Riksidrottsförbundet

SM-veckan Norrköping: lördagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jul 09, 2016 23:11 CEST

SM-veckan sommar i Norrköping är i full igång och medaljregnet fortsätter. När veckan är slut ska 268 svenska mästare korats i 47 olika idrotter. Här är fjärde dagens medaljörer:

GULD
Christoffer Carlsen Simning 50 m frisim Herrar Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Jennie Johansson Simning 100 m bröstsim Damer Simklubben Neptun Stockholm
Kristian Kron Simning 200 m ryggsim Herrar Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Sarah Sjöström Simning 50 m fjärilsim Damer Södertörns simsällskap Haninge/Huddinge
Jesper Björk Simning 100 m fjärilsim Herrar Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Michelle Coleman Simning 400 m frisim Damer Spårvägen simförening Stockholm
Adam Paulsson Simning 800 m frisim Herrar Simklubben Elfsborg Borås
Vilma Unnermark, Jessica Eriksson, Sarah Sjöström, Carin Klasson Simning 4*100 m medley Damer Södertörns simsällskap Haninge/Huddinge
Kristine Almroth Styrkelyft Damer 47 kg Jönköpings SK Jönköping
Emelie Pettersson Styrkelyft Damer 84 kg+ Södertälje AK Södertälje
Martin Arvidsson Styrkelyft Herrar 59 kg Halmstad TSK Halmstad
Emil Elmäng Styrkelyft Herrar 66 kg Göteborgs SK Göteborg
Ida Lindgren Styrkelyft Damer 57 kg Upsala TK Uppsala
Sharam Alborz Styrkelyft Herrar 74 kg Vagnhallens SK Göteborg
Alxander Wetterhall Cykel Herrar kortdistans Tre Berg cykelklubb Skara
Sara Mustonen Cykel Damer kortdistans Team Crescent D.A.R.E Staffanstorp Cykelklubb Staffanstorp
Moa Olsson/Maja Dahlqvist Rullskidor Parstafett Damer Falun Borlänge SK Falun/Borlänge
Gustav Nordström/Karl-Johan Westberg Rullskidor Parstafett Herrar Borås SK Borås
Brunnbergs IF Dragkamp Damer 540 kg Brunnbergs IF Älvdalen
Brunnbergs IF Dragkamp Herrar 640 kg Brunnbergs IF Älvdalen
Martin Jansson Orienteringsskytte Sprint H21 Häverödals SK Norrtälje
Karin Stenback Orienteringsskytte Sprint D21 Dalaregementets IF Falun
Lars-Inge Karlsson Precisionsflyg Precisionsflyg Gävlebygdens Flygklubb Gävle
Stockholm Streetbasket 3*3 Herrar Stockholm Stockholm
Dolphins Clean Drink Streetbasket 3*3 Damer Dolphins Clean Drink Norrköping
Linnea Morlid Casting Haspel Arenberg Dam Viggbyholms IK Täby
Gustav Kransberg Casting Haspel Arenberg Herr IS Linné Värmdö
Lars Östling Civil flygfemkamp Civil flygfemkamp Linköpings Flygklubb Linköping
Jonathan Peterson Tricking Tricking Jönköping Jönköping
Fredrik Malmström Lerduveskytte Compak Brösarps JSK Höör
Svegeråsen Lerduveskytte Compak Lag Svegeråsen Essunga
Johan Backman/Helen Forsberg Bågskytte Mix compound Luleå bågskyttesällskap Luleå
Per Bengtsson/Cecilia Blomberg Bågskytte Mix-SM Recurve Mjölby Bågskyttesällskap Mjölby
Eva Eriksson/Patrik Hjerteblom Bågskytte Mix-SM Långbåge Södertälje bågskytteförening Södertälje
Isak Carlsson/Pär Israelsson/Marcus Lagneholt Bågskytte Team-SM Compound Nora bågskytteklubb Nora
Anders Enerholm/Mikael Zelmerlööv/Hartmut Ziplies Bågskytte Team-SM Barebow IF Ulvarna bågskytte Stockholm
Jonatan Andersson/Björn Jansson/Jimmy Nilsson Bågskytte Team-SM Recurve Stenbro Bågskyttesällskap Nyköping
Patrik Hjerteblom/Vegard Hölaas/Yngve Malmström Bågskytte Team-SM Långbåge Södertälje bågskytteförening Södertälje


