Ariton Förlag

Fikareleaseturné på 32 orter från Vuollerim i norr till Falsterbo i söder

Pressmeddelande   •   Nov 18, 2018 22:38 CET

I novellantologin Över en fika kan allting hända samsas självupplevda och skönlitterära berättelser om den viktiga fikastunden. 32 författare ger dig inspirerande, underhållande och tankeväckande berättelser om exempelvis viktiga beslut, överraskande möten, oanad kärlek och oväntade möjligheter. Välkommen att besöka oss på en eller flera orter, från Vuollerim i norr till Falsterbo i söder.

1 december kl 13-16
Katedralkafeet, domkyrkoplan, Uppsala
Anna-Maria Sandström
Kontakt: anna-maria.sandstrom@svenskakyrkan.se

1 december kl 16
Qvantenborgsvägen 4B, Lund
Daniel Brandt
Kontakt: aeongate@gmail.com

2 december kl 13
Frölunda Kulturhus bibliotek
Sanna Ivarsson
Kontakt: ssannaivarsson@gmail.com

4 december kl 16-18
Espresso House Bruksgatan, Helsingborg
Robert Lingstedt
Kontakt: robert.lingstedt1@gmail.com

6 december kl 18-20
Slottsskogsgatan 24, Göteborg
Johanna Hildebrand
Kontakt: ejohannahi@gmail.com

8 december kl 13-15
Espresso House, Kungsholmen
Ariton Förlag
Kontakt: info@ariton.se

9 december kl 10-17
Julord - skrivmingel med mysfaktor, Stockholm
Elisabeth Magnusson Rune
Kontakt: elisabeth.mr@comhem.se

9 december kl 11.30-15.00
Runmarö Julmarknad
Elin Westerberg
Kontakt: elin.westerberg.80@gmail.com

9 december kl 19
Råbyvägen 15B, Lund
Katja Slonawski
Kontakt: katja.slonawski@gmail.com

15 december kl 10.30-12.30
Biblioteket i Svenljunga
Fanny Lundgren
Kontakt: afklundgren1@gmail.com

15 december kl 11.30
Krukmakaregatan 15 C, Falkenberg
Jessica Berggren Turban
Kontakt: jessica.berggrenturban@gmail.com

15 december kl 13-15
Bruksgatan 2b, Sundsvall
Jenny Jansson
Kontakt: jennyz1984@gmail.com

15 december kl 14.00-15.45
Järfälla bibliotek, Jakobsbergs centrum
Lisa Valtersson
Kontakt: l.valtersson@telia.com

15 december kl 14
Brioche Café, Alvik
Peter Westberg
Kontakt: Peter.Westberg@betermaventilation.se

15 december kl 11-13
Brunnsvikens trädgård & Café
Katherine Walsh
Kontakt: kathanam@gmail.com

15 december kl 14-17
Gösta Ekmans väg 17, Hägersten
Jessica Bylund 
Kontakt: jessicabylund73@gmail.com

15 december kl 16
Laxholmsbacken 102, Skärholmen
Johan Engman
Kontakt: johanengman79@hotmail.com

16 december kl 13-15
Murjeksvägen 30A, Vuollerim
Sandra Nordqvist
Kontakt: sandranordqvist90@gmail.com

16 december kl 14
Åttingsstigen 29, Halmstad
Björn Velander
Kontakt: bjorn.velander@gmail.com

16 december kl 14
Risövägen 13, Falun
Marika Gellerstam
Kontakt: marika@gellerstam.se

16 december kl 14-16
Sunnanlid 8A, Nora
Beatrice Lindberg
Kontakt: bea.lindberg.79@gmail.com

16 december kl 15
Dirigentallén 8, Skanör
Sabine Schulz-Svensson
Kontakt: Sabine.Schulz@maglechemoswed.com

21 december kl 17-19
Restaurang KP, Malmö
Ariton Förlag
Kontakt: info@ariton.se

25 december kl 14
Gudmundstorp
Rikard Slapak
Kontakt: rikard.slapak@gmail.com

29 december kl 15-18
Hällbygatan 33 A, Uppsala
Nour Al-houda Kanjo
Kontakt: nalhouda759@gmail.com

12 januari 14.00
Espresso House, Nyköping
Karin Eriksson & Jörgen Leidebrant
Kontakt: kachen78@hotmail.se

12 januari kl 15
Folkskolegatan 22A, Stockholm
Alva Isaksson
Kontakt: alva_e_i@hotmail.com

13 januari kl 14
Storhagssvängen 26, Gävle
Benny Fröjd
Kontakt: elangsvans@live.se

17 januari kl 17.30
Ögruppen, Östgötagatan 16, Stockholm
Inger Lernevall
Kontakt: inger@lernevall.se

19 januari kl 14
Osaka, Japan
Julia Mäkkylä
Kontakt: jmakkyla@abo.fi

19 januari kl 14
Hornvägen 15, Blentarp
Per Lindskog & Snezana Lindskog
Kontakt: perabl@outlook.com

19 januari kl 14-17
Per Albins hem, Per Albin Hanssons väg 91 – 93, Malmö
Ann-Sofie Lövqvist
Kontakt: ansi.lovqvist@gmail.com

Ariton Förlag är ett förlag med utgivningsområde personlig utveckling.
För mer information: www.aritonforlag.se

För mer information, författarkontakt och beställning av recensionsexemplar, vänligen kontakta:
Petra Ariton
Tel: 0733-50 88 88
E-post:info@ariton.se

Ariton Förlag - Berättelser som berör