Skip to main content

SM-veckan Sundsvall: lördagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jul 05, 2015 08:00 CEST

Medaljregnet fortsatte under SM-veckans näst sista dag När veckan är slut ska ca 255 nya svenska mästare korats i totalt 38 idrotter. Här lördagens medaljörer:

(saknas i listan gör brottning, fallskärm och två klasser i styrkelyft)

GULD
Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Köpings KK Kanotpolo Damer Köpings KK Köping
Luleå KPF Isbrytarna Kanotpolo Herrar Luleå KPF Isbrytarna Luleå
Magnus Hedman Casting, Flugkastning Salmon Distance Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Magnus Hedman Casting, Flugkastning Seatrout Distance Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Magnus Hedman Casting, Flugkastning Trout Accuracy Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Ulrik Röijesson Casting, Flugkastning Trout Distance Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Helena Gustavsson Skridsko Inlines 300m damer Skellefteå AIK Cykel Skellefteå
Pär Ryman Skridsko Inlines 300m herrar Dala Active Skaters Borlänge
Helena Gustavsson Skridsko Inlines 5000m poänglopp damer Skellefteå AIK Cykel Skellefteå
Staffan Bergvall Skridsko Inlines 10 000m poänglopp herrar Stockholm Speedskaters Stockholm
Järfälla Lag 1 Beachvattenpolo Damer Järfälla Simsällskap Järfälla
Linköping Lag 1 Beachvattenpolo Herrar Linköpings Allmänna SS Linköping
Andreas Svanebo Skidor Rullskidor backe herrar Stockviks SF Sundsvall
Charlotte Kalla Skidor Rullskidor backe damer Piteå Elit SK Piteå
Mona Warntorp Casting Fluga precision - damer IS Linné Värmdö
Gustav Kransberg Casting Fluga precision - herrar IS Linné Värmdö
Henrik Österberg Casting Haspel längd enhands - herrar IS Linné Värmdö
Sandra Ahlström-Hermansson Casting Haspel längd enhands - damer IS Linné Värmdö
Ola Nilsson, Roland Nilsson Varpa Två-manna lag herrar Hablingbo IK (Lag 2) Gotland
Karin Hamnlund Judo Damer-57 Frövi JK Lindesberg
Felicia Fryklund Judo Damer-70 Judo Club Sundsvall Sundsvall
Camilla Lindström Judo Damer-63 Borlänge JK Borlänge
Orhan Aliyev Judo Herrar -60 SPIF Judo Stockholm
Alexander Lundqvist Judo Herrar -66 Stockholmspolisens IF Judo Stockholm
Olle Mattsson Judo Herrar -81 Stockholms JK Stockholm
Jonathan Fagerhill Judo Herrar -90 Frövi JK Lindesberg
Frédéric Gourlay Judo Herrar -73 Frövi JK Lindesberg
Viktor Carlsson Judo Herrar -100 Frövi JK Lindesberg
Sebastian Fagerhill Judo Herrar -+100 Frövi JK Lindesberg
Brunnsbergs IF Dragkamp Herrar 640 kg Brunnsbergs IF Älvdalen
Cajsa Grape Orienteringsskytte D-21 sprint masstart Dalregementets IF Falun
Robbin Kantarp Orienteringsskytte H-21 sprint masstart P 10 IF Norrköping
Lina Sjöberg Gymnastik Trampolin dubbeltrampett damer Uppsala Gymnastikförening Uppsala
Gustav Tingelöf Gymnastik Trampolin dubbeltrampett herrar Gefle Gymnastikförening Gävle
Caroline Roos Biljard 9-ball Damer Norrtelje BK Norrtälje
Marcus Chamat Biljard 9-ball Herrar Gefle Cue Club Gävle
Fredrik Ambros Dragracing Stock/Superstock SHRA Eskilstuna Eskilstuna
Lars-Inge Karlsson Flygsport Precisionsflyg Gävlebygdens FK Gävle
Lars Östling Flygsport Civil flygfemkamp Linköpings Flygklubb Linköping
Christoffer Carlsen Simidrott 50m frisim herrar Mölndals Allmänna Simsällskap Mölndal
Jennie Johansson Simidrott 100m bröst damer Simklubben Neptun Stockholm
Mattias Carlsson Simidrott 200m rygg herrar Uddevalla Sim Uddevalla
Sarah Sjöström Simidrott 50m fjäril damer Södertörns Simsällskap Botkyrka
Oscar Ekström Simidrott 100m fjäril herrar Linköpings Allmänna SS Linköping
Henriette Stenkvist Simidrott 400m frisim damer Simklubben Neptun Stockholm
Victor Johansson Simidrott 800m frisim herrar Jönköpings Simsällskap Jönköping
Sandra Hafström, Sophie Hansson, My Fridell, Louise Hansson Simidrott 4x100m medley damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Tomas Edvinsson Styrkelyft Herrar 93 kg, klassiskt styrkelyft Vedum AIS Vara
Adam Haavik Styrkelyft Herrar 120 kg, klassiskt styrkelyft Broddetorp Falköping
