Ladbrokes

Everton ångar på

Pressmeddelande   •   Aug 31, 2012 14:42 CEST

De tidiga topplagen West Bromwich och Everton möter varandra i veckans Premier League omgång. West Bromwich går in i helgens spel stärkta av en välförtjänt bortapoäng mot Tottenham på White Hart Lane i förra omgången men Everton som inledde säsongen med att slå United är knappa favoriter till 2.50. Hemmalaget ger 2.87 gånger pengarna.

– West Bromwich har öppnat starkt men Everton har trots lågt bollinnehav imponerat med sin effektiva och direkta fotboll. Urstarka belgaren Marouane Fellaini och avslutningsesset Nikica Jelavic kommer att ställa till det för många försvar under säsongen, säger Andreas Fyrlund på Ladbrokes.

På söndag tar Liverpool emot Arsenal på Anfield. Två lag som bägge sett sena förändringar i truppen under sluttampen av transferfönstret och inlett säsongen trevande. Men med yngsta startelvan på nästan ett årtionde reste sig Liverpool och spelade oavgjort med mästarna City nu senast och är favoriter till 2.10, mot 3.60 för Arsenal.

Matchodds

West Ham – Fulham 2.50-3.25-2.80

Swansea – Sunderland 2.20-3.30-3.30

Tottenham – Norwich 1.36-4.50-9.00

West Brom – Everton 2.87-3.25-2.50

Wigan – Stoke 2.30-3.25-3.25

Manchester City – QPR 1.20-6.50-13.00

Liverpool – Arsenal 2.10-3.20-3.60

Newcastle – Aston Villa 1.61-3.75-5.50

Southhampton – Manchester United 6.50-4.00-1.53

För mer information och fler Premier league-relaterade odds vänligen kontakta:

Andreas Fyrlund, +46735351267, andreas.fyrlund@ladbrokes.se

Ladbrokes grundades 1886 och är ett världsledande spelföretag med med närmare 3000 vadslagningsbutiker i Storbritannien, Irland, Belgien och Spanien. Ladbrokes har mer än 16000 anställda. Vi tar emot 10 miljoner vad/bet varje vecka och över 14 miljarder pund i insatser varje år. Ladbrokes.com har dryga 3 miljoner registrerade kunder. Företaget är noterat på Londonbörsen sedan 1967 och representerat i Sverige sedan 2001.