Kaplans Auktioner

Unik smaragdring från 30-talet såld på auktion

Pressmeddelande   •   Aug 31, 2019 15:11 CEST

Intresset för vintagesmycken är rekordhögt och i helgen kunde man bevittna en mycket minnesrik auktion på Kaplans, då auktionen Klassiska klubbades.

Föremålet som väckte extra uppmärksamhet hos den internationella publiken var en smaragdring från 30-talet i platina med en smaragd på ca 4 ct.

Vi ser auktion efter auktion hur intresset för smycken med färgstenar ökar. Denna gång var budgivningen intensiv redan innan auktionsstart, berättar Stefan Gustavsson, chef för Kaplans Smyckevärdering.

Smaragdringen med auktionsnummer 6 klubbades för 78 000 kronor. Ett resultat som vi verkligen är nöjda med att kunna presentera för säljaren, fortsätter Stefan.

Varm tack till alla våra kunder som bidrog till en spänningsfylld auktion!

Om auktionen
Klassiska är Kaplans auktion för smycken och silverföremål i tidlös design. Auktionen erbjuder smycken med diamanter, pärlor och färgstarka ädelstenar. På auktionen kan våra köpare lägga bud på tennisarmband, pärlcollier, carmoséringar, enstensringar och örhängen. Klassiska är auktionen för alla som är intresserade av smycken.

Se auktionsnummer 6

Se resultat

Kaplans är ett familjeföretag i tredje generationen bestående av Kaplans Auktioner och systerbolaget Kaplans Guldsmedsverkstad. Kaplans Auktioner är Nordens ledande auktionshus på smycken, silver, ädelstenar och klockor. Kaplans Guldsmedsverkstad är en exklusiv guldsmedsaffär som finns i samma lokaler som auktionshuset. Till oss kommer kunder som vill köpa, sälja, värdera och omarbeta varor.

Genom att vi i ett hus samlar värderingstjänster, auktioner, butiksförsäljning samt guldsmedsverkstad har vi förmåga att erbjuda våra kunder unika lösningar till ett mycket konkurrenskraftigt pris.

Kaplans når en stor publik av köpare i Storstockholm och Sverige, de Nordiska länderna och resten av världen. Vi har över 200 000 registrerade kunder och våra auktioner följs regelbundet av tusentals stamkunder och viktiga handlare, både genom personliga besök och över Internet.