Svenska Ishockeyförbundet

SM-slutspelet för J20

Pressmeddelande   •   Mar 16, 2006 09:13 CET



Här bifogas matchfakta från första matchen i förkvalet till SM-kvartsfinalerna i SM-slutspelet för J20. Förkvalet spelas i bäst av tre matcher 14, 15, 17 och eventuell tredje match den 18 mars. SM-kvartsfinalerna spelas 21, 24 och eventuell tredje match den 25 mars.

Matchfakta:

Onsdagen den 15 mars 2006

Mora IK-IF Björklöven 1-2 (0-0, 1-2, 0-0)
Första perioden:
Skott: 10-5.
Andra perioden: 0-1 (3.35) Erik Lindahl (Daniel Hörnell, Daniel Rahimi), 1-1 (4.02) Joakim Trondsen (Anders Danielsson, Jonas Kapla), 1-2 (18.08) Alexander Sundström (Kristoffer Berglund)
Skott: 9-15.
Tredje perioden:
Skott: 10-14. Totalt: 29-34.
Utvisningar: Mora IK 6x2 min. IF Björklöven 7x2
Domare: Niklas Bergh, Gävle
Publik: 184

För eventuella frågor ring:
Svenska Ishockeyförbundets tävlingschef Lars G. Karlsson, tel: 08 – 449 04 39, mobiltel: 070 – 445 04 39

Med vänliga hälsningar

SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET
Informationsavdelningen



JSM-slutspelet för J20 säsongen 2005/2006

Lag 1-8 från J20 SuperElit Topp 8, lag 1-2 från J20 SuperElit Norra Fortsättningsserien, och lag 1-2 från J20 SuperElit Södra Fortsättningsserien är kvalificerade för spel i SM-slutspelet för J20.
I SM-slutspelet får endast spelare födda 1986 eller senare delta. Matcherna i SM-slutspelet spelas i bäst av tre matcher.
Högst rangordnat lag i J20 SuperElit Topp 8 börjar borta och avslutar hemma (borta, hemma, hemma).
Vid oavgjort resultat efter 60 minuter vidtas max 20 minuters Overtime.
Är det fortfarande oavgjort tillgrips straffslagning.
Först skjuts fem straffar och är det fortfarande oavgjort tillgrips Sudden Deathstraffar.

Förkval till kvartsfinal, i bäst av tre matcher
Lag 5-8 från J20 SuperElit Topp 8 väljer motståndare bland lag 1-2 från J20 SuperElit Norra Fortsättningsserien, och lag 1-2 från J20 SuperElit Södra Fortsättningsserien. Högst rangordnade lag börjar borta och avslutar hemma.

Dag, datum Tid Match Lag Resultat
Tisdag 14 mars 2006 19.00 Förkval 1:2 Hammarby IF-Brynäs IF 5-4 (2-0, 0-3, 2-1, 1-0)
Tisdag 14 mars 2006 19.00 Förkval 1:3 MODO Hockey-Timrå IK 0-1 (0-0, 0-1, 0-0)
Tisdag 14 mars 2006 19.00 Förkval 1:4 Södertälje SK-Huddinge IK 2-1 (1-1, 1-0, 0-0)
Onsdag 15 mars 2006 19.00 Förkval 1:1 Mora IK-IF Björklöven 1-2 (0-0, 1-2, 0-0)


Dag, datum Tid Match Lag Spelort
Fredag 17 mars 2006 19.00 Förkval 2:1 IF Björklöven-Mora IK SkyCom Arena
Fredag 17 mars 2006 19.00 Förkval 2:2 Brynäs IF-Hammarby IF Gavlerinken
Fredag 17 mars 2006 19.00 Förkval 2:3 Timrå IK-MODO Hockey E.ON Arena
Fredag 17 mars 2006 19.00 Förkval 2:4 Huddinge IK-Södertälje SK Björkängshallen


Dag, datum Tid Match Lag Spelort
Lördag 18 mars 2006 15.00 Eventuellt Förkval 3:1 IF Björklöven-Mora IK SkyCom Arena
Lördag 18 mars 2006 17.00 Eventuellt Förkval 3:2 Brynäs IF-Hammarby IF Gavlerinken
Lördag 18 mars 2006 15.00 Eventuellt Förkval 3:3 Timrå IK-MODO Hockey E.ON Arena
Lördag 18 mars 2006 16.00 Eventuellt Förkval 3:4 Huddinge IK-Södertälje SK Björkängshallen









JSM-kvartsfinalerna, i bäst av tre matcher
Lag 1-4 från J20 SuperElit Topp 8 väljer motståndare bland segrande lagen i förkvalet till kvartsfinalerna. Högst rangordnade lag börjar borta och avslutar hemma.

