Svenska Ishockeyförbundet

Division 1, matchfakta

Pressmeddelande   •   Feb 26, 2007 08:32 CET

Division 1 A Fortsättningsserien

Söndagen den 25 februari 2007

Matchfakta:



Asplöven HC-Clemensnäs HC 3-2

(1-0, 2-2, 0-0)

Första perioden: 1-0 (3.38) Jarkko Pakisjärvi (Sakari Jussila, Janne Kinnunen)

Skott: 4-16.

Andra perioden: 2-0 (0.58) Fredrik Tapani (Alexander Herrgård) spel fyra mot fem, 3-0 (5.24) Janne Kinnunen (Sakari Jussila), 3-1 (8.27) Nils Pettersson (Petter Forsgren), 3-2 (12.53) Petter Forsgren (Nils Pettersson, Leif Wennerlöf)

Skott: 16-9.

Tredje perioden:

Skott: 11-5. Totalt: 31-30.

Utvisningar: Asplöven HC 6x2 min. Clemensnäs HC

Domare: Mikael Marklund, Piteå

Publik: 87



Luleå Rebels HC-Tegs SK 5-1

(1-0, 3-0, 1-1)

Första perioden: 1-0 (13.23) Markus Huhta (Cristoffer Abrahamsson)

Skott: 4-19.

Andra perioden: 2-0 (4.11) Johan Öhman (Johan Mattsson, Anders Vikman), 3-0 (17.48) Johan Mattsson (Daniel Lundholm, Simon Johansson), 4-0 (19.53) Simon Johansson (Cristoffer Abrahamsson) spel fem mot fyra

Skott: 8-12.

Tredje perioden: 5-0 (10.27) Cristoffer Abrahamsson (Markus Huhta) spel fem mot tre, 5-1 (16.32) Ante Berglund ()

Skott: 6-10. Totalt: 18-41.

Utvisningar: Luleå Rebels HC 8x2 min. Tegs SK 8x2

Domare: Tobias Björk, Boden

Publik: 95

Division 1 C Fortsättningsserien

Söndagen den 25 februari 2007

Matchfakta:



Lindlövens IF-Team Uppsala HC 2-3 (efter overtime)

(0-0, 0-1, 2-1, 0-1)

Första perioden:

Skott: 12-5.

Andra perioden: 0-1 (14.24) Ted Wallin (Marcus Eriksson)

Skott: 11-7.

Tredje perioden: 0-2 (1.46) Daniel Andersson (), 1-2 (4.52) Daniel Wallén (Gabriel Vaahto) spel fyra mot fem, 2-2 (19.47) Daniel Wallén (Dan Fredriksson)

Skott: 12-8.

Overtime: 2-3 (1:51) Pär Näsström (Greger Wälivaara)

Skott: 0-4. Totalt: 35-24.

Utvisningar: Lindlövens IF 12x2 min. Team Uppsala HC 15x2, 1x10

Domare: Mikael Noord, Arboga

Publik: 291



Falu IF-Valbo AIF 1-3

(1-0, 0-2, 0-1)

Första perioden: 1-0 (5.15) Jimmy Stålnacke (Henrik Loob, Mikael Mats)

Skott: 11-13.

Andra perioden: 1-1 (6.08) Markus Molin (Robin Lindqvist) spel fem mot fyra, 1-2 (7.32) Robin Lindqvist (Fredrik Apel, Andreas Berglund)

Skott: 15-15.

Tredje perioden: 1-3 (13.59) Fredrik Apel (Fredrik Stefansson, Anders Karlsson) spel fem mot fyra

Skott: 17-5. Totalt: 43-33.

Utvisningar: Falu IF 5x2 min, 1x10. Valbo AIF 4x2

Domare: David Edvinsson, Kristinehamn

Publik: 68



Surahammars IF-Tierps HK 4-3

(2-0, 0-2, 2-1)

Första perioden: 1-0 (6.18) Tobias Lundqvist (Tobias Hallén) , 2-0 (18.03) Henrik Pettersson (Jonas Alterteg)

Skott: 9-10.

Andra perioden: 2-1 (2.05) Johan Jansson (Kyösti Karjalainen), 2-2 (3.50) Tomas Berlin (Tobias Berlin, Simon Östlund)

Skott: 10-10.

Tredje perioden: 2-3 (6.03) Tomas Andersson (Kyösti Karjalainen) spel fem mot fyra, 3-3 (7.24) Jonas Alterteg (Tobias Lundqvist), 4-3 (17.21) Henrik Pettersson (Nicklas Larsson)

Skott: 12-8. Totalt: 31-28.

