Pressmeddelande -
SM-veckan i Piteå: torsdagens medaljer
Under SM-veckans andra dag i Piteå delades 10 guld ut. Här är tisdagens medaljörer:
Guld:
Sofia Henriksson, Jennie Öberg, Charlotte Kalla | Längdskidor | D 21 stafett 15 km Fri | Piteå Elit SK lag 1 | Piteå |
Anders Södergren, Daniel Rickardsson, Anton Lindblad | Längdskidor | H 21 stafett 30 km Fri | Hudiksvalls IF | Hudiksvall |
John Eriksson | Draghund | Combined Herrar | Sundsvalls BK | Sundsvall |
Cajsa Grape | Draghund | Combined Damer | Falu DHK | Falun |
Johanna Lim Falk | Taekwondo | Poomsae 30 dam | STA | Stockholm |
Hannes Nilsson | Taekwondo | Poomsae 30/40 herr | STA | Stockholm |
Tävling ej genomförd | Taekwondo | Poomsae 40 dam | ||
Tävling ihopslagen med 30 herr | Taekwondo | Poomsae 40 herr | ||
Lotta Dahlqvist | Taekwondo | Poomsae 50 dam | Baekdusan | Lomma |
Ji-Pyo Lim | Taekwondo | Poomsae 50 herr | STA | Stockholm |
Josef Chiu | Taekwondo | Poomsae 60 herr | Baekdusan | Lomma |
Lim Falk, Hannes Nilsson | Taekwondo | Poomsae 30 par+30 par | STA | Stockholm |
Tävling ihopslagen med 30 par | Taekwondo | Poomsae + 30 par | ||
Lim Falk Chantahan | Taekwondo | Poomsae 30 lag dam/herr | STA | Stockholm |
Tävling ihopslagen med 30 lag dam | Taekwondo | Poomsae 30 lag herr |
Silver:
Elin Molin, Emma Wiken, Ida Ingemarsdotter | Längdskidor | D 21 stafett 15 km Fri | Åsarna IK lag 1 | Bergs |
Gustav Eriksson, Simon Andersson, Anton Hedlund | Längdskidor | H 21 stafett 30 km Fri | Falun Borlänge SK lag 1 | Falun/Borlänge |
Jonas Danvind | Draghund | Combined Herrar | Sundsvalla BK | Sundsvall |
Angelica Saur | Draghund | Combined Damer | Sundsvalla BK | Sundsvall |
Victoria Lim Falk | Taekwondo | Poomsae 30 dam | STA | Stockholm |
Roger Milde | Taekwondo | Poomsae 30/40 herr | Yoksa | Vänersborg |
Tävling ej genomförd | Taekwondo | Poomsae 40 dam | ||
Tävling ihopslagen med 30 herr | Taekwondo | Poomsae 40 herr | ||
Lisa Olsson | Taekwondo | Poomsae 50 dam | Yoksa | Vänersborg |
Mikael Österlund | Taekwondo | Poomsae 50 herr | Trosa Taekwondo | Trosa |
Pelle Eklund | Taekwondo | Poomsae 60 herr | Kumgang | Trollhättan |
Lim,Olsson | Taekwondo | Poomsae 30 par+30 par | STA | Stockholm |
Tävling ihopslagen med 30 par | Taekwondo | Poomsae + 30 par | ||
Lim Österlund Chiu | Taekwondo | Poomsae 30 lag dam/herr | STA | Stockholm |
Tävling ihopslagen med 30 lag dam | Taekwondo | Poomsae 30 lag herr |
Brons:
Linn Sömskar, Elina Rönnlund, Jonna Sundling | Längdskidor | D 21 stafett 15 km Fri | IFK Umeå lag 1 | Umeå |
Viktor Brännmark ,Mikael Norberg, Jesper Modin | Längdskidor | H 21 stafett 30 km Fri | Piteå Elit SK | Piteå |
Mikael Henriksson | Draghund | Combined herrar | Sundsvalls BK | Sundsvall |
Marie Molander | Draghund | Combined damer | Härnösands DHK | Härnösand |
Linnea Ruiz Mutikainen | Taekwondo | Poomsae 30 dam | KSH | Stockholm |
Ingen bronsmedaljör | Taekwondo | Poomsae 30/40 herr | ||
Tävling ej genomförd | Taekwondo | Poomsae 40 dam | ||
Tävling ihopslagen med 30 herr | Taekwondo | Poomsae 40 herr | ||
Katrin Engvers | Taekwondo | Poomsae 50 dam | Wettern | Habo |
Ingen bronsmedaljör | Taekwondo | Poomsae 50 herr | ||
Ingen bronsmedaljör | Taekwondo | Poomsae 60 herr | ||
Lotta Dahlqvist, Josef Chiu | Taekwondo | Poomsae 30 par+30 par | Baekdusan | Lomma |
Tävling ihopslagen med 30 par | Taekwondo | Poomsae + 30 par | ||
Ingen bronsmedaljör | Taekwondo | Poomsae 30 lag dam/herr | ||
Tävling ihopslagen med 30 lag dam | Taekwondo | Poomsae 30 lag herr |
Håll koll på programmet, idrotterna och allt annat om SM-veckan på www.smveckan.se
Ämnen
- Sport
Kategorier
- svenska mästerkskap
- piteå
- sm-veckan
SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.