Emelie Pettersson Styrkelyft Damer +84 kg, klassiskt styrkelyft Södertälje AK Södertälje
SILVER
Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Luleå KPF Isbrytarna Kanotpolo Damer Luleå KPF Isbrytarna Luleå
Linköpings KK Kanotpolo Herrar Linköpings KK Linköping
Ulrik Röijesson Casting, Flugkastning Salmon Distance Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Henrik Österberg Casting, Flugkastning Seatrout Distance IS Linné Värmdö
Bernt Johansson Casting, Flugkastning Trout Accuracy Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Bernt Johansson Casting, Flugkastning Trout Distance Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Erika Lindgren Skridsko Inlines 300m damer Södermalms IK Stockholm
Oskar Gustafsson Skridsko Inlines 300m herrar Sundsvalls Skridskoklubb Sundsvall
Erika Lindgren Skridsko Inlines 5000m poänglopp damer Södermalms IK Stockholm
Magnus Widmark Skridsko Inlines 10 000m poänglopp herrar Sundsvalls Skridskoklubb Sundsvall
Neptun Beachvattenpolo Damer Simklubben Neptun Stockholm
Järfälla Beachvattenpolo Herrar Järfälla Simsällskap Järfälla
Robin Norum Skidor Rullskidor backe herrar IFK Umeå Umeå
Linn Sömskär Skidor Rullskidor backe damer IFK Umeå Umeå
Anna-Karin Söderquist Casting Fluga precision - damer IS Linné Värmdö
Henrik österberg Casting Fluga precision - herrar IS Linné Värmdö
Gustav Kransberg Casting Haspel längd enhands - herrar IS Linné Värmdö
Linnea Morlid Casting Haspel längd enhands - damer Viggbyholms IK Täby
Patrik Glimfalk, Johan Rosenqvist Varpa Två-manna lag herrar Visby BK Gotland
Sandra Lundkvist Judo Damer-57 IK Södra Stockholm
Karin Holmberg Judo Damer-70 Lindome JK Mölndal
Tilda Avesson Judo Damer-63 Södertälje JK Södertälje
Oskar Jaskari Judo Herrar -60 Olofströms JK Olofström
Max Ebenfelt Judo Herrar -66 Åkersberga JK Österåker
Jonas Björktorp Judo Herrar -81 Borlänge JK Borlänge
Tammar Abbud Judo Herrar -90 Judo Club Sundsvall Sundsvall
Ignas Giedraitis Judo Herrar -73 Stockholmspolisens IF Judo Stockholm
Alexei Miadynin Judo Herrar -100 Stockholmspolisens IF Judo Stockholm
Joakim Jonsson Judo Herrar -+100 Linköpings JK Linköping
Unnaryds DK Dragkamp Herrar 640 kg Unnaryds DK Hylte
Karin Stenback Orienteringsskytte D-21 sprint masstart Dalregementets IF Falun
Andreas Davidsson Orienteringsskytte H-21 sprint masstart Forsa OK Hudiksvall
Louise Lundblad Gymnastik Trampolin dubbeltrampett damer Gefle Gymnastikförening Gävle
Jonas Rosenlind Gymnastik Trampolin dubbeltrampett herrar Uppsala Gymnastikförening Uppsala
Louise Furberg Biljard 9-ball Damer Föreningen TriQ Club Stockholm
Fredrik Andersson Biljard 9-ball Herrar Familjens BF Stockholm
Lars Johansson Dragracing Stock/Superstock Night Cruisers Färnäs Mora
Roland Olsson Flygsport Precisionsflyg Luleå-Boden Flygklubb Luleå
Torbjörn Ohlen Flygsport Civil flygfemkamp Linköpings Flygklubb Linköping
Oskar Ekström Simidrott 50m frisim herrar Linköpings Allmänna SS Linköping
Sophie Hansson Simidrott 100m bröst damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Petter Fredriksson Simidrott 200m rygg herrar Simklubben Hajen Lomma
Magdalena Kuras Simidrott 50m fjäril damer Simklubben Triton Staffanstorp
Alexander Nyström Simidrott 100m fjäril herrar Simklubben Neptun Stockholm
Erica Dahlgren Simidrott 400m frisim damer Simklubben S 02 Göteborg
Christopher Jedel Simidrott 800m frisim herrar Mölndals Allmänna Simsällskap Mölndal
Anna Åhlin, Jessica Billquist, Stina Gardell, Michelle Coleman Simidrott 4x100m medley damer Spårvägen Simförening Stockholm
Simon Svedin Styrkelyft Herrar 93 kg, klassiskt styrkelyft Sundsvalls AK Sundsvall
Damir Trokic Styrkelyft Herrar 120 kg, klassiskt styrkelyft Jönköping SK Jönköping
Elin Porath Styrkelyft Damer +84 kg, klassiskt styrkelyft Säffle AK Säffle
BRONS
Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Köpings KK Kanotpolo Herrar Köpings KK Köping
Bernt Johansson Casting, Flugkastning Salmon Distance Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Gustav Kransberg Casting, Flugkastning Seatrout Distance IS Linné Värmdö