Utvisningar: Surahammars IF 11x2 min, 1x10. Tierps HK 8x2

Domare: Johan Lené, Gävle

Publik: 238

Division 1 D Fortsättningsserien

Söndagen den 25 februari 2007

Matchfakta:



Trångsunds IF-Arlanda Wings HC 3-7

(2-2, 0-2, 1-3)

Första perioden: 0-1 (2.52) Patrik Gustafson (David Mårtensson, Toni Alasaarela), 1-1 (5.31) Christoffer Wallin (Johan Morger, Daniel Stening) spel fem mot fyra, 2-1 (8.18) John Wikner (Christoffer Wallin) spel fem mot fyra, 2-2 (17.20) David Mårtensson (Toni Alasaarela)

Skott: 10-10.

Andra perioden: 2-3 (4.00) Patrik Gustafson (David Mårtensson, Toni Alasaarela), 2-4 (9.08) Patrik Gustafson (Toni Alasaarela, David Mårtensson) spel fem mot fyra

Skott: 8-12.

Tredje perioden: 3-4 (12.49) Daniel Stening (John Wikner, Christoffer Wallin), 3-5 (16.35) Patrik Gustafson (David Mårtensson, Rickard Fernholm), 3-6 (16.50) Patrik Gustafson (David Mårtensson, Johan Lilja) mål i tom kasse, 3-7 (17.59) Niklas Wågström (Johan Lilja)

Skott: 6-14. Totalt: 24-36.

Utvisningar: Trångsunds IF 8x2 min. Arlanda Wings HC 3x2

Domare: Alexander Gleisner, Tumba

Publik: 61



Mälarhöjden/Bredäng Hockey-Botkyrka HC 5-1

(1-1, 1-0, 3-0)

Första perioden: 0-1 (9.39) Fredrik Nyberg () spel fem mot fyra, 1-1 (19.17) Emil Johansson (Richard Bergman, Zoran Katalina) spel fem mot fyra

Skott: 11-7.

Andra perioden: 2-1 (4.54) Zoran Katalina (Johan Johansson)

Skott: 5-1.

Tredje perioden: 3-1 (7.11) Rickard Bergström (Zoran Katalina, Serdar Semiz), 4-1 (13.11) Olli Lehtinen (Rami Lehtilä, Emil Johansson) spel fem mot fyra, 5-1 (13.27) Zoran Katalina (Fredrik Johansson, Rickard Bergström)

Skott: 13-7. Totalt: 29-15.

Utvisningar: Mälarhöjden/Bredäng Hockey 7x2 min, 1x10. Botkyrka HC 7x2, 1x10, 1 Matchstraff

Domare: Joakim Landén, Sundbyberg

Publik: 82



IF Vallentuna BK-Järfälla HC 2-4

(1-1, 0-0, 1-3)

Första perioden: 1-0 (1.35) Aleksandar Jeremic (Dmitriy Naumov) , 1-1 (5.31) David Lundgren (Stefan Granström, Daniel Sahlman) spel fem mot fyra

Skott: 12-7.

Andra perioden:

Skott: 14-9.

Tredje perioden: 1-2 (1.06) Stefan Granström (Daniel Sahlman, David Lundgren) spel fem mot fyra, 2-2 (16.38) Erik Gilljam (Joakim Lindqvist, Mathias Hällback), 2-3 (17.53) Johan Hagerman (Magnus Granath), 2-4 (19.31) Ebou Stelin saine ()

Skott: 10-9. Totalt: 36-25.

Utvisningar: IF Vallentuna BK 7x2 min. Järfälla HC 6x2

Domare: Daniel Wangerheim, Saltsjö-boo

Publik: 150


Division 1 E Fortsättningsserien

Söndagen den 25 februari 2007

Matchfakta:



Mariestad BoIS HC-Skåre BK 4-3

(0-1, 3-1, 1-1)

Första perioden: 0-1 (11.26) Björn Eriksson (Fredrik Östlund, Andreas Svensson) spel fem mot tre

Skott: 13-9.

Andra perioden: 1-1 (4.04) Johan Skärgård (Anders Lundström), 2-1 (4.52) Anders Lundström (Johan Skärgård), 2-2 (6.42) Kristian Flygar (Peter Wennerström) spel fem mot fyra, 3-2 (8.10) Robert Medin (Johan Andersson, Kalle Hagström)

Skott: 15-8.

Tredje perioden: 4-2 (7.21) Ronny Johansson () spel fyra mot fem, 4-3 (19.39) Martin Rudfeldt (Patrick Sjökvist, Björn Eriksson) spel fyra mot fem

Skott: 4-5. Totalt: 32-22.

Utvisningar: Mariestad BoIS HC 5x2 min, 1x10. Skåre BK 7x2, 1x5, 1 Matchstraff

Domare: Mikael Holm, Skärhamn

Publik: 616



IFK Kumla-Sunne IK 6-0

(1-0, 3-0, 2-0)

Första perioden: 1-0 (14.05) Martin Andersell (Andreas Udd) spel fem mot fyra

Skott: 17-9.

Andra perioden: 2-0 (10.01) Jerry Engström (Rickard Algotsson), 3-0 (18.40) Jimmy Cronarp (Erik Larsson, Martin Andersell), 4-0 (19.29) Daniel Andersson (Robert Eriksen, Filip Björk)

Skott: 12-9.

