helmersson (Fredrik Johansson, Patrik Lindfors), 4-0 (12.52) Johan Karlsson (Marcus Rosenqvist) spel fem mot fyra, 5-0 (16.36) Johan Karlsson (Robert Burakovsky, Fredrik Johansson) spel fem mot fyra, 5-1 (18.43) Jimmy Andersson (André Smulter)

Skott: 12-10.

Tredje perioden: 6-1 (11.14) Peter Hall ()

Skott: 3-14. Totalt: 21-31.

Utvisningar: IK Pantern 5x2 min. Gislaveds SK 6x2

Domare: Daniel Lindgren, Ängelholm

Publik: 158



Mörrums GoIS IK-Tyringe SoSS 8-6

(3-0, 3-3, 2-3)

Första perioden: 1-0 (0.21) Hans Ottinger (Jiri Lala, Niklas Magnusson), 2-0 (7.05) Sebastian Hellman (Andrejs Smirnovs) , 3-0 (17.44) Niklas Magnusson (Fredrik Berglind) spel fem mot fyra

Skott: 12-6.

Andra perioden: 3-1 (1.14) Martin Larsson (Henrik Samevik), 4-1 (1.35) Sebastian Hellman (Andrejs Smirnovs, Mattias Nordqvist), 5-1 (3.17) Jiri Lala (Hans Ottinger), 6-1 (4.29) Sebastian Hellman (Mattias Nordqvist, Martin Persson), 6-2 (14.22) Simon Esseryd (Henrik Samevik), 6-3 (14.36) Simon Bergner (Andreas Stenberg, Simon Esseryd)

Skott: 12-12.

Tredje perioden: 7-3 (3.57) Jonathan Larsson (Fredrik Berglind), 7-4 (5.45) Anders Stålberg (Roger Nilsson), 7-5 (19.15) Martin Larsson (Henrik Samevik), 7-6 (19.52) Jesper Olsson (Henrik Samevik) spel fem mot fyra, 8-6 (19.59) Victor Rönnmark () mål i tom kasse

Skott: 11-12. Totalt: 35-30.

Utvisningar: Mörrums GoIS IK 8x2 min. Tyringe SoSS 9x2, 2x10

Domare: Marcus Samuelsson, Göteborg

Publik: 720