Skip to main content

SM-veckan i Borås: måndagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jul 03, 2017 23:35 CEST

SM-veckan sommar i Borås är halvvägs. Här är måndagens medaljer med bland annat fartfyllda finaler i aquabike och thundercat:

Aquabike (jetski) Stående - Ski GP3 GULD Marcus Engvall Gävle Jet Racing Club Gävle
Aquabike (jetski) Stående - Ski GP4 SILVER Eric Jacobsson Örebro Kumla Jet Racing Club Örebro
Aquabike (jetski) Stående - Ski GP5 BRONS Emma-Nellie Örtendahl Orust Jetski Klubb Älvängen
Aquabike (jetski) Sittande - Runabout GP4 GULD Samuel Johansson Orust Jetski Klubb Lycksele
Aquabike (jetski) Sittande - Runabout GP5 SILVER Jon Sundelin Lycksele Motorklubb Lycksele
Aquabike (jetski) Sittande - Runabout GP6 BRONS Edvin Samuelsson Orust Jetski Klubb Ödsmål
Thundercat Dubbel - P750 Pro Stock GULD Mikael Andersson/Jonas Bäcklund Svenska Utbordarklubben Stockholm
Thundercat Dubbel - P750 Pro Stock SILVER Stefan Rindar/Jonatan Rindar Svenska Utbordarklubben Spillersboda/Norrtälje
Thundercat Dubbel - P750 Pro Stock BRONS Christopher Sundberg/Cecilia Magnuson Kungliga Motorbåtklubb Lidingö
Bowling Dam GULD Filippa Persson BK Femtionian Hässleholm
Bowling Dam SILVER Jenny Wegner BK Femtionian Hässleholm
Bowling Dam BRONS Ida Andersson BK Högland Björköby
Bowling Herr GULD Mattias Wetterberg Team Pergamon BC Partille
Bowling Herr SILVER William Svensson BK Domino Västervik
Bowling Herr BRONS Emanuel Jonsson Team Alingsås BC Alingsås
Styrkelyft (klassiskt) Dam 63kg GULD Jenny Adolfsson Sundbybergs TK Stockholm
Styrkelyft (klassiskt) Dam 63kg SILVER Eleni Kamvissis Lunds TK Lund
Styrkelyft (klassiskt) Dam 63kg BRONS Frida Sundström Kiruna AK Kiruna
Styrkelyft (klassiskt) Herr 74kg GULD Alexander Eriksson Sundbybergs TK Stockholm
Styrkelyft (klassiskt) Herr 74kg SILVER Andreas Nilsson Malmö LK Malmö
Styrkelyft (klassiskt) Herr 74kg BRONS Niklas Lindroth Örebro KK Örebro
Frisbee Allround Discgolf Open GULD Tomas Burvall Bollnäs FDC Bollnäs
Frisbee Allround Discgolf Open SILVER Niclas Bergehamn Värnamo FC Värnamo
Frisbee Allround Discgolf Open BRONS Thomas Jonasson Södertörns FK Handen
Frisbee Allround Discgolf Dam GULD Anneli André KFUM Norrköping Norrköping
Frisbee Allround Discgolf Dam SILVER Niloofar Mosavar Rahmani KFUM Norrköping Norrköping
Frisbee Allround Discgolf Dam BRONS Frida Högberg KFUM Norrköping Norrköping
Vattenskidor Open Slalom Dam GULD Cederquist Linnéa LIDA VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open Slalom Dam SILVER Tafvander Jennifer SKAGS VSK ÖVIK
Vattenskidor Open Slalom Dam BRONS Anderberg Natasha NORA VSK NORA
Vattenskidor Open Trick Dam GULD Tafvander Jennifer SKAGS VSK ÖVIK
Vattenskidor Open Trick Dam SILVER Grekula Johanna BOLLEBYGD VSK BOLLEBYGD
Vattenskidor Open Trick Dam BRONS Francke Lisa BROMÖLLA VSK? BROMÖLLA
Vattenskidor Open Hopp Dam GULD Francke Lisa BROMÖLLA VSK? BROMÖLLA
Vattenskidor Open Hopp Dam SILVER Gustavsson Sandra KARLSTAD VSK Karlstad
Vattenskidor Open Hopp Dam BRONS Svensson Tanja GAMLA BOO VSC HÖÖR
Vattenskidor Open Kombinerat Dam GULD Francke Lisa BROMÖLLA VSK? BROMÖLLA
Vattenskidor Open Kombinerat Dam SILVER Gustavsson Sandra KARLSTAD VSK Karlstad
