Riksidrottsförbundet

SM-veckan i Norrköping: fredagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jul 08, 2016 21:52 CEST

SM-veckan sommar i Norrköping är i full igång. När veckan är slut ska 268 svenska mästare korats i 47 olika idrotter. Här är tredje dagens medaljörer:

GULD
Jacob Jansson Inlines 500 m Herrar SK Skrinnaren Malmö
Jacob Jansson Inlines 10 000 m Herrar SK Skrinnaren Malmö
Moa Belaieff Kronborg Inlines 500 m Damer STHLM Speedskaters Stockholm
Moa Belaieff Kronborg Inlines 10 000 m Damer STHLM Speedskaters Stockholm
Linn Sömskar Rullskidor Damer Masstart fristil IFK Umeå Umeå
Anton Hedlund Rullskidor Herrar Masstart fristil Falun Borlänge SK Falun/Borlänge
Andreas Fransson Tyngdlyftning Herrar 94 kg Kalmar AK Kalmar
Elin Sandgren Tyngdlyftning Damer 75 kg Upsala TK Uppsala
Stefan Ågren Tyngdlyftning Herrar 105 kg Fryshuset SK Gefle Gävle
Paula Junhov Rindberg Tyngdlyftning Damer +75 kg Östersunds AK Östersund
Ragnar Öhman Tyngdlyftning Herrar +105 kg Atlethic KK Trelleborg
Johannes Skagius Simning 50 m bröstsim Herrar Sundsvalls simsällskap Sundsvall
Stina Gardell Simning 400 m medley Damer Spårvägen simförening Stockholm
Stefan Stojmenovic Simning 50 m ryggsim Herrar Norrköpings kappsimningsklubb Norrköping
Sarah Sjöström Simning 50 m frisim Damer Södertörns simsällskap Haninge/Huddinge
Adam Paulsson Simning 400 m frisim Herrar Simklubben Elfsborg Borås
Ida Lindborg Simning 100 m ryggsim Damer Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Gustav Hökfelt, Niklas Tour, Simon Sjödin, Alexander Nyström Simning 4*100 m medley Herrar Simklubben Neptun Stockholm
Michelle Coleman, Emma Wahlström, Stina Gardell, Emma Sundstedt Simning 4*200 m frisim Damer Spårvägen simförening Stockholm
Rebecka Sternisa Bellander Rullstolstennis Dam Oskarshams TK Oskarshamn
Dan Wallin Rullstolstennis Herr Ullevi TK Göteborg
Jan Boström/Dan Wallin Rullstolstennis Mixed dubbel Västerås-Fridnäs TK/Ullevi TK Västerås/Göteborg
Brunnberg IF 1 Dragkamp Mixed 600 kg Brunnbergs IF Älvdalen
Elisabeth Brandt Bangolf Matchspel Dam BGK Linjen Landskrona
Alexander Dahlsedt Bangolf Matchspel Herr Eskilstuna BGK Eskilstuna
Daníel Ingi Smárason Islandshästar P2 Gladur Östhammar
Stefan Karlsson/Thomas Palmér Frisbee Open DDC Linköping Linköping


