Svensk Israel-Information

SYMPOSIUM PÅ KI OM STAMCELLSFORSKNING OCH BIOINFORMATIK

Pressmeddelande   •   Nov 16, 2010 18:18 CET

SYMPOSIUM PÅ KAROLINSKA INSTITUTET OM  STAMCELLSFORSKNING OCH BIOINFORMATIK

Den 25 – 26 november äger ett symposium rum på Nobel Forum, Karolinska Institutet, som fokuserar på två viktiga forskningsområden;

Stamcellsforskning och Bioinformatik.

Vi har samlat en grupp ledande internationellt ledande forskare i båda ämnena för ett som vi är övertygade om kommer att bli två spännande forskardagar, då resultat från framkanten inom båda disciplinerna kommer att presenteras.

Symposiet finansieras av Stiftelsen Clas Groschinskys Minnesfond. Stiftelsen uppmuntrar bland annat vetenskapligt samarbete mellan Israel och Sverige. Symposiet kommer att bli en unik samlingspunkt för världsledande bioinformatiker och stamcellsforskare från såväl Israel, Sverige som övriga världen.

Bland andra kommer följande forskare att presentera sina senaste forskningsrön:


Huck Hui Ng, Rickard Sandberg, Carsten Petterson, Itai Yanai, Johan Ericson, Daniel Offen, Marshall Horwitz, Jonas Frisén och Ehud Shapiro.

Ingen föranmälan eller registrering krävs för att lyssna på föredragen. Se nedan och bilaga för program, som kan komma att uppdateras.

Värd: Professor Urban Lendahl och Rickard Sandberg, Karolinska Institutet, Stockholm

Urban.lendahl@ki.se tel: 0708 446512; rickard.sandberg@ki.se

Arrangör: Stiftelsen Clas Groschinskys Minnesfond

Bioinformatics and Stem Cell Biology

arranged by Stiftelsen Clas Groschinskys Minnesfond

November 25-26, 2010

Nobel Forum, Karolinska Institute - Stockholm, Sweden

Thursday, November 25

09.00-09.10                        Urban Lendahl – Welcome Address

Session 1: Stem Cell Biology

Chairperson: Sten Linnarsson

09.10-09.50                 ­Huck Hui Ng – Deciphering and reconstructing the embryonic stem cell transcriptional regulatory network

09.50-10.30                        Tsvee Lapidot – Stem cell regulation via dynamic interactions of the

nervous and immune systems with the microenvironment

10.30-11.10                        Carsten Petterson – Simulating the mammalian blastocyst –

molecular and mechanical interactions pattern the embryo

11.10-11.40                            Coffee break

11.40-12.20                        Rickard Sandberg – Gene regulation in early embryonic cells

12.20-13.00                        Itai Yanai – Evo-devo and embryonic gene expression

13.00-14.30                           Lunch

­Session 2: Technology

Chairperson: Ehud Shapiro

14.30-15.10                        Henrik Jönsson – Models for multicellular development

15.10-15.50                 Elion Sharon (Eran Segal’s lab) – Deciphering the principles of transcription regulation using native and synthetic promoter libraries

­

15.50-16.20                           Coffee break

16.20-17-00                        Jussi Taipale – High-throughput gene regulation

17.00-17.40                 Sten Linnarsson  – Single-cell gene expression

18.30 Reception at the Embassy of Israel in Stockholm

Friday, November 26

Session 3: Regulation of differentiation

Chairperson: Rickard Sandberg

09.00-09.40                 Ingo Roeder – Application of mathematical models to analyse the dynamics of   transcription factor networks in stem cells

09.40-10.20                        Patrik Ernfors – Cell cycle restriction by histone H2AX limits self-

renewal of adult neural stem cells

10.20-11.00                        Eran Hornstein – miRNA regulation and organogenesis

11.00-11.30                           Coffee break

11.30-12.10                 Johan Ericson – Transcription factor control of dopamine neuron differentiation

12.10-12.50                 Daniel Offen  – Mesenchymal stem cells and neurological disorders

12.50-14.20                          Lunch

Session 4: Cell lineage analysis

Chairperson: Tsvee Lapidot

14.20-15.00                        Marshall Horwitz – Mapping cell fate through somatic mutations

15.00-15.40                 Jonas Frisén – Stem cells and neurogenesis in the adult central nervous system

15.40-16.20                 Ehud Shapiro – Cell lineage analysis

19.00 Dinner for speakers and invited guests

at Verandan, Stallmästaregården Hotel