Tredje perioden: 5-0 (7.46) Robert Jonsson (Per-Olof Vikholm, Andreas Udd) spel fem mot fyra, 6-0 (14.17) Rickard Berglind (Joakim Gustafsson)

Skott: 12-8. Totalt: 41-26.

Utvisningar: IFK Kumla 8x2 min. Sunne IK 8x2

Domare: Lars Eriksson, Fagersta

Publik: 205



Motala AIF HK-Kungälvs IK 3-5

(1-0, 0-2, 2-3)

Första perioden: 1-0 (11.52) Jonas Ekman (Johan Gustavsson) spel fem mot fyra

Skott: 6-7.

Andra perioden: 1-1 (13.50) Sebastian Fors (Björn Wallberg) spel fem mot fyra, 1-2 (15.47) Kristian Luukkonen (Erik Björklund) spel fem mot fyra

Skott: 12-16.

Tredje perioden: 1-3 (2.40) Sebastian Fors (), 2-3 (7.31) Andreas Svensson (Jonas Lindström, Johan Gustavsson) spel fem mot fyra, 2-4 (18.33) Sebastian Fors (Björn Wallberg) mål i tom kasse, 3-4 (19.53) Johan Gustavsson (Jonas Ekman, Carl Pilhemmer) spel fem mot fyra, 3-5 (19.59) Sebastian Fors (Johan Fräjdin) mål i tom kasse

Skott: 8-14. Totalt: 26-37.

Utvisningar: Motala AIF HK 6x2 min, 1x10. Kungälvs IK 10x2

Domare: Robin Karlsson, Alvesta

Publik: 120

Division 1 F Fortsättningsserien

Söndagen den 25 februari 2007

Matchfakta:



Helsingborgs HC-Olofströms IK 4-2

(0-0, 2-0, 2-2)

Första perioden:

Skott: 8-14.

Andra perioden: 1-0 (1.12) Csaba Prokec (Marcus Sjögren, Johan Lindgren), 2-0 (19.22) Fredrik Stolt (Fredrik Möller) spel fem mot tre

Skott: 10-6.

Tredje perioden: 3-0 (0.32) Serguei Marchkov (Marcus Sjögren, Csaba Prokec) spel fem mot fyra, 3-1 (1.41) Alexander Bergström (Simon Skoog, Adam Peter), 4-1 (13.51) Fredrik Möller (Christian Degel, Fredrik Smeds) spel tre mot fem, 4-2 (19.09) Alexander Bergström (Mikael Hammarström) spel fem mot fyra

Skott: 9-8. Totalt: 27-28.

Utvisningar: Helsingborgs HC 14x2 min. Olofströms IK 10x2, 1x10

Domare: Marcus Samuelsson, Göteborg

Publik: 249



IK Pantern-Tyringe SoSS 8-1

(1-0, 3-0, 4-1)

Första perioden: 1-0 (11.50) Karl Helmersson ()

Skott: 12-4.

Andra perioden: 2-0 (2.50) Björn Keller (Robert Boij, Andreas Nilsson) spel fem mot tre, 3-0 (15.59) Johan Karlsson (), 4-0 (18.22) Samuli Riikonen (Robert Burakovsky, Marcus Rosenqvist)

Skott: 13-9.

Tredje perioden: 5-0 (5.38) Johan Karlsson (Samuli Riikonen, Marcus Rosenqvist) spel fem mot fyra, 6-0 (7.12) Robert Boij (), 7-0 (13.43) Andreas Larsson (Robert Burakovsky) spel fem mot fyra, 8-0 (16.38) Robert Burakovsky (Niklas Holm) spel fem mot fyra, 8-1 (18.06) Simon Esseryd (Jesper Olsson, Simon Bergner) spel fem mot fyra

Skott: 11-7. Totalt: 36-20.

Utvisningar: IK Pantern 7x2 min. Tyringe SoSS 9x2, 3x10

Domare: Marcus Jönsson, Glimåkra

Publik: 148



Gislaveds SK-Jonstorps IF IshF 2-4

(2-1, 0-1, 0-2)

Första perioden: 1-0 (1.10) Erik Josefsson (Joakim Englund) spel fem mot fyra, 1-1 (10.51) Victor Vallin () , 2-1 (15.57) Ludwig Johansson (Robert Olofsson)

Skott: 10-7.

Andra perioden: 2-2 (2.47) Niclas Wackfeldt (Axel Reimblad, Jimmy Ekström) spel fem mot tre

Skott: 14-11.

Tredje perioden: 2-3 (7.28) Victor Vallin (Niklas Wentzel, Alexander Jernberg), 2-4 (17.54) Jimmy Ekström (Alexander Jernberg, Victor Vallin)

Skott: 15-7. Totalt: 39-25.

Utvisningar: Gislaveds SK 5x2 min. Jonstorps IF IshF 6x2

Domare: Peter Bengtsson, Skövde

Publik: 312