En lagom dos grönt .se

Här är de som gör upp om utmärkelsen ”Sveriges Bästa Gröna Bloggar” 2010

Pressmeddelande   •   Feb 25, 2010 12:23 CET

Svenska folket kan välja mellan 36 nominerade från hela landet när de röstar fram sina favoriter bland landets miljöbloggar i en tävling arrangerad av konsumentsajten En lagom dos grönt.se.

En lagom dos grönt .se – en konsumentsajt som testar gröna produkter – har nominerat bloggarna efter förslag från sina läsare. De nominerade är indelade i sex kategorier; livsstil, hälsa, hem & inredning, mat & dryck, mode & skönhet samt organisationsblogg. Under de kommande två veckorna utser svenska folket en vinnare i varje kategori genom att rösta på sin favorit.

- Det är en otrolig blandning av bloggare, från mamman som försöker leva utan plast till VD:n som skriver om livet på ett företag som försöker driva sin verksamhet så klimatsmart som möjligt. Vi är särkilt glada över spridningen, bloggarna kommer både från stora och små städer och från norr till söder, säger Sofie Österheim redaktör för En lagom dos grönt.se

De nominerade skriver alla, på  olika sätt, om hur de anstränger sig att leva lite grönare. En lagom dos grönt .se ser ett ökat intresse hos människor att ta gröna beslut i vardagen utan att vara extremer, så kallade ljusgröna konsumenter.

- På kort tid har vi fått tusentals nya läsare av våra tips på bra, snygga och gröna produkter som redaktionen alltid själva har testat, säger Sofie Österheim.

____________________________________________________________________

NOMINERADE

Följande bloggar är nominerade i respektive kategori. Inom parentes anges den ort som bloggen skrivs från (om de nominerade velat uppge detta).

NOMINERADE KATEGORIN LIVSSTIL
Bloggar om att få det gå ihop i vardagen och samtidigt ta steg till en grönare värld

Asfaltsblommans blogg (Stockholm) - http://www.asfaltblomman.se

Katrin Biolog (Uppsala) - http://blogg.aftonbladet.se/597

Camino Magasin (Göteborg) - http://www.caminomagasin.se/bloggar/camino

Karins Miljöblogg (Stockholm) - http://Karinsmiljoblogg.blogspot.com

Melindas Blogg om konsumtion (Stockholm) - http://www.minplanet.se/melindasblogg

SR Klotet (Stockholm) - http://www.sr.se/sida/default.aspx?ProgramId=3345

NOMINERADE KATEGORIN ORGANISATION
Om de små  besluten på ett företag eller ideell organisation som leder till en minskad miljöpåverkan

U&W Blogg (Stockholm) - http://blog.uwab.se

Henric Wahlgren, Kinnarps (Skövde) - http://sustainablepathfinder.blogspot.com/

Energiskt Blandat, Schnider Electric (Malmö) - http://mafrmalmo.blogspot.com

Saltå  Kvarn (Järna) - http://saltakvarn.wordpress.com/

Entreprenörsbloggen (Göteborg) - http://blogg.va.se/entreprenor/

Naturskyddsföreningens blogg (Stockholm) - http://blogg.naturskyddsforeningen.se/

NOMINERADE KATEGORIN HEM OCH INREDNING
Bloggar om sånt som gör det hemtrevligt och snyggt i hemmet

Underbara Clara (Umeå) - http://www.folkbladet.nu/?cat=89

Feng Shui Bloggen - http://www.fengshuiblogg.blogspot.com/

Oknytt - återbruk & omdesign (Umeå)- http://oknytt.wordpress.com/

Secondhandliv (Göteborg) - http://secondhandliv.blogg.se/

Reko Stil - http://www.reko-stil.com/

Ett liv utan plast (Stockholm) - http://livutanplast.blogspot.com/

NOMINERADE KATEGORIN HÄLSA
Bloggar om att träna, må  bra och ta hand om sig

Kostdoktorn (Karlstad) - http://www.Kostdoktorn.se

Zarah Öbergs blogg (Stockholm) - http://www.zarahssida.se/

Hälsobloggen (Stockholm) - http://blogg.expressen.se/halsobloggen/

Renee Voltaire (Stockholm) - http://www.reneevoltaire.se/blogg/

Annika Sjöös Hälsoblogg (Göteborg) - http://www.amelia.se/blogg/annika-sjoo/

Mats-Eric Nilsson om Matkvalitet (Stockholm) - http://blogg.svd.se/matkvalitet

NOMINERADE KATEGORIN MAT OCH DRYCK
Om att äta bättre, laga i mat som är i säsong och samtidgt göra det på ett sätt som förmedlar matglädje

Ekoblogg (Örnsköldsvik)- http://Ekoblogg.blogg.se

Vegofamiljen (Stockholm) - http://vegofamiljen.blogspot.com/

Kickis blogg (Stockholm) - http://www.kickisblogg.se

Ekotänk (Uppsala) - http://ekotank.blogspot.com/

Tant Ekologisk (Stockholm) - http://tantekologisk.wordpress.com/

Alltid Hungrig (Bromma) - http://alltidhungrig.blogspot.com/

NOMINERADE KATEGORIN MODE OCH SKÖNHET
Bloggar om att kombinera ekologi och estetik

Nyfiken Grön blogg (Stockholm) - http://nyfiken-gron.com/blogg/

Eco Chic - http://ecochic.blogg.se/

Ekofin (Umeå) - http://ekofin.blogg.se/

Herr Judit (Herr Judit) - http://www.herrjudit.se/blog/

Modebloggen på  Living Green (Stockholm)- http://livinggreen.se/index.php?option=com_myblog&blogger=Modebloggen&Itemid=64

Ekohygien (Sölvesborg) - http://ekohygien.blogg.se/

KONTAKT 
Sofie Österheim (redaktör) 0705-273838, sofie@enlagomdosgront.se

OM EN LAGOM DOS GRÖNT .SE – http://www.enlagomdosgront.se
En lagom dos grönt.se testar miljövänliga produkter och tjänster och har som mål att göra det inte bara lätt, utan också roligt, att bli lite miljövänligare i vardagen. Nyhetsbrevet, som är gratis och i dag har flera tusen prenumeranter, startades av vännerna Per Grankvist och Elin Wickström och vänder sig till vad man kallar ”ljusgröna konsumenter” som varje vecka får råd om hur man kan ta ett litet steg mot en bättre värd.