Skip to main content

SM-veckan Sundsvall: torsdagens medaljörer

Pressmeddelande   •   Jul 02, 2015 21:48 CEST

Under SM-veckans fjärde dag i Sundsvall delades 21 guld ut. När veckan är slut ska totalt 255 nya svenska mästare korats i totalt 38 idrotter. Här är torsdagens medaljörer:

GULD

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Anton Kappling Frisbee Allround SCF KFUM Linköping Linköping
Linda Lundberg, Nora Fause, Bernice Thors Bangolf Lag, 3-manna damer Gullbergsbro BGK Göteborg
Bengt Nejman, Magnus Mårtensson, S-I Mellqvist Bangolf Lag, 3-manna herrar Sundsvalls BGK 2 Sundsvall
Marielle Svensson Bangolf Slagspel damer Askims BGK Göteborg
Dan Trulsson Bangolf Slagspel herrar Tantogårdens BGK Stockholm
Fredrik Svensson Styrkelyft Herrar +120 kg, klassiskt styrkelyft Sundsvalls AK Sundsvall
Stina Åkermalm Styrkelyft Damer 52 kg, klassiskt styrkelyft Malmbergets AIF Gällivare
Sofia Loft Styrkelyft Damer 57 kg, klassiskt styrkelyft Göteborg KK Göteborg
Eddie Berglund Styrkelyft Herrar 66 kg, klassiskt styrkelyft Måndagsklubben Falun
Henriette Stenkvist Simidrott 200m rygg damer Simklubben Neptun Stockholm
Erik Persson Simidrott 400m medley herrar Kungsbacka Simsällskap Kungsbacka
Jennie Johansson Simidrott 50m bröst damer Simklubben Neptun Stockholm
Mattias carlsson Simidrott 100m rygg herrar Uddevalla Sim Uddevalla
Sarah Sjöström Simidrott 100m fjäril damer Södertörns Simsällskap Botkyrka
Sebastian Holmberg Simidrott 50m fjäril herrar Simklubben Neptun Stockholm
Alba Forés Simidrott 800m frisim damer Simklubben Triton Staffanstorp
Christoffer Carlsen, Isak Eliasson, Filip Holmqvist, Robin Andréasson Simidrott 4x200m frisim herrar Mölndals Allmänna Simsällskap Mölndal
Tomas Palmer Frisbee Allround Längd Linköpings Unika FBS Linköping
Louise Furberg Biljard 10-ball Damer Föreningen TriQ Club Stockholm
Anders Gerwén Biljard 10-ball Herrar BK Flamingo Karlskrona
Joakim Ljunggren Motorcykel Superenduro Karlskoga EK Karlskoga

SILVER

Mike Beckman Frisbee Allround SCF Värnamo FC Värnamo Jönköping
Josefin Hansson, Jasmin Hansson, Wilma Harrysson Bangolf Lag, 3-manna damer Asarum BGK Karlshamn Blekinge
Bengt Nejman, Magnus Mårtensson, S-I Mellqvist Bangolf Lag, 3-manna herrar BGK Jönköping Jönköping Jönköping
Linda Lundberg Bangolf Slagspel damer Gullbergsbro BGK Göteborg Västra Götalands Län
Magnus Mårtensson Bangolf Slagspel herrar Sundsvalls BGK Sundsvall Västernorrland
Kim Gustafsson Styrkelyft Herrar +120 kg, klassiskt styrkelyft Lessebo SK Lessebo Kronoberg
Jessica Yousef Styrkelyft Damer 52 kg, klassiskt styrkelyft Väsby AK Upplands Väsby Stockholm
Emma Tallus Styrkelyft Damer 57 kg, klassiskt styrkelyft Umeå Power Umeå Västerbotten
Andreas Nilsson Styrkelyft Herrar 66 kg, klassiskt styrkelyft Ystads KK Ystad Skåne
Miranda Arvidsson Simidrott 200m rygg damer Kalmar Simsällskap Kalmar Kalmar
Linus Kanth Simidrott 400m medley herrar Västerås Simsällskap Västerås Västmanland
Sophie Hansson Simidrott 50m bröst damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg Skåne
Pontus Palmqvist Simidrott 100m rygg herrar Linköpings Allmänna SS Linköping Östergötland
Louise Hansson Simidrott 100m fjäril damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg Skåne
Chistoffer Carlsen Simidrott 50m fjäril herrar Mölndals Allmänna Simsällskap Mölndal Västra Götalands Län
Christine Ekman Simidrott 800m frisim damer Simklubben Neptun Stockholm Stockholm
Filip Grimberg, Daniel Forndal, Markus Malm, Victor Johansson Simidrott 4x200m frisim herrar Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköping
Mike Beckmann Frisbee Allround Längd Värnamo FC Värnamo Jönköping
Caroline Roos Biljard 10-ball Damer Norrtelje BK Norrtälje Stockholm
Marcus Chamat Biljard 10-ball Herrar Gefle Cue Club Gävle Gävleborg
Martin Larsson Motorcykel Superenduro Göta MS Enköping Uppsala

