Riksdagen

Ledamöterna i riksdagsutskotten, EU-nämnden, riksdagsstyrelsen och utrikesnämnden valda

Pressmeddelande   •   Okt 12, 2010 12:08 CEST

Efter val i kammaren på morgonen är det klart vilka ledamöter som under valperioden 2010-2014 tar plats i riksdagens 15 utskott, EU-nämnden samt riksdagsstyrelsen och utrikesnämnden. Varje utskott väljer inom sig ordförande och vice ordförande.

Enligt riksdagsordningen valdes utskotten i följande ordning:

Konstitutionsutskottet
Per Bill (M), Peter Hultqvist (S), Andreas Norlén (M), Helene Petersson i Stockaryd (S), Lars Elinderson (M), Billy Gustafsson (S), Karl Sigfrid (M), Phia Andersson (S), Karin Granbom Ellison (FP), Hans Hoff (S), Per-Ingvar Johnsson (C), Hans Ekström (S), Kajsa Lunderquist (M), Peter Eriksson (MP), Tuve Skånberg (KD), Jonas Åkerlund (SD), Mia Sydow Mölleby (V).

Finansutskottet
Anna Kinberg Batra (M), Thomas Östros (S), Elisabeth Svantesson (M), Jennie Nilsson (S), Göran Pettersson (M), Jörgen Hellman (S), Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M), Monica Green (S), Carl B Hamilton (FP), Bo Bernhardsson (S), Annie Johansson (C), Marie Nordén (S), Staffan Anger (M), Mikaela Valtersson (MP), Anders Sellström (KD), Johnny Skalin (SD), Ulla Andersson (V).

Skatteutskottet
Henrik von Sydow (M), Veronica Palm (S), Ulf Berg (M), Fredrik Olovsson (S), Lena Asplund (M), Christina Oskarsson (S), Fredrik Schulte (M), Hans Olsson (S), Gunnar Andrén (FP), Christina Karlsson (S), Karin Nilsson (C), Anders Karlsson (S), Jessika Vilhelmsson (M), Helena Leander (MP), Lars Gustafsson (KD), David Lång (SD), Jacob Johnson (V).

Justitieutskottet
Krister Hammarbergh (M), Morgan Johansson (S), Ewa Thalén Finné (M), Kerstin Haglö (S), Ulrika Karlsson i Uppsala (M), Christer Adelsbo (S), Helena Bouveng (M), Elin Lundgren (S), Johan Pehrson (FP), Anna Wallén (S), Johan Linander (C), Arhe Hamednaca (S), Patrick Reslow (M), Maria Ferm (MP), Caroline Szyber (KD), Kent Ekeroth (SD), Lena Olsson (V).

Civilutskottet
Magdalena Andersson (M), Maryam Yazdanfar (S), Anti Avsan (M), Carina Ohlsson (S), Maria Abrahamsson (M), Hillevi Larsson (S), Eva Bengtson Skogsberg (M), Jonas Gunnarsson (S), Jan Ertsborn (FP), Hannah Bergstedt (S), Per Lodenius (C), Thomas Bodström (S), Margareta Cederfelt (M), Jan Lindholm (MP), Otto von Arnold (KD), Carina Herrstedt (SD), Marianne Berg (V).

Utrikesutskottet
Karin Enström (M), Urban Ahlin (S), Walburga Habsburg Douglas (M), Carina Hägg (S), Christian Holm (M), Kent Härstedt (S), Mats Johansson (M), Carin Runeson (S), Fredrik Malm (FP), Olle Thorell (S), Kerstin Lundgren ©, Kenneth G Forslund (S), Christer Winbäck (FP), Bodil Ceballos (MP), Désirée Pethrus Engström (KD), Julia Kronlid (SD), Hans Linde (V).

Försvarsutskottet
Cecilia Widegren (M), Håkan Juholt (S), Hans Wallmark (M), Åsa Lindestam (S), Annicka Engblom (M), Peter Jeppsson (S), Anders Hansson (M), Eva Sonidsson (S), Allan Widman (FP), Clas-Göran Carlsson (S), Staffan Danielsson (C), Anna-Lena Sörenson (S), Johan Forssell (M), Peter Rådberg (MP), Mikael Oscarsson (KD), Mikael Jansson (SD), Torbjörn Björlund (V).

Socialförsäkringsutskottet
Gunnar Axén (M), Tomas Eneroth (S), Mikael Cederbratt (M), Fredrik Lundh Sammeli (S), Lars-Arne Staxäng (M), Eva-Lena Jansson (S), Finn Bengtsson (M), Kurt Kvarnström (S), Ulf Nilsson (FP), Shadiye Heydari (S), Solveig Zander (C), Jasenko Omanovic (S), Saila Quicklund (M), Gunvor G Ericson (MP), Emma Henriksson (KD), Erik Almqvist (SD), Wiwi-Anne Johansson (V).

Socialutskottet
Jessica Polfjärd (M), Lena Hallengren (S), Jan R Andersson (M), Christer Engelhardt (S), Margareta B Kjellin (M), Ann Arleklo (S), Isabella Jernbeck (M), Lennart Axelsson (S), Barbro Westerholm (FP), Catharina Bråkenhielm (S), Kenneth Johansson (C), Gunnar Sandberg (S), Anders W Jonsson (C), Agneta Luttropp (MP), Anders Andersson (KD), Per Ramhorn (SD), Eva Olofsson (V).

