Skip to main content

SM-veckan Sundsvall: onsdagens medaljörer

Pressmeddelande   •   Jul 02, 2015 05:00 CEST

Under SM-veckans tredje dag i Sundsvall delades 21 guld ut. När veckan är slut ska totalt 255 nya svenska mästare korats i totalt 38 idrotter. Här är onsdagens medaljörer:

GULD

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun Län
Isto Kallio, Zandra Reppe Bågskytte Lag Compound Jämtlands Bågskytteklubb Östersund Jämtland
Stefan Nilsson, Leva Ciparsone Bågskytte Lag Recurve IF Karlsvik Sundsvall Västernorrland
Josefine Reiser Tyngdlyftning Damer 75 kg Sundsvalls AK Sundsvall Västernorrland
Mikael Larsson Tyngdlyftning Herrar 94 kg Uppsala TK Uppsala Uppsala
Cecilia Nilsson Tyngdlyftning Damer +75 kg Allmänna SK Eskilstuna Södemanland
Freddy Sundberg Tyngdlyftning Herrar 105 kg Fyshuset SK Gefle Gävle Gävleborg
Ragnar Öhman Tyngdlyftning Herrar +105 kg Athletic KK Trelleborg Skåne
Pablo Figueroa, Filip Bergevi, Jimmy Wallin, Henrik Atlevi, Tobias Lindberget Tennis Lag Herrar Fair Play TK Malmö Skåne
Cornelia Lister, Karen Barbat, Emma Ek, Sandra Roma, Mathilda Malm Tennis Lag Damer Fair Play TK Malmö Skåne
Sarah Sjöström Simidrott 200m frisim damer Södertörns Simsällskap Botkyrka Stockholm
Simon Sjödin Simidrott 200m fjäril herrar Simklubben Neptun Stockholm Stockholm
Oscar Ekström Simidrott 100m frisim herrar Linköpings Allmänna SS Linköping Östergötland
Sarah Sjöström Simidrott 50m rygg damer Södertörns Simsällskap Botkyrka Stockholm
Erik Persson Simidrott 200m bröst herrar Kungsbacka Simsällskap Kungsbacka Halland
Amanda Rutqvist Simidrott 200m bröst damer Göteborg Sim Göteborg Västra Götalands Län
Christopher Jedel Simidrott 1500m frisim herrar Mölndals Allmänna Simsällskap Mölndal Västra Götalands Län
Alba Forés, Ida Marko-Varga, Moa Ståhl, Magdalena Kuras Simidrott 4x100m frisim damer Simklubben Triton Staffanstorp Skåne
Spårvägens FK Friidrott Lag Herrar Spårvägens FK Stockholm Stockholm
Ullevi FK Friidrott Lag Damer Ullevi FK Göteborg Västra Götalands Län
Louise Furberg Biljard 14-1 Damer Föreningen TriQ Club Stockholm Stockholm
Marcus Chamat Biljard 14-1 Herrar Gefle Cue Club Gävle Gävleborg

