Ariton Förlag

Fikareleaseturné på 33 orter från Vuollerim i norr till Skillinge i söder

Pressmeddelande   •   Nov 26, 2016 01:06 CET

Över en fika kan mycket hända. Vi umgås, jobbar, pluggar, planerar, filosoferar och löser världsproblem. I novellantologin Över en vinterfika samsas självupplevda och skönlitterära berättelser om när livet inte blir som man har tänkt sig. När något plötsligt händer som kullkastar precis allt. Som gör det nödvändigt att tänka annorlunda, att förhålla sig till helt förändrade förutsättningar. Som ställer livet på sin spets.På lördag startar vår fikareleaseturné. Välkommen att besöka oss på en eller flera orter, från Vuollerim i norr till Skillinge i söder.

26 november kl 10-17
Julmarknad Borgeby slott
Pernilla Persson och Ann Hempel Pertmann
Kontakt: pernilla@cpublishing.se

26 november kl 11-17
Julmarknad Skillinge Teater
Dennis Ariton
Kontakt: dari112@hotmail.com

26 november kl 13-17
Södra Forsåkersgatan, Mölndal
Elsa Tormena
Kontakt: elsatormena@yahoo.com

30 november kl 18
Porsvägen, Mariestad
Annelie Strömberg
Kontakt: anneliestromberg@yahoo.se

3 december kl 14-16
Garden Café, Sollentuna
Ariton Förlag
Kontakt: info@ariton.se

4 december kl 11-16
Fruängsgatan, Hägersten
Sten Rosendahl
Kontakt: sten.rosendahl@gmail.com

6 december kl 17
Afternoon Tea, Daggkåpstigen, Avesta
Helen Lindholm
Kontakt: lindholmhelen@hotmail.com

7 december kl 14 
Treklövern, Gävle
Matilda Moritz
Kontakt: matilda.l.moritz@gmail.com

8 december kl 14-17
Källhaga, Hörby
Cecilia Hultberg
Kontakt: cecilia@ceciliahultberg.se

8 december kl 16-19
Nygrens café, Alingsås
Lisa Svensson
Kontakt: lisa-svensson@hotmail.com

8 december kl 12
Hallstaviks Bokhandel
Rose Tillberg Mattson
Kontakt: rose.tillberg.mattsson@gmail.com

9 december kl 15-19
Best Western and hotel, Apelbergsgatan 40, Stockholm
Carina Aynsley
Kontakt: super-carina@hotmail.com

9 december kl 17.00
Blästergatan, Väse
Kristin Andersson
Kontakt: andersson.kristin@hotmail.com

10 december kl 11-12.30
Bageri Passion, Sundbyberg
Katherine Walsh och Örjan Romefors
Kontakt: kathanam@gmail.com

10 december kl 11
Stenborgsgatan, Eskilstuna
Sarah Larsson
Kontakt: sarah_larsson1@hotmail.se

10 december kl 12-14
Folkets Hus, Vuollerim
Sandra Nordqvist
Kontakt: sandranordqvist90@gmail.com

10 december kl 13.30-16
Per Albin Hanssons födelsehem, Per Albin Hanssons väg 91 - 93
Ann-Sofie Lövqvist
Kontakt: ansi.lovqvist@gmail.com

10 december kl 17
Glöggafton, Rubinen 5
Carina Cefa Öhrlund och Dag Öhrlund
Kontakt: cefaohrlund@gmail.com

11 december kl 13-16
Gamla Ingarövägen 20, Ingarö
Anna Keiler
Kontakt: anna.keiler@hotmail.com

11 december kl 15
Det Fria Ordets Hus, Växjö
Maria Estling Vannestål
Kontakt: maria@livstid.nu

14 december kl 14.30
Järfälla lärcentrum
Lisa Valtersson
Kontakt: l.valtersson@telia.com

14 december kl 17
Hagen, Frankrike
Håkan Lindgren

Kontakt: lindgrenh@live.com

16 december kl 12-14 (lokal tid)
Cool Beauty Consulting, Kentucky USA
Maria Lindahl-Pollard
Kontakt: maria@coolbeautyconsulting.com

17 december kl 14-17
Självhjälphuset Solkatten, Göteborg
Sylvia Lidén Nordlund
Kontakt: sylvia@sylvialidennordlund.se

17 december kl 18
Engelbrektsgatan, Borås
Sigrid Rosenfeldt
Kontakt: sigrid.rosenfeldt@live.se

20 december kl 17.30
IL text & form, Stockholm
Inger Lernevall
Kontakt: inger@lernevall.se

15 januari kl 14
Ceders Advokatbyrå, Enköping
Catarina Ceder och Ulf Lidsman
Kontakt: c.ceder@yahoo.se

21 januari kl 15
Qventenborgsvägen 4B, Lund
Daniel Brandt
Kontakt: aeongate@gmail.com

29 januari kl 13-15
Skillinge Bokotek
Karin Eberhardt Grönvall och Dennis Ariton
Kontakt: dari112@hotmail.com

För mer information och beställning av recensionsexemplar, vänligen kontakta:Petra Ariton
Tel: 0733-50 88 88
E-post: info@ariton.se

Ariton Förlag - Berättelser som berör