Arete Meritering

Pressinbjudan: Peter Englund delar ut meriteringsbevis till de första Aretemeriterade lärarna

Pressmeddelande   •   Maj 21, 2013 08:00 CEST

Tisdag den 28 maj är det dags för 31 Aretemeriterade lärare att ta emot sina meriteringsbevis vid en ceremoni på Kulturhuset i Stockholm. Lärarna kommer från Stockholms stad, Kunskapsskolan, Nacka, Åstorp, Jönköping, Landskrona och Lund. Utdelare är Peter Englund, Svenska Akademins ständige sekreterare.

– Meriteringsprogrammet Arete är en strukturerad och oberoende metod som gör att yrkesskickliga lärare identifieras. Meriteringsbeviset ger dessa 31 lärare goda argument vid nästa lönesamtal och en stark ställning på arbetsmarknaden. Vi menar att de bästa lärarna ska ha över 40 000 kronor i lön, säger Per Reinolf, vd Arete Meritering.

På plats för att svara på frågor från journalister finns, förutom de Aretemeriterade lärarna, representanter från samtliga sju huvudmän, Aretes meriteringsråd, examinatorsgrupp samt vd. Meriteringsbevisen delas ut av Peter Englund, Svenska Akademins ständige sekreterare.

– Skickligt lärararbete är det mest avgörande för skolans resultat. När duktiga lärare lyfts är det också troligare att de stannar kvar i yrket och sprider sin yrkesskicklighet till kollegor. Regeringens karriärtjänster går i samma riktning, så det är många krafter som verkar åt samma håll, säger Cristina Robertson, forskningsstrateg och en av Aretes fem examinatorer.

Läs mer om Arete Meritering på www.aretemeritering.se

Tid och plats för utdelningen:
Datum: Tisdag 28 maj
Tid: 18.00
Plats: Kulturhuset Stockholm, Studio 3, plan 3

Program:
18.00 - Per Reinolf och Jonatan Lannemar hälsar välkomna, berättar om Arete samt Meriteringsprogrammet.
18.10 - Cristina Robertson, forskningsstrateg i Jönköpings kommun, talar om lärares yrkesskicklighet ur ett forskningsperspektiv.
18.25 - Två lärare berättar om arbetet med Meriteringsprogrammet utifrån ett lärarperspektiv.
18.35 - Peter Englund delar ut meriteringsbevis.
19.00 - Ceremonin avslutas med ett mingel. Då finns också tid för intervjuer och frågor.

Välkomna!

För anmälan: 
Åsa Larsson, kommunikatör Arete Meritering, asa.larsson@aretemeritering.se, 0704-26 28 27

För mer information om Arete Meritering:
Per Reinolf, vd Arete Meritering, per.reinolf@aretemeritering.se, 0704-334544

Lokala kontaktpersoner:

Landskrona:
Tomas Johansson, Förvaltningschef Utbildningsförvaltningen, tomas.johansson@landskrona.se, 0733-47 41 01

Stockholms stad:
Katarina Arkehag, Chef FoU-enheten Utbildningsförvaltningen, 08-508 33032, katarina.arkehag@stockholm.se

Jönköping:
Katarina Ståhlkrantz, Chef BoU-enheten, 036-10 67 01, katarina.stahlkrantz@jonkoping.se

Kunskapsskolan:
Sofie Lindén, Pedagogik och utvecklingschef, 0733-17 34 27, sofie.linden@kunskapsskolan.se

Nacka:
Einar Fransson, Produktionsdirektör, Förskola-fritid-skola, 08-718 75 90, einar.fransson@nacka.se

Polhemsskolan Lund:
Malin Dahlgren, Biträdande rektor Polhemsskolan, 046-357 315, malin.dahlgren@lund.se

Åstorp:
Annika Hoppe, Förvaltningschef Bildningsförvaltningen, 0734 25 41 50, annika.hoppe@astorp.se



Arete Meritering driver och samordnar Meriteringsprogrammet Arete som är utvecklat i ett flerårigt samarbete mellan Kunskapsskolan, Nacka kommun och Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad. Arete Meritering verkar för att det ska bli lönsamt för lärare att ständigt utveckla sin yrkeskompetens.
Läs mer på: www.aretemeritering.se