Vattenskidor Open Kombinerat Dam BRONS Grekula Johanna BOLLEBYGD VSK BOLLEBYGD
Vattenskidor Open Slalom Herr GULD Efverstrom Johan SWE VSK GÄVLE
Vattenskidor Open Slalom Herr SILVER Bogne Jakob NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open Slalom Herr BRONS Edvardsson Daniel ALINGSÅS VSK ALINGSÅS
Vattenskidor Open Trick Herr GULD Blomqvist Felix NORA VSK NORA
Vattenskidor Open Trick Herr SILVER Bogne Jakob NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open Trick Herr BRONS Uggla Marcus KARLSTAD VSK Karlstad
Vattenskidor Open Hopp Herr GULD Blomqvist Felix NORA VSK NORA
Vattenskidor Open Hopp Herr SILVER Österlund Vilgot NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open Hopp Herr BRONS Törnkvist Tim VSK SVANEN Strömsnäsbruk
Vattenskidor Open Kombinerat Herr GULD Bogne Jakob NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open Kombinerat Herr SILVER Törnkvist Tim VSK SVANEN Strömsnäsbruk
Vattenskidor Open Kombinerat Herr BRONS Österlund Vilgot NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open LAG GULD LAG NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open LAG SILVER LAG KARLSTAD VSK Karlstad
Vattenskidor Open LAG BRONS LAG NORA VSK NORA
Vattenskidor Slalom Funk GULD Antonsson Elsie VARBERG VSK VARBERG
Vattenskidor Trick Funk GULD Antonsson Elsie VARBERG VSK VARBERG
Trampolin Individuell Dam GULD Hanna Rydén
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinIndividuell Dam SILVERLouise Hedberg Lundblad
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinIndividuell Dam BRONSLinnéa ÅgrenUpplands Väsby GymnastikklubbUpplands Väsby
TrampolinIndividuell HerrGULDJonas Nordfors
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinIndividuell HerrSILVERFelix Holgersson
Trampolinklubben Levo
Lidköping
TrampolinIndividuell HerrBRONSOscar Smith
Trampolinklubben Levo
Lidköping
TrampolinDMT DamerGULDLina Sjöberg
Uppsala Gymnastikförening
Uppsala
TrampolinDMT DamerSILVERFelicia Ottosson
Uppsala Gymnastikförening
Uppsala
TrampolinDMT DamerBRONSElla Bergström
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinDMT HerrarGULDJonas Nordfors
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinDMT HerrarSILVERGustav Tingelöf
Uppsala Gymnastikförening
Uppsala
TrampolinDMT HerrarBRONSJakob MalmstenUpplands Väsby GymnastikklubbUpplands Väsby
TrampolinSynkroniserad DamerGULDLina Sjöberg /
Uppsala Gymnastikförening /
Uppsala
TrampolinSynkroniserad DamerGULDHanna Rydén
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinSynkroniserad DamerSILVERElla Bergström
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinSynkroniserad DamerSILVERLouise Hedberg Lundblad
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinSynkroniserad DamerBRONSFelicia Ottosson/
Uppsala Gymnastikförening /
Uppsala
TrampolinSynkroniserad DamerBRONSOlivia SchelinUppsala GymnastikföreningUppsala
TrampolinSynkroniserad HerrarGULDJonas Nordfors
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinSynkroniserad HerrarGULDMåns Åberg
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinSynkroniserad HerrarSILVERFelix HolgerssonTrampolinklubben LevoLidköping
