Umeå2014 - Europas Kulturhuvudstad

Innovationsdagar i Glashuset

Pressmeddelande   •   Mar 29, 2012 17:21 CEST

2–15 april 2012 är innovationsdagar i Glashuset på Rådhustorget i Umeå, ett samarbete mellan tolv organisationer som går under temat ”Våga satsa”. Syftet är att informera om de olika aktörerna som jobbar för att stötta nyföretagande och innovationer i länet och att hjälpa dem med idéer vidare i sina planer.

I Glashuset kommer det att finnas erfarna affärscoacher som inget hellre vill än att hjälpa besökarna  att förverkliga sina drömmar. De kommer att kunna informera om de olika aktörerna och slussa besökarna vidare till rätt aktör.
”Våga satsa-dagarna” kommer även att bjuda på en tävling där första pris är ett presentkort på 5 000 kr som kan användas för att ta dykcert, hoppa fallskärm eller annan kul utmaning. I potten finns även en iPad 2 och biobiljetter.

Måndag 2 april
Under dagen kommer representanter från B.I.C Factory, Krenova och Convoy att finnas på plats.
B.I.C Factory är en företagsinkubator för unga entreprenörer som erbjuder lokaler, stöd och nätverk till unga entreprenörer under två år.
Krenova är en kostnadsfri resurs för professionella kreatörer i Norrbotten och Västerbotten som vill starta eller som driver eget företag.
Convoy erbjuder personer med affärsidéer att enkelt starta sin egen verksamhet.

Tisdag 3 april
Under dagen kommer representanter från Uminova Innovation, Venture Cup och Ung Företagsamhet att finnas på plats.
Uminova utmanar framåtsträvande personer från akademi och näringsliv att utveckla affärsidéer, bygga växande företag och nå en internationell marknad.
Har du en idé kan du prova den i Venture Cup.
Ung Företagsamhet arbetar med entreprenörskap i skolan genom olika utbildningskoncept.

Onsdag 4 april
Under dagen kommer representanter från Uminova och dess underprojekt att finnas på plats.

Tisdag 10 april
Under dagen kommer representanter från Uppfinnarföreningen och Connect Norr att finnas på plats.
Uppfinnarföreningen i Umeå är en ideell förening för alla som har vilja och drivkraft att förverkliga nya idéer, men behöver stöd, råd och lotsning av livserfarna uppfinnarmentorer i tidigt skede.
Connect Norr hjälper företagare att hitta rätt kompetens för att lyckas och ger stöd och råd inom områdena riskkapital, internationalisering och nätverk. 

Onsdag 11 april
Under dagen kommer representanter från Almi Företagspartner och Design Västerbotten att finnas på plats.
Almi Företagspartner erbjuder finansiering och rådgivning. Visionen är att skapa möjligheter för alla bärkraftiga idéer och företag att utvecklas.
Design Västerbotten erbjuder aktiviteter som ger företag möjlighet att stärka sitt varumärke och skapa ett unikt erbjudande genom att utgå ifrån kundens behov. 

Torsdag 12 april
Under dagen kommer representanter från Entreprenörcentrum Västerbotten att finnas på plats.
EntreprenörCentrum Västerbotten hjälper entreprenörer och innovatörer att testa sina idéer och att ta steget vidare i sina planer att bygga ett framgångsrikt företag eller lansera en framgångsrik innovation.

Fredag 13 april
Under dagen kommer representanter från Innovationsslussen Västerbotten att finnas på plats.
Innovationssluss Västerbotten förverkligar vårdanställdas idéer om nya produkter och tjänster inom hälsa, vård och omsorg, samt stöttar företag som vill testa sina produkter på vårdområdet.  

Lördag 14 april
Under dagen kommer representanter från några av de olika arrangörerna att finnas på plats.

 

Kontaktuppgifter:

Uminiova Innovation:
Maria Olofsson, maria.olofsson@uminovainnovation.se  
Jessika Lagrelius, jessika.lagrelius@uminovainnovation.se 

Venture Cup:
Kalle Hardell, kalle.hardell@venturecup.se, 072-2119100

Almi Företagspartner:
Anitha Eriksson, anitha.eriksson@almi.se, 090-100772

Entreprenörcentrum Västerbotten:
Ulrika Leijerholt, ulrika.leijerholt@entreprenorcentrum.se, 090-100789

Innovationsslussen:
Pernilla Abrahamsson, pernilla.abrahamsson@regionvasterbotten.se, 072-7357060
Jenny Ferry, jenny.ferry@almi.se, 090-100785
Tomas Gustafsson, tomas.gustafsson@regionvasterbotten.se

Design Västerbotten:
Christina Friberg, christina.friberg@almi.se       
Marielle Lindberg, marielle.lindberg@almi.se 
Malin Pessa, malin.pessa@almi.se                                              

Convoy:
Tomas Åberg, thomas@convoynorr.se, 070-5538196

Connect Norr:
Anders Gothefors, anders.g@connectnorr.org
Krenova: Stina Berglund, stina.berglund@krenova.se

B.I.C Factory:
Lena Öhlund, lena.ohlund@bicfactory.se                   

UF:
Matilda Henningsson, matilda.henningsson@ungforetagsamhet.se, 070-5729780

Uppfinnarföreningen:
Hans Hällström, hans@gralix.se, 070-5180526

Innovationskontor Norr:
Jessika Lagrelius, jessika.lagrelius@uminovainnovation.se

Umeå har utsetts till Europas kulturhuvudstad 2014. Det är ett årligt evenemang med syfte att belysa vårt gemensamma kulturarv och väcka intresse för den kulturella rikedom som finns i länderna inom EU. I Umeå är satsningen en viktig del av kommunens långsiktiga tillväxtstrategi. Den ger automatiskt ett större intresse för staden och de aktörer som verkar här. Det skapar nya möten, nätverk och samverkan mellan Västerbotten och Europa.