Internationella toppnamn på Stockholms Auktionsverks Moderna auktion

På Stockholms Auktionsverks Moderna auktion presenteras en omfattande samling med möbler och designföremål av många av världens riktigt stora formgivare. En privatsamling ingår som har blivit ”curated by” inredaren och designexperten Thomas Ekström. Svensk design är idag glödhet på den internationella marknaden och vi finner objekt av bl a Josef Frank, Märta Måås-Fjetterström och Hertha Hillfon. Konstavdelningen rymmer namn som Alexander Calder, Christo, Marcel Duchamps men även svenska konstnärer som Nils Dardel, GAN och Isaac Grünewald. Högst utropspris har Staffan Hallström välkända mästerverk Ingens hundar I med ett utropspris på 5 miljoner kr.

Design & möbler
I vårens Moderna katalog säljer vi en samling som är "curated by", Thomas Ekström, som är känd för många inredare och designhandlare genom sitt instagramkonto och firmanamn, Stockholmmodern. Han är stockholmare men med världen som spelplan. Han är också medförfattare till boken om Axel Einar Hjorth, 2009. Vi vill med A Private Collection ta efter internationella trender där mer nischade och personliga auktionskataloger resulterat i stort intresse. Att ladda objekten med mervärde genom att placera dem i en mer utvald kontext och med en mer personlig presentation och sammanhang.

Några av auktionens höjdpunkter är bordet ”Aqua table” av nyligen avlidna arkitekten Zaha Hadid. Hon var en av vår tids främsta arkitekter och formgivare och bordet som nu säljs är ett av Hadids mer betydelsefulla verk inom designkontexten. Det gjordes enbart i 39 exemplar för att främja Aids-forskning i världen. Hadid slog igenom brett när hon 1993 ritade en brandstation i Weil am Rhein i Tyskland och formgav efter det en rad mycket inflytelserika byggnader och möbler. Hadid kommer vi att minnas som en av de mest inflytelserika och personliga arkitekterna för vår tid. Bordet har auktionsnummer 49 och ett utrop på 250.000-300.000kr

Auktionsnummer 4 är åtta stolar av Finn Juhl, en av Danmarks mest inflytelserika arkitekter och möbelformgivare. Ett av hans mest karaktäristiska minnesmärken är just auktionens stolar, "The Egyptian Chair". Modellen visades första gången 1949 och fick sitt namn efter konstruktionen som inspirerades av en antik egyptisk förlaga. Stolarna är utförda av Neils Vodder i högsta snickarmästarkvalitet, signumet för Danmarks designguldålder. Utrop 300.000-400.000kr

Auktionsnummer 12 är ett mycket ovanligt skåp av Josef Frank för Svenskt Tenn. Josef Frank började vid Svenskt Tenn 1934. Auktionens skåp är utfört i slutet av 1930-talet och inköpt 1940. Skåpet är typiskt för Frank men det här exemplaret är klätt i grönt läder vilket är mycket ovanligt. Skåpet köptes av två danska arkitekter som jobbade med Asplund och Lewerentz i Stockholm under 30-talet. Skåpet är mycket ovanligt och historiskt intressant då det visar Franks tidiga år då han fortfarande lät funktionalismen prägla hans formgivning. Skåpets inredning är stramt med stålkonsoler och glashyllor och med det gröna strama lädret skapar det en helhet som är ovanligt för Frank. Utrop 100.000-150.000kr.

Mattor
När Swedish Modern växer fram under 1930-talet och slutligen slog igenom internationellt i samband med världsutställningen i New York 1939 var Märta Måås-Fjetterström redan i ropet. 1934 hade hon sitt genombrott på en utställning på Liljevalchs. Idag 2016 är hon hetare än någonsin och auktionen innehåller flera mattor från hennes verkstad i Båstad. Den största på hela 425 x 298 cm är Barbro Nilssons matta "Salerno blå med enkel bård", formgiven 1948 (247, utrop 250.000-300.000 kr).
Av Märta Måås-Fjetterström själv finns "Porslinsmattan" som hon formgav 1932. (239, utrop 40.000 – 45.000). I gobelängteknik av Barbro Nilsson finns den vackert gröna mattan med namnet "Tånga, grön” (258, utrop 150.000-170.000 kr). Bland textilierna finns en ovanlig väggtextil av Lennart Rohde med namnet "Äventyret" vävd hos Handarbetets Vänner i Stockholm 1972 med proveniens Åke Hult (284, 20.000 -25.000 kr)

Silver
Från firma Georg Jensen kommer Henning Koppels världsberömda kanna (306), ofta benämnd ”Den havande ankan" p.g.a. sin extremt bukiga form. Utropspriset är 90.000-100.000 kr.