BRONS

Fredrik Celinder Frisbee Allround SCF KFUM Norrköping Norrköping Östergötland
Eddie Söderlund, Marcus Söderlund, Peter Nordin Bangolf Lag, 3-manna herrar Sundsvalls BGK 3 Sundsvall Västernorrland
Bernice Thors Bangolf Slagspel damer Gullbergsbro BGK Göteborg Västra Götalands Län
Patrik Jönsson Bangolf Slagspel herrar BGK Jönköping Jönköping Jönköping
Magnus Klasson Styrkelyft Herrar +120 kg, klassiskt styrkelyft Linköpings AK Linköping Östergötland
Linda Arngården Styrkelyft Damer 52 kg, klassiskt styrkelyft Uppsala TK Uppsala Uppsala
Lina Åberg Styrkelyft Damer 57 kg, klassiskt styrkelyft Vedum AIS Vara Västra Götalands Län
Kim Björklund Styrkelyft Herrar 66 kg, klassiskt styrkelyft Borås AK Borås Västra Götalands Län
Anna Åhlin Simidrott 200m rygg damer Spårvägen Simförening Stockholm Stockholm
Simon Frank Simidrott 400m medley herrar Simklubben Neptun Stockholm Stockholm
Jessica Billquist Simidrott 50m bröst damer Spårvägen Simförening Stockholm Stockholm
Petter fredriksson Simidrott 100m rygg herrar Simklubben Hajen Lomma Skåne
Ida Lindborg Simidrott 100m fjäril damer Malmö Kappsimningsklubb Malmö Skåne
Stefan Stojmenovic Simidrott 50m fjäril herrar Norrköpings Kappsimingsklubb Norrköping Östergötland
Erica Dahlgren Simidrott 800m frisim damer Simklubben S 02 Göteborg Västra Götalands Län
Anton Andersson, Alexander Linge, Oscar Ekström, Mats Westergren Simidrott 4x200m frisim herrar Linköpings Allmänna SS Linköping Östergötland
Mattias Franzén Frisbee Allround Längd Linköpings Unika FBS Linköping Östergötland
Ann-Sofie Löfgren * Biljard 10-ball Damer Föreningen TriQ Club Stockholm Stockholm
Lisa Skaale * Biljard 10-ball Damer Norrtelje BK Norrtälje Stockholm
Jim Chawki * Biljard 10-ball Herrar BK Milen Göteborg Västra Götalands Län
Tomas Larsson * Biljard 10-ball Herrar Gefle Cue Club Gävle Gävleborg
Jens Hillgren Motorcykel Superenduro FMCK Stockholm Järfälla Stockholm
Köping HC Inlinehockey Inlinehockey Köping HC Köping Västmanland
     
* Delat brons        

Du följer SM-veckan i Sundsvall på www.smveckan.se. Där finns tidsprogram, information om deltagande idrotter resultat och mycket mer.

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.