TrampolinSynkroniserad HerrarSILVERJonatan Karlsson
Trampolinklubben Levo
Lidköping
TrampolinSynkroniserad HerrarBRONSKevin Israelsson
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
TrampolinSynkroniserad HerrarBRONSNiklas Lindqvist
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Radiostyrd bilsportElectric Offroad Skala 1/8GULDDavid Ronnefalk Karlskrona MRKKarlskrona
Radiostyrd bilsportElectric Offroad Skala 1/8SILVERElias JohanssonAMF ÅrsundaÅrsunda
Radiostyrd bilsportElectric Offroad Skala 1/8BRONSDavid Hassel Tomelilla MKTomelilla
Simning50m Frisim Herrar ParaGULDTobias Klasson Säffle Simsällskap Säffle
Simning50m Frisim Herrar ParaSILVERJesper Andersson Deje Simsällskap Deje
Simning50m Frisim Herrar ParaBRONSAndreas Nordh Osby Simsällskap Osby
Simning50m Frisim HerrarGULDChristoffer Carlsen Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning50m Frisim HerrarSILVERMelker Selin Simklubben Elfsborg Borås
Simning50m Frisim HerrarBRONSJonathan Kling Örebro Simallians Örebro
Simning100m Bröstsim Damer ParaGULDMaja Reichard Spårvägen Simförening Vällingby
Simning100m Bröstsim Damer ParaSILVERPernilla Lindberg Göteborg Sim Göteborg
Simning100m Bröstsim Damer ParaBRONSFelicia Andersson KFUK-KFUM Kometerna Sundsvall
Simning100m Bröstsim DamerGULDJennie Johansson Simklubben Neptun Stockholm
Simning100m Bröstsim DamerSILVERSophie Hansson Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning100m Bröstsim DamerBRONSJessica Eriksson Uddevalla Sim Uddevalla
Simning200m Ryggsim HerrarGULDPetter Fredriksson Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Simning200m Ryggsim HerrarSILVERKristian Kron Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning200m Ryggsim HerrarBRONSAxel Pettersson Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning50m Fjärilsim Damer ParaGULDLina Watz Karlstads Simsällskap Karlstad
Simning50m Fjärilsim Damer ParaSILVERPernilla Lindberg Göteborg Sim Göteborg
Simning50m Fjärilsim Damer ParaBRONSFelicia Andersson KFUK-KFUM Kometerna Sundsvall
Simning50m Fjärilsim DamerGULDSarah Sjöström Södertörns Simsällskap Vårby
Simning50m Fjärilsim DamerSILVERLouise Hansson Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning50m Fjärilsim DamerBRONSIda Lindborg Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Simning100m Fjärilsim HerrarGULDJesper Jonsson Södertörns Simsällskap Vårby
Simning100m Fjärilsim HerrarSILVEROskar Hoff Landskrona Simsällskap Landskrona
Simning100m Fjärilsim HerrarBRONSFilip Svedberg Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning400m Frisim DamerGULDHanna Eriksson Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning400m Frisim DamerSILVERErica Dahlgren Simklubben S 02 Göteborg
Simning400m Frisim DamerBRONSEmma Sundstedt Spårvägen Simförening Vällingby
Simning800m Frisim HerrarGULDVictor Johansson Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning800m Frisim HerrarSILVERAdam Paulsson Simklubben Elfsborg Borås
Simning800m Frisim HerrarBRONSKristian Kron Helsingborgs SimsällskapHelsingsborg
Simning4x100m Medley Damer SrGULDLAGHelsingborgs SimsällskapHelsingsborg
Simning4x100m Medley Damer SrSILVERLAGSimklubben Neptun Stockholm
