Nationalmuseum köper verk av Jenny Nyström via nätauktion

Nationalmuseum i Stockholm har köpt en akvarell signerad Jenny Nyström i samband med Göteborgs Auktionsverks kvalitetsauktion i söndags. Akvarellen som auktionerades ut på nätet via auktionssajten Auctionet.com klubbades för 80 000 kronor och kommer att ingå i museets permanenta samlingar.

Akvarellen som föreställer en kvinna i fåtölj är sannolikt utförd under den svenska konstnärinnan och illustratören Jenny Nyströms tid på Konstakademin i Stockholm under åren 1873-1881.

– Jenny Nyström är för allmänheten kanske mest är känd för alla sina tomtemotiv och illustrationer till julkort. I det här verket visar hon prov på en mycket skickligt utförd akvarell i japanesisk stil och i samma klass som Anders Zorns måleri från samma period. Det är riktigt kul att Sveriges största konstmuseum visar intresse för konstföremål av hög kvalitet även via en auktion på nätet, säger Tom Österman, grundare och intendent på Auctionet.com.

Göteborgs Auktionsverk, med anor från 1600-talet, genomför sedan 2012 sina auktioner på nätet i samarbete med Auctionet.com. Kunder kan lämna in föremål lokalt i Göteborg och samtidigt, tack vare nätet, nå potentiella köpare i hela världen.

För mer information, kontakta:

Tom Österman, grundare och intendent Auctionet.com, 072-350 47 04, tom@auctionet.com

Lena Hafdell, VD Göteborgs Auktionsverk, 076-877 70 80, lena.hafdell@goteborgsauktionsverk.se

Relaterade länkar

Om Auctionet.com

Auctionet.com ger dig tillgång till Sveriges lokala auktionshus på en och samma sajt. Genom nätauktioner kan du på ett enkelt, tryggt och spännande sätt hitta intressanta föremål för det personliga hemmet. Tack vare att alla föremål värderas på förhand av en expert finns mycket goda förutsättningar att sälja och köpa till ett rättvist marknadspris. Vi som ligger bakom Auctionet.com har stor erfarenhet av auktionsmarknaden och ser till att säljarna inte bara möter en lokal marknad, utan får tillgång till potentiella köpare i inte bara Sverige, utan även internationellt. www.auctionet.com

Tom Österman

Tom Österman

Intendent och försäljningschef Auctionet.com 072-350 47 04

Relaterat innehåll

Europas ledande marknadsplats för auktioner

Auctionet är Europas ledande marknadsplats för auktioner, där anslutna auktionshus säljer konst, möbler, antikviteter, samlarföremål och mycket mer.

Föremålen som säljs på Auctionet undersöks, katalogiseras, konditionsrapporteras och fotograferas av auktionshusens experter. På så sätt kan köpare alltid känna sig trygga med att lägga bud.

Auctionet ger dig tillgång till föremål från auktionshus i Sverige och Europa och budgivning, transport och kundtjänst sker tryggt och säkert med en enda inloggning.

Auctionet används idag av 70 auktionshus i Europa och har sedan starten hjälpt auktionshusen sälja mer än 2 miljoner föremål till köpare över hela världen

Auctionet grundades i Stockholm 2011.

Auctionet.com
Grev Turegatan 44
114 38 Stockholm
Sverige