Kulturutskottet
Cecilia Magnusson (M), Berit Högman (S), Anne Marie Brodén (M), Peter Johnsson (S), Göran Montan (M), Kerstin Engle (S), Gustaf Hoffstedt (M), Per Svedberg (S), Christer Nylander (FP), Christina Zedell (S), Anders Flanking (C), Isak From (S), Michael Svensson (M), Tina Ehn (MP), Andreas Carlson (KD), Mattias Karlsson (SD), Bengt Berg (V).

Utbildningsutskottet
Margareta Pålsson (M), Mikael Damberg (S), Mats Gerdau (M), Louise Malmström (S), Betty Malmberg (M), Thomas Strand (S), Jan Ericson (M), Caroline Helmersson Olsson (S), Torkild Strandberg (FP), Håkan Bergman (S), Ulrika Carlsson i Skövde (C), Gunilla Svantorp (S), Nina Lundström (FP), Jabar Amin (MP), Yvonne Andersson (KD), Richard Jomshof (SD), Rossana Dinamarca (V).

Trafikutskottet
Jan-Evert Rådhström (M), Anders Ygeman (S), Oskar Öholm (M), Pia Nilsson (S), Eliza Roszkowska Öberg (M), Lars Mejern Larsson (S), Malin Löfsjögård (M), Désirée Liljevall (S), Lars Tysklind (FP), Leif Pettersson (S), Anders Åkesson (C), Gunilla Carlsson i Hisings Backa (S), Sten Bergheden (M), Stina Bergström (MP), Annelie Enochson (KD), Tony Wiklander (SD), Siv Holma (V).

Miljö- och jordbruksutskottet
Bengt-Anders Johansson (M), Matilda Ernkrans (S), Lars Hjälmered (M), Johan Löfstrand (S), Christine Jönsson (M), Helén Pettersson i Umeå (S), Rune Wikström (M), Jan-Olof Larsson (S), Anita Brodén (FP), Sara Karlsson (S), Per Åsling (C), Pyry Niemi (S), Johan Hultberg (M), Åsa Romson (MP), Irene Oskarsson (KD), Josef Fransson (SD), Jens Holm (V).

Näringsutskottet
Anna König Jerlmyr (M), Lars Johansson (S), Hans Rothenberg (M), Carina Adolfsson Elgestam (S), Olof Lavesson (M), Krister Örnfjäder (S), Cecilie Tenfjord-Toftby (M), Ann-Kristine Johansson (S), Eva Flyborg (FP), Börje Vestlund (S), Erik A Eriksson (C), Karin Åström (S), Jonas Jacobsson (M), Maria Wetterstrand (MP), Mats Odell (KD), Lars Isovaara (SD), Kent Persson (V).

Arbetsmarknadsutskottet
Tomas Tobé (M), Ylva Johansson (S), Maria Plass (M), Raimo Pärssinen (S), Katarina Brännström (M), Maria Stenberg (S), Gustav Nilsson (M), Patrik Björck (S), Hans Backman (FP), Ann-Christin Ahlberg (S), Annika Qarlsson ©, Johan Andersson (S), Hanif Bali (M), Mehmet Kaplan (MP), Lars-Axel Nordell (KD), Sven-Olof Sällström (SD), Josefin Brink (V).

EU-nämnden
Gustav Blix (M), Marie Granlund (S), Susanna Haby (M), Bo Bernhardsson (S), Marta Obminska (M), Kerstin Haglö (S), Lars Hjälmered (M), Carina Adolfsson Elgestam (S), Carl B Hamilton (FP), Pyry Niemi (S), Fredrick Federley (C), Åsa Lindestam (S), Elisabeth Svantesson (M), Gustav Fridolin (MP), Désirée Pethrus Engström (KD), Margareta Sandstedt (SD), Jonas Sjöstedt (V).

Riksdagsstyrelsen
Ordförande: Talmannen
Ledamöter: Sven-Erik Österberg (S), Anna Kinberg Batra (M), Karin Åström (S), Margareta Pålsson (M), Leif Jakobsson (S), Tomas Tobé (M), Pia Nilsson (S), Magdalena Andersson (M), Mikaela Valtersson (MP), Johan Pehrson (FP).

Utrikesnämnden
Ordförande: Statschefen
Ledamöter: Anna Kinberg Batra (M), Mona Sahlin (S), Karin Enström (M), Sven-Erik Österberg (S), Johan Pehrson (FP), Urban Ahlin (S), Roger Tiefensee (C), Lars Ohly (V), Mats Odell (KD).

Riksdagens webbplats kommer att uppdateras senare med fullständig information om utskottens sammansättning, presidier och suppleanter m.m. Läs här.

Maria Skuldt
Pressekreterare, tfn 08-786 40 54 begin_of_the_skype_highlighting 08-786 40 54 end_of_the_skype_highlighting, 070-817 67 06 begin_of_the_skype_highlighting 070-817 67 06 end_of_the_skype_highlighting