Specialutgåva av Strindbergs Ockulta dagboken såld på Bukowskis Klassiska auktion

August Strindberg förde dagbok 1896–1908, en tid som spänner över Infernokrisen, äktenskapet med Harriet Bosse och starten av Intima Teatern . Norstedts nyutgåva av Ockulta dagboken har tryckts i 999 exemplar, varav 99 i ett särskilt exklusivt utförande. Dessa är numrerade och nummer 1 auktionerades ut på Bukowskis Klassiska auktion idag, den 12 juni, för 20.000 kronor. Köpesumman skänker Norstedts förlag till organisationen Advokater utan gränser.

Nyutgåvan av Ockulta dagboken, som utkom i början av maj, ingår i Nationalupplagan av August Strindbergs Samlade Verk som fullbordas 2012. Detta är ett unikt projekt mellan Stockholms Universitet och Norstedts förlag som inleddes redan 1980.

  • Litteratur

  • historia
  • litteratur
  • norstedts
  • strindberg
  • auktion

Norstedts grundades 1823 och är Sveriges äldsta förlag, med ambitionen att också vara det modernaste. Vår utgivning omfattar skönlitteratur och fakta och kännetecknas av kvalitet och bredd. Förutom svensk och utländsk skönlitteratur ger vi ut memoarer, biografier, debatt- och reportageböcker, samt fackböcker inom historia, mat, trädgård, djur och natur, nautica, ordböcker, kartor och akademisk kurslitteratur.

Fanny Birath

Presskontakt PR-ansvarig fakta och skönlitteratur Ansvarar för Norstedts faktaböcker och skönlitteratur 010-744 21 45

Katarina Lindell

Presskontakt PR-ansvarig fakta och skönlitteratur Ansvarar för Norstedts faktaböckeroch skönlitteratur 010-744 21 50

Tulle Durling

Presskontakt PR-chef 010-744 21 46