Georg Jensens son Sören Georg Jensen tillhör de moderna formgivarna hos den kända firman. Paret ljusstakar (307) i en närmast abstrakt form ritades ursprungligen som altarstakar för en modern kyrka.
Utropspriset är 40.000-50.000 kr.

En mycket ovanlig collier från Georg Jensen (322) består av hängande löv med graverade nervtrådar. Utropspriset är 8.000-10.000 kr.

Glas
Vad som utmärker sig bland glaset är två skulpturala objekt i klarglas. Båda från 1950-talet - den ena från grannlandet Finland och den andra från Sverige och Orrefors. Den svenska skulpturen är ritad av John Selbing som var anställd hela sitt liv vid bruket. Först som assistent till Gate och Hald vid tiden runt 1930. Han kom sedan att utbilda sig till fotograf och kom att ta många vackra bilder på glaset som såldes och ställdes ut runt om i världen. Vid slutet av 1940-talet kom han även att formge en del nonfigurativa glasskulpturer där "Klot över Kon " som han ritade 1953 är hans främsta. Auktionen innehåller en grupp om tre skulpturer signerade 1954 och säljs tillsammans med ett utrop på 60.000 – 80.000 kr (339). Den andra vackra skulpturen i form av ett 44 cm långt fat formgivet av Tapio Wirkkala vid Iittala samma år 1953. Modellen kom att ställas ut första gången på Triennalen i Milano 1954 och var sedan i produktion fram till 1960 i en begränsad upplaga. (343, utrop 60,000 - 80,000 kr).

Keramik
Avdelningen keramik innehåller alla de traditionella vaserna av Friberg, Kåge och Nylund m.fl. i vackra glasyrer och former. Det som sticker ut är de mera skulpturala verken som två stora skulpturer av Hertha Hillfon - "Solen" en relief glaserad i oxblod (377, utrop 30.000 -35.000 kr) och "Lotta" i lergods (378, utrop 30.000 -35.000 kr)
Från Finland kommer Michael Schilkins skulptur i form av en Jak för Arabia (383, utrop 40.000 – 50.000 kr) och Birger Kaipianens stora fat nr 386 med polykrom dekor av blommor, fjärilar och trollsländor med ett utrop på 50.000 kr.

Konst
Stockholms Auktionsverk bjuder ut till försäljning på vårens Moderna ett av STAFFAN HALLSTRÖMS främsta verk Ingens hundar I från 1953.
Alla vet att en målning kan berätta en historia och skapa känslor. Men få målningar har den kraft som Staffan Hallströms Ingens hundar.
- Ingens hundar har blivit en ikon. Hallström arbetade i nyexpressionistisk stil som spelade på hela det mänskliga känsloregistret där färgerna är starka och oblandade. Ingens hundar har kommit i flera olika versioner men den första och viktigaste kom 1953 (auktionens målning). Målningen visar en grupp hundar med mycket mänskliga drag som står tillsammans, med ryggarna mot varandra. Hundarna tycks skydda sig mot omvärlden.
- Jag tycker att den berör så otroligt mycket, känslan är så stark. Det handlar om en utsatthet och sårbarhet som är illustrerad på ett kraftfullt sätt, säger Niclas Forsman, VD på Stockholms Auktionsverk.
(nr 466, 5 - 6.000.000 kr)

GÖSTA ADRIAN-NILSSONS målning Farväl till Maimuna (Sjömansvisa), utförd på 1920-talet, är en kraftfull komposition som suger våra ögon till sig. En målning som andas exotism. Som förenar nya världar. Som förmedlar själva essensen av ett särpräglat, initierat och experimenterande konstnärskaps stora kvaliteter. Dess dramatiska innebörd - visad såväl genom valet av motiv som genom bildens dynamiska kompositionsuppbyggnad och kontrasterande kulörval. En klassisk sjömansvisas förvandling till en samtidens avantgardistisk pionjär. (nr 453, 1 - 1.500.000 kr)

