Svenska Draghundsportförbundet

Slutresultat SM för slädhundar

Pressmeddelande   •   Mar 06, 2006 09:03 CET

Svenska Mästerskapen för slädhundar är nu avslutat efter tre tuffa heat i Åsarna, det har bjudits på bra väder hela helgen med fina förhållanden på banorna.

Tyvärr så kunde Svenska draghundsportförbundet inte arrangera alla grenar och klasser på samma plats så den nordiska delen kör sitt SM i Östersund som pga. dålig snötillgång ej kunde arrangera för samtliga förbundets discipliner.

SM medaljörer slädhundstil 2006

Yngre Ungdom 2 spann
Grupp A
1. Hedda Patomella, Kiruna SHK

2. Wilma Krook, Kiruna SHK

3. Erica Gunnarsson, Kiruna SHK


Grupp C
1. Maja Samuelsson, SPHK GD

2. Agnes Christoffersson, SPHK NN

3. Dalia Ramström, SPHK NN


Äldre Ungdom 3 spann

Grupp A
1. Patrik Waara, Kiruna SHK

2. Moa Björk, SPHK S

3. Fredrik Eriksson, Bothnia SHK

Grupp C
1. Rebecka Öberg, SPHK NN

2. Teddy Kårwik, SPHK NN

3. Ludvig Ahlstrand, SPHK NN



4 spann sprint

Grupp A
1. Agnetha Högberg, Bollnäs DHK
2. Lena Westas Havimäki, Värmlands SHK
3. Maria Mäki, Kiruna BHK

Grupp C
1. Marie Israelsson, SPHK NN
2. Tarja Pyykkö, SPHK GD
3. Helen Israelsson, SPHK NN


4 spann juniorer

Grupp A
1. Katarina Korhonen, Kiruna BHK

2. Frida Leinonen, Kiruna SHK

3. Emelie Waara, Kiruna SHK

6 spann sprint

Grupp A
1. Niklas Dirland, Skellefteå DHK

2. Christina Linder, Kiruna SHK

3. Petra Lindh, Kiruna SHK

Grupp C
1. Pia Ångström, SPHK NN

2. Sofia Samuelsson, SPHK GD

3. Pär Ångström, SPHK NN



8 spann sprint

Grupp A
1. Lena Westas Havimäki, Värmlands SHK

2. Torgny Sjöberg, Värmlands SHK

3. Jan Svensson, Gafsele SHK



Grupp C

1. Ola Olofsson, SPHK NN
2. Jessica Olofsson, SPHK NN

3. Anna Rignér, SPHK NN



Obegränsad klass Sprint



Grupp A
1. Marc Permentier, Gafsele SHK

4. Lars Lindh, Kiruna SHK

5. Henric Dahlström, Kiruna SHK



Obegränsad klass medeldistans



Grupp A
1. Petter Karlsson, Skellefteå DHK

2. Jurgen Kloppman, Älvarnas DHK

3. Johan Malmström, Jädraås SHK

Obegränsad klass Medeldistans



Grupp A
1. Karolina Olsson, Jämtlandsfjällens SHK

2. Nicole Burger, Älvarnas DHK
3. Tommy Nilsson, Bothnia SHK



Grupp C
1. Fredrik Neiman, SPHK NN

2. Torbjörn Öhrström, SPHK NN
3. Bo Jönsson, SPHK NN



Fullständiga resultatlistor finns på http://www.draghundsport.se/front/dokument/sm06slutres.htm



Press och media kontakt
Svenska Draghundsportförbundet
Rickard Lundmark
070 333 89 45