Dag, datum Tid Match Lag Spelort
Tisdag 21 mars 2006 19.00 JSM-kvartsfinal 1:1 Väljs-Lag 1 i J20 SuperElit Topp 8 I hemmaarenan
Tisdag 21 mars 2006 19.00 JSM-kvartsfinal 1:2 Väljs-Lag 2 i J20 SuperElit Topp 8 I hemmaarenan
Tisdag 21 mars 2006 19.00 JSM-kvartsfinal 1:3 Väljs-Lag 3 i J20 SuperElit Topp 8 I hemmaarenan
Tisdag 21 mars 2006 19.00 JSM-kvartsfinal 1:4 Väljs-Lag 4 i J20 SuperElit topp 8 I hemmaarenan

Dag, datum Tid Match Lag Spelort
Fredag 24 mars 2006 19.00 JSM-kvartsfinal 2:1 Lag 1 i J20 SuperElit Topp 8-Väljs I hemmaarenan
Fredag 24 mars 2006 19.00 JSM-kvartsfinal 2:2 Lag 2 i J20 SuperElit Topp 8-Väljs I hemmaarenan
Fredag 24 mars 2006 19.00 JSM-kvartsfinal 2:3 Lag 3 i J20 SuperElit Topp 8-Väljs I hemmaarenan
Fredag 24 mars 2006 19.00 JSM-kvartsfinal 2:4 Lag 4 i J20 SuperElit Topp 8-Väljs I hemmaarenan

Dag, datum Tid Match Lag Spelort
Lördag 25 mars 2006 15.00 Eventuell JSM-kvartsfinal 3:1 Lag 1 i J20 SuperElit Topp 8-Väljs I hemmaarenan
Lördag 25 mars 2006 15.00 Eventuell JSM-kvartsfinal 3:2 Lag 2 i J20 SuperElit Topp 8-Väljs I hemmaarenan
Lördag 25 mars 2006 15.00 Eventuell JSM-kvartsfinal 3:3 Lag 3 i J20 SuperElit topp 8-Väljs I hemmaarenan
Lördag 25 mars 2006 15.00 Eventuell JSM-kvartsfinal 3:4 Lag 4 i J20 SuperElit Topp 8-Väljs I hemmaarenan


JSM-semifinalerna, i bäst av tre matcher
De två högst rangordnade kvarvarande lagen väljer motståndare.

Dag, datum Tid Match Lag Spelort
Tisdag 28 mars 2006 19.00 JSM-semifinal 1:1 Väljs-Högst rangordnade lag I hemmaarenan
Tisdag 28 mars 2006 19.00 JSM-semifinal 1:2 Väljs-Näst högst rangordnade lag I hemmaarenan

Dag, datum Tid Match Lag Spelort
Fredag 31 mars 2006 19.00 JSM-semifinal 2:1 Högst rangordnade lag-Väljs I hemmaarenan
Fredag 31 mars 2006 19.00 JSM-semifinal 2:2 Näst högst rangordnade lag-Väljs I hemmaarenan

Dag, datum Tid Match Lag Spelort
Lördag 1 april 2006 15.00 Eventuell JSM-semifinal 3:1 Högst rangordnade lag-Väljs I hemmaarenan
Lördag 1 april 2006 15.00 Eventuell JSM-semifinal 3:2 Näst högst rangordnade lag-Väljs I hemmaarenan

JSM-finalen, i bäst av tre matcher
Högst rangordnat lag börjar borta och avslutar hemma.

Dag, datum Tid Match Lag Spelort
Onsdag 5 april 2006 19.00 JSM-final 1 Näst högst rangordnat lag-Högst rangordnat lag I hemmaarenan
Fredag 7 april 2006 19.00 JSM-final 2 Högst rangordnat lag-Näst högst rangordnat lag I hemmaarenan
Lördag 8 april 2006 15.00 Eventuell JSM-final 3 Högst rangordnat lag-Näst högst rangordnat lag I hemmaarenan

Med reservation för eventuella ändringar.