NILS DARDELS Kusken målades 1922. Många av hans "Drömmar och fantasier" tillkom under 1920-talets första år. I auktionens färgsprakande och drömska akvarell med den fallande kusken kan man urskilja Ekerös spetsiga kyrktorn och, på sin häst Castor, Thora Dardels yngre syster Linde ridande i full galopp skjutande på en jagande tjur. Vad betyder denna egendomliga och lätt komiska dröm? Dardel själv roade sig ibland med rent befängda utläggningar om sina gåtfulla kompositioner. Fanns det en innebörd i dem så förblev det hans egen hemlighet. Konstnären undvek konsekvent att svara på direkta frågor om vad hans målningar betyder och många gånger är de svar han gav minst lika gäckande som målningarna i sig. Akvarellen har aldrig tidigare varit ute på marknaden och tillhört Linde Klinckowström von Rosens familj sedan dess tillkomstår. (nr 563, 500 - 600.000 kr)

Sommarutsikt från Saltsjöbaden av ISAAC GRÜNEWALD är utförd från konstnärens hem Saltsjöklack i Saltsjöbaden omkring 1942. När Isaac Grünewald, efter skilsmässan från Sigrid Hjérten, gifte om sig med sin tidigare elev Märta Grundell 1937 bestämde paret sig för att bosätta sig i en villa ute i Saltsjöbaden. Villan var vackert belägen på en klippa nära vattnet och här fanns rikligt med plats för konst på väggarna. Saltsjöklack skulle bli ett magnifikt konstnärshem. Det var en harmonisk konstnär som tillsammans med sin nya hustru bosatte sig på landet, karriären stod i full blom och efter ett par år föddes sonen Björn. (nr 417, 500 - 600.000 kr)

Auktionen presenterar även Grünewalds färgsprakande målning Födelsedagsbuketter – ett välkomponerat arrangemang av diverse födelsedagsbuketter i en spektakulär färgskala. (nr 882, 400 - 500.000 kr)

CHRISTOS konstnärskap karaktäriseras av exceptionell monumentalitet med de platsspecifika installationerna av inslagna byggnader, broar och hela öar. Meningen med installationerna är att ge en förhöjd konstnärlig upplevelse kring sådant som normalt inte betraktas som konst. Diptyken Pont Neuf Wrapped (Project for Paris) är utförd 1982 i Collage, pastell, kol, blyerts, tryck, tyg och tråd monterade i plexiglas. (nr 633, 800 - 1.000.000 kr)

En stor del av ALEXANDER CALDERS rika konstnärskap genererades genom ett kontinuerligt tecknande och målande och det är kanske här man hittar den mest centrala delen av hans konstnärskap. För det var genom dessa som han utforskade form, färg och komposition. Det var också här hans viktigaste idéer föddes i ett kraftfullt och omedelbart flöde som innehåller all den rörelseenergi i formspråket som är så betecknande för Calder. Auktionen presenterar en gouache och tusch från 1964, Geometrie. (nr 597, 600 - 800.000 kr)

MARCEL DUCHAMP Self-Portrait in Profile
Marcel déchiravit - "Marcel rev detta snabbt"- stod det som inskription på den första varianten av detta verk, som gjordes för deluxeutgåvan av Robert Lebel's Sur Marcel Duchamp, 1957. Duchamp rev 137 självporträtt för hand, ett för varje exemplar av boken. Detta har blivit ett av Duchamps mest kända verk från hans senare period och har getts ut i flera varianter. Auktionens verk, numrerad 6/25, gavs ut 1963 av Galerie Burén i Stockholm, som en numrerad deluxeutgåva på 25 exemplar av Ulf Lindes bok Marcel Duchamp. Den ursprungliga texten ”Marcel déchiravit” ersattes här med ”Marcel déchiravit pour Ulf 1963”. (nr 639, 500 - 600.000 kr)

Totalt utrop: 32-41 miljoner kr

Visning 12-18 april
mån-fre 10-18, lör-sön 10-17
Auktion 19-20 april

Nybrogatan 32 i Stockholm

Till katalogen

För mer information, kontakta Ulrika Ruding
08-453 67 57 • ulrika.ruding@auktionsverk.se

www.auktionsverket.se

Sedan 2014 ingår vi i Lauritz.com - tillsammans är vi störst i Norden.