SILVER
David Hjalmarsson Inlines 500 m Herrar STHLM Speedskaters Stockholm
David Hjalmarsson Inlines 10 000 m Herrar STHLM Speedskaters Stockholm
Nathalie Larsen Inlines 500 m Damer SK Skrinnaren Malmö
Marie Ramse Inlines 10 000 m Damer IF Hallby SOK Jönköping
Maria Nordström Rullskidor Damer Masstart fristil Ulricehamns IF Ulricehamn
Erik Silfver Rullskidor Herrar Masstart fristil IFK Umeå Umeå
Christopher Vilagi Tyngdlyftning Herrar 94 kg Måndagsklubbens CF Falun
Susanna Amberg Tyngdlyftning Damer 75 kg Haninge AK Haninge
Viktor Ögren Tyngdlyftning Herrar 105 kg Väsby AK Upplands Väsby
Cecilia Nilsson Tyngdlyftning Damer +75 kg Allmänna SK Eskilstuna
Hampus Lithén Tyngdlyftning Herrar +105 kg Allmänna SK Eskilstuna
Jacob Zeidler Simning 50 m bröstsim Herrar Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Jaqueline Hippi Simning 400 m medley Damer Simklubben Neptun Stockholm
Jesper Björk Simning 50 m ryggsim Herrar Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Therese Alshammar Simning 50 m frisim Damer Täby Sim Täby
Gustaf Dahlman Simning 400 m frisim Herrar Västerås simsällskap Västerås
Anna Åhlin Simning 100 m ryggsim Damer Simklubben Neptun Stockholm
Jesper Björk, Jacob Zeidler, Christoffer Carlsen, Isak Eliasson Simning 4*100 m medley Herrar Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Moa Ståhl, Ida Marko-Varga, Alba Forés, Magdalena Kunas Simning 4*200 m frisim Damer Simklubben Triton Staffanstorp
Sanna Klindt Rullstolstennis Dam Norrköpings TK Norrköping
Olof Jilkén Rullstolstennis Herr Ystads TK Ystad
Rebecka Sternisa Bellander/Sanna Klindt Rullstolstennis Mixed dubbel Oskarshams TK/Norrköpings TK Oskarshamn/Norrköping
Unnaryds DK Dragkamp Mixed 600 kg Unnaryds DK Hylte
Rose-Marie Lönnqvist Bangolf Matchspel Dam Eskilstuna BGK Eskilstuna
Mats Nilsson Bangolf Matchspel Herr Växjö BGK Växjö
Thorvaldur Arnason Islandshästar P2 Stormur Norrtäljer
Tomas Burvall/Fredrik Celinder Frisbee Open DDC Bollnäs/Norrköping Bollnäs/Norrköping
BRONS
Freddy Leijon Inlines 500 m Herrar IF Thor Uppsala
Freddy Leijon Inlines 10 000 m Herrar IF Thor Uppsala
Ann-Marie Lindqvist Inlines 500 m Damer IFK Göteborg Göteborg
Ann-Marie Lindqvist Inlines 10 000 m Damer IFK Göteborg Göteborg
Maja Dahlqvist Rullskidor Damer Masstart fristil Falun Borlänge SK Falun/Borlänge
Gustav Nordström Rullskidor Herrar Masstart fristil Borås SK Borås
Emil Gunnberg Querat Tyngdlyftning Herrar 94 kg Väsby AK Upplands Väsby
Rebecka Holmqvist Tyngdlyftning Damer 75 kg Mossebergs AK Göteborg
John E Andersson Tyngdlyftning Herrar 105 kg Vagnhallens SK Göteborg
Carolina Gädda Tyngdlyftning Damer +75 kg Falu AK Falun
Mathias Bergman Tyngdlyftning Herrar +105 kg Mossebergs AK Göteborg
Erik Persson Simning 50 m bröstsim Herrar Kungsbacka simsällskap Kungsbacka
Frida Berggren Simning 400 m medley Damer Västerås simsällskap Västerås
Mattias Carlsson Simning 50 m ryggsim Herrar Uddevalla Sim Uddevalla
Ida Marko-Varga Simning 50 m frisim Damer Simklubben Triton Staffanstorp
Simon Plato Simning 400 m frisim Herrar Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Jessica Eriksson Simning 100 m ryggsim Damer Simklubben Neptun Stockholm
Fabian Bergman, Patric Ridell, Sebastian Holmberg, Linus Magnusson Simning 4*100 m medley Herrar Simklubben Neptun Stockholm
Carina Klasson, Sarah Sjöström, Jessica Eriksson, Hanna Jörlund Simning 4*200 m frisim Damer Södertörns simsällskap Haninge/Huddinge
Alicia Edson Rullstolstennis Dam Norrköpings TK Norrköping
Kristian Geeson + Jan Boström Rullstolstennis Herr Mölndals TK + Västerås-Fridnäs TK Mölndal + Västerås
Alicia Edson/Olof Jilkén + Pontus Andersson/Kristian Geeson Rullstolstennis Mixed dubbel Norrköpings TK/Ystads TK + Kalmar TK/Mölndals TK Norrköping/Ystad + Kalmar/Mölndal
Heds IF Dragkamp Mixed 600 kg Heds IF Kungsör
Jasmine Hansson Bangolf Matchspel Dam Asarums BGK Karlshamn
Dan Trulsson Bangolf Matchspel Herr Tantogårdens BGK Stockholm
Lovisa Enblom Islandshästar P2 Eidfaxi Eskilstuna
Jonathan Brandtberg/Anders Johnsson Frisbee Open DDC Norrköping/Linköping Norrköping/Linköping

Du följer SM-veckan i Norrköping på www.smveckan.se

Där finns tidsprogram, information om deltagande idrotter resultat och mycket mer.
Följ även SM-veckan på Facebook, Instagram och Twitter (@smveckan #smveckan)

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.