SILVER
Jonathan Kling Simning 50 m frisim Herrar Örebro simallians Örebro
Jessica Eriksson Simning 100 m bröstsim Damer Södertörns simsällskap Haninge/Huddinge
Petter Fredriksson Simning 200 m ryggsim Herrar Simklubben Hajen Lomma
Therese Alshammar Simning 50 m fjärilsim Damer Täby Sim Täby
Filip Svedberg Simning 100 m fjärilsim Herrar Skellefteå simklubb Skellefteå
Erica Dahlgren Simning 400 m frisim Damer Simklubben S 02 Göteborg
Christopher Jedel Simning 800 m frisim Herrar Mölndals allmänna simsällskap Mölndal
Michelle Coleman, Stina Gardell, Emma Sundstedt, Emma Wahlström Simning 4*100 m medley Damer Spårvägen Simförening Stockholm
Malin Carlsson Styrkelyft Damer 47 kg Vedum AIS Vara
Anna-Lena Bellqvist Styrkelyft Damer 84 kg+ Luleå AK Luleå
Kee Yoon Yeom Styrkelyft Herrar 59 kg Norrflärke IF Örnsköldsvik
Kim Larsson Styrkelyft Herrar 66 kg Jönköpings SK Jönköping
Angelica Brage Styrkelyft Damer 57 kg Luleå AK Luleå
Carl-Erik Dang Styrkelyft Herrar 74 kg Örebro KK Örebro
Johan Svensson Cykel Herrar kortdistans Cykelklubben Cyclesport.se Skara
Jeanette Arbjörk Cykel Damer kortdistans Mölndals cykelklubb Mölndal
Britta Norgren/Jenny Solin Rullskidor Parstafett Damer Sollefteå Skidor Sollefteå
Robin Norum/Erik Silfver Rullskidor Parstafett Herrar IFK Umeå Umeå
Stenungsunds DK Dragkamp Damer 540 kg Stenungsunds DK Stenungsund
Unnaryds DK Dragkamp Herrar 640 kg Unnaryds DK Hylte
Andreas Holmqvist Orienteringsskytte Sprint H21 I 15 IF Borås
Linnea Claesdotter Orienteringsskytte Sprint D21 OK Denseln Norrköping
Erling Lindholm Precisionsflyg Precisionsflyg Stockholms Flygklubb Stockholm
2win Streetbasket 3*3 Herrar 2win Stockholm
Gott och Blandat Streetbasket 3*3 Damer Gott och Blandat Stockholm
Anna-Karin Söderquist Casting Haspel Arenberg Dam IS Linné Värmdö
Henrik Österberg Casting Haspel Arenberg Herr IS Linné Värmdö
Torbjörn Ohlen Civil flygfemkamp Civil flygfemkamp Linköpings flygklubb Linköping
Måns Rudfeldt Tricking Tricking Sollentuna Sollentuna
Markus Larsson Leduveskytte Compak För.JSK Trollhättan Trollhättan
Vikbolandet 1 Leduveskytte Compak Lag Vikbolandet Norrköping
Pethra Jamil/Andras Kullberg Bågskytte Mix compound Skogens IF Kostvägen Oskarshamn
Mikael Danielsson/Elin Kättström Bågskytte Mix-SM Recurve Linköpings skytteförening Linköping
Christa Bäckman/Mats Häggström Bågskytte Mix-SM Långbåge IF Karlsvik Sundsvall
Magnus Carlsson/Robin Hedenvagn/ Joakim Limås Bågskytte Team-SM Compound Trelleborgs bågskytteklubb Trelleborg
Karl-Erik Lönnkvist/Per Sandgren/Bertil Williams Bågskytte Team-SM Barebow Stallarholmens bågskytteklubb Strängnäs
Daniel Byhlin/Anders Fredriksson/Marcus Lindberg Bågskytte Team-SM Recurve Järnvägens bågskytteförening Hallsberg