SILVER

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun Län
Jari Hjerpe, Ingrid Olofsson Bågskytte Lag Compound Bågskytteklubben Sturarna Uppsala Uppsala
Andreas Skalberg, Christa Bäckman Bågskytte Lag Recurve IF Karlsvik (Lag 2) Sundsvall Västernorrland
Linn Spross Tyngdlyftning Damer 75 kg Uppsala TK Uppsala Uppsala
Aibek Makhamedov Tyngdlyftning Herrar 94 kg Stockholms AK Stockholm Stockholm
Paula Junhov-Rindberg Tyngdlyftning Damer +75 kg Östersunds AK Östersund Jämtland
Stefan Ågren Tyngdlyftning Herrar 105 kg Fyshuset SK Gefle Gävle Gävleborg
Hampus Lithén Tyngdlyftning Herrar +105 kg Allmänna SK Eskilstuna Södemanland
Robin Hådén, Simon Norenius, Oliver Poysti, Oskar Vikberg Tennis Lag Herrar Danderyds TK Danderyd Stockholm
Frida Furst, Emma Isberg, Amanda Manns, Mathilda Wigren Tennis Lag Damer Trollbäckens TK Tyresö Stockholm
Louise Hansson Simidrott 200m frisim damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg Skåne
Markus Malm Simidrott 200m fjäril herrar Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköping
Christoffer Carlsen Simidrott 100m frisim herrar Mölndals Allmänna Simsällskap Mölndal Västra Götalands Län
Ida Lindborg Simidrott 50m rygg damer Malmö Kappsimningsklubb Malmö Skåne
Gulliver Koch Simidrott 200m bröst herrar Uddevalla Sim Uddevalla Västra Götalands Län
Jennie Johansson Simidrott 200m bröst damer Simklubben Neptun Stockholm Stockholm
Simon Plato Simidrott 1500m frisim herrar Helsingborgs Simsällskap Helsingborg Skåne
Matilda Weiler, Louise Hansson, Sophie Hansson, My Fridell Simidrott 4x100m frisim damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg Skåne
Hässelby SK Friidrott Lag Herrar Hässelby SK Stockholm Stockholm
Hässelby SK Friidrott Lag Damer Hässelby SK Stockholm Stockholm
Caroline Roos Biljard 14-1 Damer Norrtelje BK Norrtälje Stockholm
Adam Rydström Biljard 14-1 Herrar BK Flamingo Karlskrona Blekinge

BRONS

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun Län
Sanna Amberg Tyngdlyftning Damer 75 kg Haninge AK Uppsala Uppsala
Lukas Högberg Tyngdlyftning Herrar 94 kg Stockholms AK Stockholm Stockholm
Rebecka Holmqvist Tyngdlyftning Damer +75 kg Mossebergs AK Falköping Västra Götalands Län
Mathias Bergman Tyngdlyftning Herrar +105 kg Mossebergs AK Falköping Västra Götalands Län
Petter Dahlin, Jonathan Stenberg, Emil Svensson Tennis Lag Herrar Karlstads TK Karlstad Värmland
Sofia Björk, Fanny Blomberg, Nellie Jacobsson, Emma Milecevic, Alexandra Viktorovich Tennis Lag Damer Tabergsdalens TK Jönköping Jönköping
Michelle Coleman Simidrott 200m frisim damer Spårvägen Simförening Stockholm Stockholm
Viktor Björk Simidrott 200m fjäril herrar Spårvägen Simförening Stockholm Stockholm
Daniel Forndal Simidrott 100m frisim herrar Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköping
Magdalena Kuras Simidrott 50m rygg damer Simklubben Triton Staffanstorp Skåne
Robert Palosaari Simidrott 200m bröst herrar Väsby Simsällskap Upplands Väsby Stockholm
Vilma Ekström Simidrott 200m bröst damer Linköpings Allmänna SS Linköping Östergötland
Victor Johansson Simidrott 1500m frisim herrar Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköping
Stina Gardell, Emma Wahlström, Anna Åhlin, Michelle Coleman Simidrott 4x100m frisim damer Spårvägen Simförening Stockholm Stockholm
Ullevi FK Friidrott Lag Herrar Ullevi FK Göteborg Västra Götalands Län
IF Göta Karlstad Friidrott Lag Damer IF Göta Karlstad Karlstad Värmland
Ulrika Andersson * Biljard 14-1 Damer Familjens BF Stockholm Stockholm
Lisa Skaale * Biljard 14-1 Damer Norrtelje BK Norrtälje Stockholm
Tian Zhang * Biljard 14-1 Herrar Stockholms BS Stockholm Stockholm
Jim Chawki * Biljard 14-1 Herrar BK Milen Göteborg Västra Götalands Län
* Delat brons          

Du följer SM-veckan i Sundsvall på www.smveckan.se
Där finns tidsprogram, information om deltagande idrotter resultat och mycket mer.

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.