Ulrik Röijesson Casting, Flugkastning Trout Accuracy Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Magnus Hedman Casting, Flugkastning Trout Distance Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Anna Andersson Skridsko Inlines 300m damer Hagaströms SK Gävle
Anders Lindström Skridsko Inlines 300m herrar Stockholm Speedskaters Stockholm
Maria Ramse Skridsko Inlines 5000m poänglopp damer Stockholm Speedskaters Stockholm
Pär Ryman Skridsko Inlines 10 000m poänglopp herrar Dala Active Skaters Borlänge
Linköping Beachvattenpolo Damer Linköpings Allmänna SS Linköping
Polisen Beachvattenpolo Herrar Stockholmspolisens IF Stockholm
Jörgen Brink Skidor Rullskidor backe herrar Delsbo IF Hudiksvall
Frida Hallquist Skidor Rullskidor backe damer Åsarna IK Berg
Linnea Morlid Casting Fluga precision - damer Viggbyholms IK Täby
Conn Desax Casting Fluga precision - herrar Järna IF Södertälje
Toste Frösell Casting Haspel längd enhands - herrar IS Linné Värmdö
Sara Tjälldén Casting Haspel längd enhands - damer IS Linné Värmdö
Berne Appelqvist, Olof Lithberg Varpa Två-manna lag herrar Hablingbo IK (Lag 1) Gotland
Jessika Sundberg Judo Damer-57 Stockholmspolisens IF Judo Stockholm
Louise Lundström Judo Damer-57 Judo Club Sundsvall Sundsvall
Emma Rönnlund Judo Damer-70 Judo Club Sundsvall Sundsvall
Klara Mattsson Judo Damer-63 Stockholms JK Stockholm
Rebcka Landén Judo Damer-63 Göteborgs JK Göteborg
Ayhan Aliyev Judo Herrar -60 SPIF Judo Stockholm
Sahand Shokohi Judo Herrar -60 Göteborgs JK Göteborg
Gabriel Vesterlund Judo Herrar -66 Knivsta JK Knivsta
Johan Nordström Judo Herrar -66 IK Södra Stockholm
Patrik Hurtig Judo Herrar -81 Södertälje JK Södertälje
Christian Borghesi Judo Herrar -81 Lindome JK Mölndal
Olle Dvärby Judo Herrar -90 Östersunds JK Östersund
Jens Gardelin Judo Herrar -90 Göteborgs JK Göteborg
Linus Wiik Judo Herrar -73 Stockholms JK Stockholm
Dilmurod Movlonov Judo Herrar -73 Stockholmspolisens IF Judo Stockholm
Mirbek Niiyazaliev Judo Herrar -100 Star SC Judo Piteå
Mohamed Vrbanjac Judo Herrar -+100 Linköpings JK Linköping
Heds IF Dragkamp Herrar 640 kg Heds IF Köping
Emma Kantarp Orienteringsskytte D-21 sprint masstart P 10 IF Norrköping
Johan Eklöv Orienteringsskytte H-21 sprint masstart Tumba-Mälarhöjden OK Botkyrka
Moa Torstensson Gymnastik Trampolin dubbeltrampett damer Frisksportklubben Tor Eslöv
Felix Holgersson Gymnastik Trampolin dubbeltrampett herrar Trampolinklubben Levo Lidköping
Ann-Sofie Lövgren * Biljard 9-ball Damer Föreningen TriQ Club Stockholm
Helena Benjamin * Biljard 9-ball Damer Stockholms BS Stockholm
Tomas Larsson * Biljard 9-ball Herrar Gefle Cue Club Gävle
Andreas Grewén * Biljard 9-ball Herrar BK Flamingo Karlskrona
Ulf Edwardsson Dragracing Stock/Superstock SHRA Eskilstuna Eskilstuna
Erling Lindholm Flygsport Precisionsflyg Stockholms Segelflygklubb Stockholm
Åse Kristoffersson Flygsport Civil flygfemkamp Söderslätts Flygklubb Vellinge
Petter Stymne Simidrott 50m frisim herrar Simklubben Neptun Stockholm
Vilma Ekström Simidrott 100m bröst damer Linköpings Allmänna SS Linköping
Fabian Bergman Simidrott 200m rygg herrar Saltsjöbadens IF Nacka
My Fridell Simidrott 50m fjäril damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Jesper Jonsson Simidrott 100m fjäril herrar Uddevalla Sim Uddevalla
Frida Berggren Simidrott 400m frisim damer Västerås Simsällskap Västerås
Simon Plato Simidrott 800m frisim herrar Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Henriette Stenkvist, Jennie Johansson, Rebecca Mattsson, Jessica Eriksson Simidrott 4x100m medley damer Simklubben Neptun Stockholm
Peter Schultz Styrkelyft Herrar 93 kg, klassiskt styrkelyft Täby AK Täby
Fredrik Gudmundsson Styrkelyft Herrar 120 kg, klassiskt styrkelyft Westbo AK Gislaved
Terese Karlsson Styrkelyft Damer +84 kg, klassiskt styrkelyft Gävle KK Gävle
 *delat brons


SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.