KulturUngdom

​Tänk om parkour är som rena poesin? Anmälan är nu öppen till UKM 2018

Pressmeddelande   •   Mar 13, 2018 09:12 CET

Nu börjar anmälningstiden till UKM 2018! Totalt elva kommuner arrangerar lokalfestivaler under våren där unga kreatörer får möjlighet att visa upp sitt skapande samtidigt som unga arrangörer planerar och genomför tillställningarna. 

Ung Kultur Möts är en mötesplats och festivalkoncept för kulturkreatörer och arrangörer mellan 13-20 år. Ung Kultur Möts kallas också för UKM och erbjuder en scen, ett galleri, en filmduk - en plats att synas på helt enkelt. Sedan början av 2000-talet har tusentals UKM-festivaler arrangerats runt om i Västra Götaland och övriga landet.

I Västra Götaland arrangeras i år åtta stycken lokala UKM-festivaler av totalt elva kommuner. Från varje lokal UKM-festival skickas ett antal scenkonstakter och utställare vidare till UKM Regionfestival som i år hålls i Nödinge, Ale kommun. Regionfestivalen arrangeras av en regional arrangörsgrupp bestående av ett tiotal unga arrangörer tillsammans med Ale kommun och KulturUngdom.

2018 slår Västra Götaland på stora trumman och arrangerar även UKM Riksfestival 27-30 juni i Tidan. Skövde kommun tillsammans med NBV Väst står som arrangörer, även här tillsammans med en ung arrangörsgrupp men också med hela kommunens fritidsgårdar och 75 st sommarpraktikanter. 300 unga scenkonstnärer, bildkonstnärer och arrangörer från hela Sverige deltar i festivalen. Fredagen 29 juni öppnar festivalen upp dörrarna för allmänheten på Olstorps festplats där scenuppträdanden, konstutställning och öppna aktiviteter sker under hela dagen.

Anmälan till festivalerna görs på ukm.se.

Följande festivaler äger rum 2018:

UKM Stenungsund 
Fredag 6 april, Kulturhuset Fregatten, Stenungsund
Kontaktperson: Christoffer Ahlberg, christoffer.ahlberg@stenungsund.se Tel. 0303-738348

UKM Skövde
Lördag 7 april, Nyeport, Skövde
Kontaktperson: Sofia Lindahl, sofia.lindahl@skovde.se

UKM Film i Skaraborg - i samarrangemang med Skaraborgs filmfestival
Lördag 7 april, Konsertbio, Grästorp
Kontaktpersoner: Malin Bodin, KulturUngdom, malin@kulturungdom.se, Tel: 0737-329177

UKM Alingsås
Lördag 14 april, Arena Elva, Alingsås
Kontaktperson: Petter Carlsson, petter.carlsson@alingsas.se, Tel. 0734 269780

UKM Bengtsfors/Dals-Ed
Lördag 14 april, Odeon, Bengtsfors
Kontaktpersoner: Bengtsfors - Emanuel Tägil, emanuel.tagil@bengtsfors.se, Tel. 0531-526213
Dals-Ed - Morgan Funevall, morgan.funevall@dalsed.se

UKM Mölndal
Lördag 14 april, Fässbergssalen, Fiskargatan 4, Mölndal
Kontaktperson: Jörgen Hjerpe, jorgen.hjerpe@molndal.se, Tel. 0707-690353

UKM Lilla Edet/Kungälv/Ale
Lördag 21 april, Folkets hus, Lilla Edet
Kontaktpersoner: Lilla Edet - Anna Svensson, anna.svensson@lillaedet.se, Tel. 0520-65 95 82
Ale - Linnea Thunberg, linnea.thunberg@ale.se, Tel. 0704-320690
Kungälv - Anneli Lagergren anneli.lagergren@kungalv.se

UKM Borås
Lördag-söndag 5-6 maj, Kulturföreningen Tåget, Borås
Kontaktperson: Nicklas Axelsson, nicklas.a.axelsson@boras.se, Tel. 0763-464627


Mer info
: www.kulturungdom.se/ukm och www.ukm.se
Kontakt: Malin Bodin, KulturUngdom, Regional samordnare Ung Kultur Möts Västra Götaland malin@kulturungdom.se, Mobil: 0737-329177, Kontor: 031-848880

KulturUngdom är en ideell förening som backar, synliggör och utvecklar initiativ kring eget skapande, projekt och arrangemang av och med unga mellan 13-30 år i Västra Götaland. Sedan starten 1994 arbetar vi med att främja kulturutövares och arrangörers rättighet till inflytande och delaktighet i kulturlivet. Vilken konstform du än sysslar med och i vilken form och storlek du än vill att den ska ta sig uttryck, så erbjuder vi samarbeten, nätverk och kontakter lokalt, nationellt och internationellt. Vi stöttar också med marknadsföring, kulturstödet K-Pengar och teknik.