Christa Bäckman/Mats Häggström/Hans Selinder Bågskytte Team-SM Långbåge IF Karlsvik Sundsvall
BRONS
Freddy Leijon Inlines 500 m Herrar IF Thor Uppsala
Freddy Leijon Inlines 10 000 m Herrar IF Thor Uppsala
Ann-Marie Lindqvist Inlines 500 m Damer IFK Göteborg Göteborg
Ann-Marie Lindqvist Inlines 10 000 m Damer IFK Göteborg Göteborg
Maja Dahlqvist Rullskidor Damer Masstart fristil Falun Borlänge SK Falun/Borlänge
Gustav Nordström Rullskidor Herrar Masstart fristil Borås SK Borås
Emil Gunnberg Querat Tyngdlyftning Herrar 94 kg Väsby AK Upplands Väsby
Rebecka Holmqvist Tyngdlyftning Damer 75 kg Mossebergs AK Göteborg
John E Andersson Tyngdlyftning Herrar 105 kg Vagnhallens SK Göteborg
Carolina Gädda Tyngdlyftning Damer +75 kg Falu AK Falun
Mathias Bergman Tyngdlyftning Herrar +105 kg Mossebergs AK Göteborg
Erik Persson Simning 50 m bröstsim Herrar Kungsbacka simsällskap Kungsbacka
Frida Berggren Simning 400 m medley Damer Västerås simsällskap Västerås
Mattias Carlsson Simning 50 m ryggsim Herrar Uddevalla Sim Uddevalla
Ida Marko-Varga Simning 50 m frisim Damer Simklubben Triton Staffanstorp
Simon Plato Simning 400 m frisim Herrar Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Jessica Eriksson Simning 100 m ryggsim Damer Simklubben Neptun Stockholm
Fabian Bergman, Patric Ridell, Sebastian Holmberg, Linus Magnusson Simning 4*100 m medley Herrar Simklubben Neptun Stockholm
Carina Klasson, Sarah Sjöström, Jessica Eriksson, Hanna Jörlund Simning 4*200 m frisim Damer Södertörns simsällskap Haninge/Huddinge
Alicia Edson Rullstolstennis Dam Norrköpings TK Norrköping
Kristian Geeson + Jan Boström Rullstolstennis Herr Mölndals TK + Västerås-Fridnäs TK Mölndal + Västerås
Alicia Edson/Olof Jilkén + Pontus Andersson/Kristian Geeson Rullstolstennis Mixed dubbel Norrköpings TK/Ystads TK + Kalmar TK/Mölndals TK Norrköping/Ystad + Kalmar/Mölndal
Heds IF Dragkamp Mixed 600 kg Heds IF Kungsör
Jasmine Hansson Bangolf Matchspel Dam Asarums BGK Karlshamn
Dan Trulsson Bangolf Matchspel Herr Tantogårdens BGK Stockholm
Lovisa Enblom Islandshästar P2 Eidfaxi Eskilstuna
Jonathan Brandtberg/Anders Johnsson Frisbee Open DDC Norrköping/Linköping Norrköping/Linköping
LÖRDAG 9 JULI
Petter Stymne Simning 50 m frisim Herrar Simklubben Neptun Stockholm
Vilma Ekström Simning 100 m bröstsim Damer Linköpings allmänna SS Linköping
Gustav Hökfelt Simning 200 m ryggsim Herrar Simklubben Neptun Stockholm
Louise Hansson Simning 50 m fjärilsim Damer Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Jesper Jonsson Simning 100 m fjärilsim Herrar Södertörns simsällskap Haninge/Huddinge
