Nya unika auktionsobjekt

Unika samlarobjekt från Peter LeMarc, böcker och en litografi från Marie Fredriksson. Allt signerat. De eftertraktade objekten fortsätter att strömma in till Musik Mot Cancers auktion.

Sven-Bertil Taube bidrog med sitt namn förra helgen och i torsdags passade kanadensaren Danko Jones på att haka på i smaband med en konsert i Trollhättan.

Den här veckan var det ytterligare tre stora musikprofiler som ställde upp för Musik Mot Cancer. Två av dem för andra året i rad: Marie Fredriksson och Peter LeMarc, båda med egna smärtsamma erfarenheter av cancer. Därför är det självklart för dem att ställa upp för detta ändamål.

Trollhättesonen har rotat i sina gamla gömmor och bland annat hittat unika pressningar av skivor och låtutgåvor samt lite annat smått och gott som han med varmt hjärta donerat till den ideella föreningens insamling och auktion.

Roxette-stjärnan Marie Fredriksson har skänkt två signerade böcker och även en litografi.

Den tredje stora stjärnan som anslöt under helgen var den världsberömde jazzpianisten Chick Corea, som signerade ett piano för insamlingen.

Auktionen pågår för fullt online och kan följas där ända in i mål, det vill säga när auktionen avslutas i samband med eventet i Trollhättans Folkets hus den 8 november. Förutom auktion blir det även musikmarknad och en hel del annat. Inte minst livemusik och på scenen står JTR, Uno Svenningsson, David Urwitz, Funk Connection, The Wife och Emma Warg.

För mer information: www.musikmotcancer.se

Relaterade länkar

  • Frivilligarbete

  • musik mot cancer
  • musik
  • insamling
  • marie fredriksson
  • cancer
  • auktion
  • artister

Musik Mot Cancer är en ideell förening med ändamål att samla in pengar för donationer till organisationer som främjar arbetet mot cancer på olika sätt. Det gör föreningen genom att låta artister signera instrument som auktioneras ut en gång per år.

Följ arbetet på hemsidan: www.musikmotcancer.se och på facebook https://www.facebook.com/foreningenmusikmotcancer

Relaterat innehåll