Popkollo

Popkollo fyller 10 år och Luleå blir ny Popkollostad

Pressmeddelande   •   Feb 11, 2013 22:30 CET

Här arrangeras Popkollo i sommar:

Popkollo Original
Luleå 10-16 juni
Umeå 10-18 juli
Botkyrka 6-14 juli
Katrineholm 20-28 juli
Hultsfred 22-30 juni & 6-14 juli
Göteborg 6-14 juli
Malmö 4-11 augusti

Popkollo Elektro
Hultsfred 22-30 juni

Popkollo Hiphop/RnB
Hultsfred 6-14 juli

Popkollo Metal
22-30 juni

Popkollo Fortsättning
Umeå 10-18 juli
Hultsfred 6-14 juli
Göteborg 6-14 juli
Stockholm 20-28 juli

Mer info och anmälan: www.popkollo.se/sommarkollo

Kontakt

Popkollo Rikskansli:
Hanna Rothelius, 070-280 72 17, hanna.rothelius@popkollo.se

Popkollo Luleå:
Madelene Hansson, 070-262 29 19, madelene.hansson@popkollo.se

Popkollo Umeå:
Karoline Pettersson, 073-038 10 80, karoline.pettersson@popkollo.se

Popkollo Botkyrka:
Minna Bolin, 070-407 85 42, minna.bolin@popkollo.se

Popkollo Katrineholm:
Ellinor Borggren, 070-338 28 05, ellinor.borggren@popkollo.se

Popkollo Hultsfred:
Ella Blixt, 070-535 34 89, ella.blixt@popkollo.se

Popkollo Göteborg:
Katja Ahlsell, 070-402 25 80, katja.ahlsell@popkollo.se

Popkollo Malmö:
malmo@popkollo.se


Popkollo är ett musikläger för tjejer som startade på initiativ av Marit Bergman i Hultsfred 2003. Idag finns Popkollo också i Umeå, Göteborg, Malmö, Stockholm/Botkyrka, Katrineholm och Luleå. Sommarkollona riktar sig till 12-18 åringar och finns med inriktingarna original, fortsättning, hiphop/rn'b, metal och elektro. För äldre från 18 år och uppåt finns också Popkollo Madame.