Frida Berggren Simning 400 m frisim Damer Västerås simsällskap Västerås
Simon Plato Simning 800 m frisim Herrar Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Anna Åhlin, Jennie Johansson, Rebecca Mattsson, Jaqueline Hippi Simning 4*100 m medley Damer Simklubben Neptun Stockholm
Monica Björn Styrkelyft Damer 47 kg Örebro KK Örebro
Elin Porath Styrkelyft Damer 84 kg+ Säffle AK Säffle
Christoffer Ackelman Styrkelyft Herrar 59 kg Oxelösunds AK Oxelösund
Kim Björklund Styrkelyft Herrar 66 kg Borås AK Borås
Carina Hedberg Styrkelyft Damer 57 kg Boxholms LK-81 Boxholm
Carl Andersson Styrkelyft Herrar 74 kg Upsala TK Uppsala
Tobias Ludvigsson Cykel Herrar kortdistans Jönköpings cykelklubb Jönköping
Sara Olsson Cykel Damer kortdistans Höllviken cykelklubb Vellinge
Hanna Dahlberg/Maria Nordström Rullskidor Parstafett Damer Ulricehams IF Ulricehamn
Alfred Buskqvist/Tobias Westman Rullskidor Parstafett Herrar IK Stern Göteborg
Hovmantorp DK Dragkamp Damer 540 kg Hovmantorp DK Lessebo
Vedum AIS/Wallby DK Dragkamp Herrar 640 kg Vedums AIS/Wallby DK Vara/Enköping
Gustav Hindér Orienteringsskytte Sprint H21 Östra Almby FK Örebro
Cajsa Grape Orienteringsskytte Sprint D21 Dalaregementets IF Falun
Claes M Johansson Precisionsflyg Precisionsflyg Västerås Flygklubb Västerås
Men in black Streetbasket 3*3 Herrar Men in black Stockholm
Catwomen Streetbasket 3*3 Damer Catwomen Stockholm
Lise-Lotte Janson Casting Haspel Arenberg Dam Järna IF Södertälje
Robert Östlund Casting Haspel Arenberg Herr FFK Montana Köping
Andreas Nilsson Civil flygfemkamp Civil flygfemkamp Borås Ultralätta flygklubb Borås
Kim Svensson Tricking Tricking Falun Falun
Conny Petters Lerduveskytte Compak Haninge JSK Haninge
Falköping 1 Lerduveskytte Compak Lag Falköping Falköping
Mats Inge Ericsson/Petra Ericsson Bågskytte Mix compound Lindome Bågskytteklubb Mölndal
Leva Ciparsone/Andreas Skalberg Bågskytte Mix-SM Recurve IF Karlsvik Sundsvall
Eva Aronsson/Stefan Lindholm Bågskytte Mix-SM Långbåge Timrå Allmänna idrottsförening Timrå
Petra Ericsson/Mats Inge Ericsson/Kristian Isaksson Bågskytte Team-SM Compound Lindome Bågskytteklubb Mölndal
Ingen bronsmedalj utdelad Bågskytte Team-SM Barebow    
Chritine Bjerendal/Sebastian Djerf/Mikael Olsson Bågskytte Team-SM Recurve Lindome Bågskytteklubb Mölndal
Eva Aronsson/Stefan Lindholm/Mattias Höög Bågskytte Team-SM Långbåge Timrå Allmänna idrottsförening Timrå

Du följer SM-veckan i Norrköping på www.smveckan.se

Där finns tidsprogram, medaljligan,  information om deltagande idrotter, resultat och mycket mer.
Följ även SM-veckan på Facebook, Instagram och Twitter (@smveckan #smveckan)

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.