Simning4x100m Medley Damer SrBRONSLAGLinköpings ASS Lidköping
Boxning51 kg DamGULDLise SandebjerBK ÖrnenBonässund
Boxning51 kg DamSILVERKatrin NorénIF LinneaStockholm
Boxning51 kg DamBRONSNatasha SamsalievaDjurgårdens IFStockholm
Boxning51 kg DamBRONSNorah GuzlanderHalmstads AISHalmstad
Boxning54 kg DamGULDHelena EnvallIF LinneaStockholm
Boxning54 kg DamSILVERSara SvenssonSkurups Kick o BoxningsklubbSkurup
Boxning54 kg DamBRONSMia BromanderBK ÖrnenBonässund
Boxning57 kg DamGULDLinda LarssonIK YmerBorås
Boxning57 kg DamSILVEREvelina AnderssonMajorna BKGöteborg
Boxning57 kg DamBRONSMärta LundbergDjurgårdens IFStockholm
Boxning57 kg DamBRONSSophia SmithSkene AtletklubbSkene
Boxning64 kg DamGULDStephanie ThourBK VärendVäxjö
Boxning64 kg DamSILVERLina SkoghagenHöllvikens BKHöllviken
Boxning64 kg DamBRONSLinnea MolinÖrebro BKÖrebro
Boxning64 kg DamBRONSJelena JelicMalmö Boxing CenterMalmö
Boxning69 kg DamGULDMarianne AhlborgVänersborgs BKVänersborg
Boxning69 kg DamSILVERMalena HedeMorgongåva BKMorgongåva
Boxning69 kg DamBRONSZabrina HolmströmIF Göteborgs Team BoxGöteborg
Boxning69 kg DamBRONSMona HusacSkene AtletklubbSkene
Boxning81+ kg DamGULDErica MartinssonBulldog Training CenterGöteborg
Boxning81+ kg DamSILVERRebecka SwahnVänersborgs BKVänersborg
Boxning60 kg HerrGULDAli YusefiHammarby IFStockholm
Boxning60 kg HerrSILVEREmil HarryssonBK FalkenGävle
Boxning60 kg HerrBRONSShukrat AbdrimDjurgårdens IFStockholm
Boxning60 kg HerrBRONSPaolo MaguiBK RingenJönköping
Boxning64 kg HerrGULDYohannes BerhaneIF LinneaStockholm
Boxning64 kg HerrSILVEREmil StorHallstahammar KFHallstahammar
Boxning64 kg HerrBRONSRasmus BromanBS Tor KumlaKumla
Boxning64 kg HerrBRONSMilad MazdakTifa BCTidaholm
Boxning69kg HerrGULDAdolpe SylvaHalmstad BSHalmstad
Boxning69kg HerrSILVERAdel BelaliaDjurgårdens IFStockholm
Boxning69kg HerrBRONSCanilo PalarciosNBK AkillesNorrköping
Boxning69kg HerrBRONSAnton HellströmBK FalkenGävle
Boxning75 kg HerrGULDMariusz GnasIF LinneaStockholm
Boxning75 kg HerrSILVERAdam ChartoiHammarby IFStockholm
Boxning75 kg HerrBRONSErik MendozaDjurgårdens IFStockholm
Boxning75 kg HerrBRONSAmin ShubberDjurgårdens IFStockholm
Boxning81 kg HerrGULDDenis KaufferIF LinneaStockholm
Boxning81 kg HerrSILVERManuel InostrozaAllstars Training centerStockholm
Boxning81 kg HerrBRONSAlex BwambaleDjurgårdens IFStockholm
Boxning91 kg HerrGULDMicha TabagonaStockholms AIFStockholm
Boxning91 kg HerrSILVERGiorgi KistavriBK DalenTyresö
Boxning91 kg HerrBRONSAhmedhan DidigovIF Göteborgs Team BoxGöteborg
Boxning91 kg HerrBRONSLukas DembinskigBK RevanschSölvesborg
Boxning91 kg+ HerrGULDZvonimir KraljRedbergslids BKGöteborg
Boxning91 kg+ HerrSILVERSamo JangirovKatrineholms BKKatrineholm

Stockholms län leder alltjämt medaljligan. Hela medaljligan följer du på smveckan.se

Där finns även tidsprogram, information om deltagande idrotter resultat och mycket mer.

Följ även SM-veckan på Facebook, Instagram och Twitter (@smveckan #smveckan) eller ladda ner SM-veckans app.

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. Syftet är också att öka intresset för svensk idrott och dess olika grenar samt att öka SM-tecknens status. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera