Skip to main content

SM-veckan Malmö: lördagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jun 30, 2019 11:05 CEST

På SM-veckans fjärde dag avgjordes mästerskap i bland annat skateboard, simning, och drönarflyg. 295 guldmedaljer står på spel när 43 idrotter ska avgöra sina svenska mästerskap under en intensiv vecka i Malmö.

Frisbee Allround Precision open Guld Jonas Bengtsson Södertörns FK Handen Stockholms län
Frisbee Allround Precision open Silver Fredrik Bodell Bollnäs FDC Bollnäs Gävleborgs län
Frisbee Allround Precision open Brons Stefan Karlsson LUFS Linköping Östergötlands län
Flygsport (F9U drone racing) F9U drone racing Guld Oscar Nilsson Malmö Malmö Skåne län
Flygsport (F9U drone racing) F9U drone racing Silver Noa Koch Munkedal Munkedal Västra götalands län
Flygsport (F9U drone racing) F9U drone racing brons David Modig Nacka Nacka Stockholms län
Kustrodd Damer 1x6000m Guld Maria Pelvén Helsingborgs roddklubb Helsingborg Skåne län
Kustrodd Damer 1x6000m Silver Emma Frenne Höganäs roddförening Höganäs Skåne län
Kustrodd herrar 1x6000m Guld Dennis Gustavsson Höganäs roddförening Höganäs Skåne län
Kustrodd herrar 1x6000m Silver Gaetan Delhon Vaxholm RF Vaxholm Stockholms län
Kustrodd herrar 1x6000m Brons Peter Berg Helsingborgs roddklubb Helsingborg Skåne län
Kustrodd Herrar 2x6000m Guld Gaetan Delhon, Johan Andersson Vaxholm RF Vaxholm Stockholms län
Kustrodd Herrar 2x6000m Silver Erik Sebelius, Thomas Olsson Helsingborgs Roddklubb Helsingborg Skåne län
Beach ultimate frisbee mixed Guld LAG KFUM Örebro Örebro Örebro län
Handigolf Dam Guld Matilda Jonsson Kumla golfklubb Kumla Örebro län
Handigolf Dam Silver Anneli Bergman Brevikens golfklubb Karlsborg Västra götalands län
Handigolf dam Brons Maria Brodell Borås Golfklubb Borås Västra götalands län
Handigolf Herr Guld Johan Kammerstad Eskilstuna golfklubb Eskilstuna Södermanlands län
Handigolf Herr Silver Joakim Björkman Orresta golfklubb Västerås Västmanlands län
Handigolf Herr Brons Douglas Johansson Landskronga golfklubb Landskrona Skåne län
styrkelyft Damer 47 kg Guld Emma Granlund Skellefteå TK Skellefteå Västerbottens län
styrkelyft Damer 47 kg Silver Malin Carlsson Vedum AIS Vedum Västra götalands län
styrkelyft Damer 52 kg Guld Johanna Wessman Sommarhemmet Uddevalla Västra götalands län
styrkelyft Damer 52 kg Silver Amanda Wikman Malmbergets AIF Malmberget Norrbottens län
styrkelyft Damer 52 kg Brons My Sunesson Kalmar AK Kalmar Kalmar län
styrkelyft Damer +84 kg Guld Emelie Leach Väsby Atletklubb Upplands väsby Stockholms län
styrkelyft Damer +84 kg Silver Emelie Pettersson Södertälje AK Södertälje Stockholms län
styrkelyft Damer +84 kg brons Anna-Lena Bellqvist Luleå AK Luleå Norrbottens län
styrkelyft Herrar 74 kg Guld Andreas Nilsson Lunds TK Lund Skåne län
styrkelyft Herrar 74 kg Silver Robin Petersson Pure Power Kungsbacka Hallands län
styrkelyft Herrar 74 kg brons Max Hansson HAK greppet Helsingborg Skåne län
styrkelyft Herrar 59 kg Guld Thomas Wuffeld Sundsvalls AK Sundsvall Västernorrlands län
styrkelyft Herrar 59 kg Silver Hugo Granberg Malmö LK Malmö Skåne län
styrkelyft Herrar 59 kg Brons Oscar Svanström Säffle AK Säffle Värmlands län
styrkelyft Herrar 105 kg Guld Emil Norling Fyshuset SKG Gävle Gävleborgs län
styrkelyft Herrar 105 kg Silver Jonas Gerdemann Oxelösunds AK Oxelösund Södermanlands län
styrkelyft Herrar 105 kg Brons Simon Palmér Malmö KK Malmö Skåne län
styrkelyft Herrar 120 kg Guld Victor Mattsson Oxelösunds AK Oxelösund Södermanlands län
styrkelyft Herrar 120 kg Silver Tommy Påhls Borlänge AK Borlänge Dalarnas län
styrkelyft Herrar 120 kg Brons Adam Luotonen jönköpings sk Jönköping Jönköpings län
styrkelyft Herrar +120 kg Guld Endrit Benéus Mascot Atletklubb Torslanda Västra götalands län
simning 400 m medley herrar Guld Samuel Törnqvist Täby Sim Täby stockholms län
simning 400 m medley herrar Silver William Lulek Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län
simning 400 m medley herrar Brons Tor Leander Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län
simning 200 m ryggsim damer Guld Miranda Arvidsson Kalmar simsällskap Kalmar Kalmar län
simning 200 m ryggsim damer Silver Anna Miram Väsby simsällskap Upplands väsby Stockholms län
simning 200 m ryggsim damer Brons Hanna Rosvall Ängelholms smsällskap Ängelholm Skåne län
simning 100 m ryggsim herrar Guld Samuel Törnqvist Täby sim Täby Stockholms län
simning 100 m ryggsim herrar Silver Kristian Kron Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län
simning 100 m ryggsim herrar Brons Stefan Varga Helsingborgs simsällskap Helsingborg Skåne län
simning 50 m bröstsim damer Guld Sophie Hansson Helsingborgs simsällskap Helsingborg Skåne län
simning 50 m bröstsim damer Silver Klara Thormalm Jönköpings simsällskap Jönköping Jönköpings län
simning 50 m bröstsim damer Brons Linnea Lindberg Simklubben neptun stockholm stockholms län
simning 50 m fjärilsim herrar Guld Dan Lester Linköpings Allmänna ss Linköping Östergötlands län
simning 50 m fjärilsim herrar Silver Sebastian Holmberg Täby sim Täby Stockholms län
simning 50 m fjärilsim herrar Brons Christoffer Carlsen Helsingborgs simsällskap Helsingborg skåne län
simning 100 m fjärilsim Damer Guld Sarah Sjöström Södertörns simsällskap Vårby Stockholms län
simning 100 m fjärilsim Damer Silver Edith Jernstedt Västerås simsällskap Västerås Västmanlands län
simning 100 m fjärilsim Damer Brons Wilma Johansson Jönköpings simsällskap Jönköping Jönköpings län
simning 800 m frisim damer Guld Emma sundstedt Spårvägens simförening Vällingby Stockholms län
simning 800 m frisim damer Silver Christine Ekman Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län
simning 800 m frisim damer Brons Esther Rydbeck Nordén Täby sim Täby Stockholms län
simning 50 m bröstsim damer PARA Guld Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim Göteborg Västra götalands län
simning 50 m bröstsim damer PARA Silver Ida Andersson Wulf Vellinge-Näsets simklubb Vellinge Skåne län
simning 50 m bröstsim damer PARA Brons Louise Olsson Spårvägen simförening Vällingby Stockholms län
simning 100 m ryggsim herrar PARA Guld Tobias Klasson Säffle Simsällskap Säffle Värmlands län
simning 100 m ryggsim herrar PARA Silver Sebastian Karlsson Karlskrona simsällskap Karlskrona Blekinge län
simning 100 m ryggsim herrar PARA brons Andreas Nordh Osby simsällskap Osby Skåne län
simning 50 m fjärilsim Herrar PARA Guld Ludvig Nyrén Säffle Simsällskap Säffle Värmlands län
simning 50 m fjärilsim Herrar PARA Silver Jesper Andersson Karlstads simsällskap Karlstad Värmlands län
simning 50 m fjärilsim Herrar PARA brons Tobias Klasson Säffle Simsällskap Säffle Värmlands län
simning 4x200 m frisim herrar Guld LAG Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län
simning 4x200 m frisim herrar Silver LAG Jönköpings simsällskap Jönköping Jönköpings län
simning 4x200 m frisim herrar brons LAG Simklubben Elfsborg Borås Västra götalands län
Tyngdlyftning Herrar 89 kg ryck Guld Jan Philip Pålsson Väsby AK Upplands väsby stockholms län
Tyngdlyftning Herrar 89 kg ryck Silver Christofer Eriksson Örebro city's TK Örebro Örebro län
Tyngdlyftning Herrar 89 kg ryck Brons Sebastian Fallman Nordic AK Stockholm Stockholms län
Tyngdlyftning Herrar 89 kg stöt Guld Jan Philip Pålsson väsby AK Upplands väsby Stockholms län
Tyngdlyftning Herrar 89 kg stöt Silver Ivar Olsson Mossebergs AK Göteborg Västra götalands län
Tyngdlyftning Herrar 89 kg stöt Brons Simon Johansson Falu AK Falun Dalarnas län
Tyngdlyftning herrar 89 kg total Guld Jan Philip Pålsson väsby AK Upplands väsby Stockholms län
Tyngdlyftning herrar 89 kg total Silver Ivar Olsson Mossebergs AK Göteborg Västra götalands län
Tyngdlyftning herrar 89 kg total Brons Simon Johansson Falu AK Falun Dalarnas län
Tyngdlyftning Damer 64 kg ryck Guld Daniela Gherman Sörby BoIS Vinslöv Skåne län
Tyngdlyftning Damer 64 kg ryck Silver Lita Söderkvist Sundsvalls AK Sundsvall Västernorrlands län
Tyngdlyftning Damer 64 kg ryck Brons Julia Pettersson Falu AK Falun Dalarnas län
Tyngdlyftning Damer 64 kg stöt Guld Daniela Gherman Sörby BoIS Vinslöv Skåne län
Tyngdlyftning Damer 64 kg stöt Silver Julia Pettersson Falu AK Falun Dalarnas län
Tyngdlyftning Damer 64 kg stöt Brons Lita Söderkvist Sundsvalls AK Sundsvall Västernorrlands län
Tyngdlyftning Damer 64 kg total Guld Daniela Gherman Sörby BoIS Vinslöv skåne län
Tyngdlyftning Damer 64 kg total Silver Julia Pettersson Falu Ak Falun Dalarnas län
Tyngdlyftning Damer 64 kg total Brons Lita Söderkvist sundsvalls ak Sundsvall Västernorrlands län
Tyngdlyftning Herrar 81 kg ryck Guld Hassan Al-Dahan Nordic AK Stockholm Stockholms län
Tyngdlyftning Herrar 81 kg ryck Silver Samuel Lundberg Skellefteå TK Skellefteå Västerbottens län
Tyngdlyftning Herrar 81 kg ryck Brons Eric Weil Stockholms AK stockholm stockholms län
Tyngdlyftning Herrar 81 kg stöt Guld Hassan Al-Dahan Nordic AK Stockholm Stockholms län
Tyngdlyftning Herrar 81 kg stöt Silver Samuel Lundberg Skellefteå TK skellefteå Västerbottens län
Tyngdlyftning Herrar 81 kg stöt Brons Henrik Arvidsson Sörby BoIS Vinslöv Skåne län
Tyngdlyftning Herrar 81 kg total Guld Hassan Al-Dahan Nordic AK Stockholm Stockholms län
Tyngdlyftning Herrar 81 kg total Silver Samuel Lundberg Skellefteå TK Skellefteå Västerbottens län
Tyngdlyftning Herrar 81 kg total Brons Eric Weil Stockholms AK Stockholm Stockholms län
Tyngdlyftning Herrar 96 kg ryck Guld Klas Ekberg Fyshuset SKG Gävle Gävleborgs län
Tyngdlyftning Herrar 96 kg ryck Silver Christopher Vilagi Falu AK Falun Dalarnas län
Tyngdlyftning Herrar 96 kg ryck Brons Kalle Adamsson HAK greppet Helsingborg Skåne län
Tyngdlyftning Herrar 96 kg stöt Guld Klas Ekberg Fyshuset SKG Gävle Gävleborgs län
Tyngdlyftning Herrar 96 kg stöt Silver Christopher Vilagi Falu AK Falun Dalarnas län
Tyngdlyftning Herrar 96 kg stöt Brons Kalle Adamsson HAK greppet Helsingborg Skåne län
Tyngdlyftning Herrar 96 kg total Guld Klas Ekberg Fyshuset SKG Gävle Gävleborgs län
Tyngdlyftning Herrar 96 kg total Silver Christopher Vilagi falu ak Falun Dalarnas län
Tyngdlyftning Herrar 96 kg total Brons Kalle Adamsson HAK greppet Helsingborg Skåne län
Tyngdlyftning Damer 71 kg ryck Guld Ida Åkerlund Allmänna SK Eskilstuna Södermanlands län
Tyngdlyftning Damer 71 kg ryck Silver Anna Fomina Karlstads AK Karlstad Värmlands län
Tyngdlyftning Damer 71 kg ryck brons Sophie Jensen Sörby BoIS Vinslöv Skåne län
Tyngdlyftning Damer 71 kg stöt Guld Ida Åkerlund Allmänna SK Eskilstuna Södermanlands län
Tyngdlyftning Damer 71 kg stöt Silver Anna Fomina Karlstads AK Karlstad Värmlands län
Tyngdlyftning Damer 71 kg stöt brons Sophie Jensen Sörby BoIS Vinslöv Skåne län
Tyngdlyftning Damer 71 kg total Guld Ida Åkerlund Allmänna SK Eskilstuna Södermanlands län
Tyngdlyftning Damer 71 kg total Silver Anna Fomina Karlstads AK Karlstad Värmlands län
Tyngdlyftning Damer 71 kg total brons Sophie Jensen Sörby BoIS Vinslöv Skåne län
SUP (stand up paddle) 600 m sprint dam Guld Maya Persson Stenungsund Stenungsund Västra götalands län
SUP (stand up paddle) 600 m sprint dam Silver Jenny Larsson Malmö Kanotklubb Malmö skåne län
SUP (stand up paddle) 600 m sprint dam Brons Ulrika Larsson Bråviken Bråviken Östergötlands län
SUP (stand up paddle) 600 m sprint herr Guld Magnus Lindstedt Bris Varberg Hallands län
SUP (stand up paddle) 600 m sprint herr Silver Christian Dietz Bengtfors BOIS Bengtfors Västra götalands län
SUP (stand up paddle) 600 m sprint herr Brons Jacob Westman Sollentuna Kanot Sollentuna stockholms län
Trampolin Synkroniserad Damer Guld Alva Lemoine Uppsala Gymnastikförening Uppsala Uppsala län
Trampolin Synkroniserad Damer Guld Lina Sjöberg Uppsala Gymnastikförening Uppsala Uppsala län
Trampolin Synkroniserad Damer Silver Linnéa Larsson Frisksportklubben Tor Råröd Skåne län
Trampolin Synkroniserad Damer SIlver Sofia Redman Trampolinklubben Levo Lidköping Västra götalands län
Trampolin Synkroniserad Damer Brons Lovisa Widbom Frisksportklubben Tor Råröd Skåne län
Trampolin Synkroniserad Damer Brons Moa Torstensson Frisksportklubben Tor Råröd Skåne län
Trampolin Synkroniserad Herrar Guld Jonas Nordfors upplands väsby gymnastikklubb Upplands väsby Stockholms län
Trampolin Synkroniserad Herrar Guld Måns Åberg upplands väsby gymnastikklubb Upplands väsby Stockholms län
Trampolin Synkroniserad Herrar Silver Andreas Fältman Uppsala Gymnastikförening Uppsala Uppsala län
Trampolin Synkroniserad Herrar Silver Gustav Tingelöf Uppsala Gymnastikförening Uppsala Uppsala län
Trampolin Synkroniserad Herrar Brons Alvin Olsson Trampolinklubben Levo Lidköping Västra götalands län
Trampolin Synkroniserad Herrar Brons Hugo Salomonsson Trampolinklubben Levo Lidköping Västra götalands län
Trampolin Individuell dam Guld Lina Sjöberg Uppsala Gymnastikförening Uppsala Uppsala län
Trampolin Individuell dam Silver Linnéa Larsson Frisksportklubben Tor Råröd Skåne län
Trampolin Individuell dam Brons Linn Bohlinder Upplands väsby gymnastikklubb Upplands väsby Stockholms län
Trampolin Individuell herr Guld Jonas Nordfors Upplands väsby gymnastikklubb Upplands väsby Stockholms län
Trampolin Individuell herr Silver Måns Åberg Upplands väsby gymnastikklubb Upplands väsby Stockholms län
Trampolin Individuell herr Brons Oscar Smith Trampolinklubben Levo Lidköping Västra götalands län
Trampolin DMT (dubbel mini trampolin) dam Guld Lina Sjöberg Uppsala Gymnastikförening Uppsala Uppsala län
Trampolin DMT (dubbel mini trampolin) dam Silver Linnéa Larsson Frisksportklubben Tor Råröd Skåne län
Trampolin DMT (dubbel mini trampolin) dam Brons Siri Elisson Västra frölunda trampolinklubb Västra frölunda Västra götalands län
Trampolin DMT (dubbel mini trampolin) herr Guld Jonas Nordfors upplands väsby gymnastikklubb Upplands väsby Stockholms län
Trampolin DMT (dubbel mini trampolin) herr Silver Gustav Tingelöf Uppsala Gymnastikförening Uppsala Uppsala län
Trampolin DMT (dubbel mini trampolin) herr Brons Linus Oledal västra frölunda trampolinklubb Västra frölunda Västra götalands län
Dragkamp 600 kg mix Guld LAG Brunnsbergs IF Älvdalen Dalarnas län
Dragkamp 600 kg mix Silver LAG Unnaryds DK Unnaryd Hallands län
Dragkamp 600 kg mix Brons LAG Hovmantorp Hovmantorp Kronobergs län
Tricking Tricking Guld Måns Rudfeldt Stockholm Stockholm Stockholms län
Tricking Tricking Silver Sebastian Tellström Lycksele Lycksele Västerbottens län
Tricking Tricking Brons Edmund Plaude Stockholm Stockholm Stockholms län
Skateboard Ramp herr Guld Noah Albrektsson Falkenberg Falkenberg Hallands län
Skateboard Ramp herr Silver Gabriel Viking Malmö Malmö Skåne län
Skateboard Ramp herr Brons Hugo Håkansson Borås Borås Västra götalands län
Skateboard Ramp dam Guld Elsa Löthman Lund Lund Skåne län
Skateboard Ramp dam Silver Maite Louisy Lund Lund Skåne län
Skateboard Ramp Dam Brons Felicia Jakobsson Falkenberg Falkenberg Hallands län
Skateboard Slalom Herr Guld Viking Hadestrand Gothenburg slalom skaters Göteborg Västra götalands län
Skateboard Slalom Herr Silver Viktor Hadestrand Gothenburg slalom skaters Göteborg Västra götalands län
Skateboard Slalom Herr Brons Mikael Hadestrand Gothenburg slalom skaters Göteborg Västra götalands län

Stockholms län håller undan i medaljligan före Skånes län och Södermanland. Medaljligan följer du på smveckan.se

Allt om SM-veckan hittar du på smveckan.se Du följer också SM-veckan på Facebook, Instagram och Twitter (@smveckan) eller följ #smveckan. SM-veckans app hittar du Google play och App store.

Här hittar du program för varje dag

Här är SVT:s sändningstider.

Resultat, senaste nytt och deltagarlistor hittar du på idrotternas och SM-veckans gemensamma resultatsajt

SM-veckan sommar i Malmö pågår 26 juni - 2 juli.

Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 71 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt. Idrottsrörelsen består av 20 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet i samarbete med berörda specialidrottsförbund och värdstaden. Sveriges Television är sändande bolag. SM-veckan är en vecka med svenska seniormästerskap i olika idrotter i en stad eller huvudort. SM-veckan genomförs vanligtvis varje år, vinter respektive sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. Syftet är att öka intresset för den svenska idrottsrörelsen och dess olika grenar samt att öka SM-tecknens status. SM-veckan är öppen för RF:s medlemmar, 72 specialidrottsförbund vilka representerar upp emot 250 olika idrotter.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.