Årets största sport- och fritidsauktion

Pressmeddelande   •   Feb 12, 2016 12:27 CET

Onlineauktion med sportmemorabilia och Göran Dyhléns omfattande fiskesamling. Visning 20-27 februari på Nybrogatan 32. Onlineauktion 27 februari.

Att 2016 är ett viktigt år för sportfantasten med stora evenemang som OS i Rio, Fotbolls-EM i Frankrike och Ryder Cup i USA råder det ingen tvekan om.

Stockholms Auktionsverk inleder året och sportlovet, med att slå ett slag för sporten och bjuder under perioden 20-27 februari in till visning av en omfattande sport- och fritidsauktion innehållandes över 400 nummer. Onlineauktionen är den 27 februari.

Unika föremål
Sport- och fritidsauktionen innehåller en stor mängd unika idrottshistoriska föremål från tidspannet 1800-tal till nutid, däribland:
• Olympiaföremål med originalfacklor från Berlin 1936, München 1972, Moskva 1980. Deltagarmärken från bland annat OS i Chamonix 1924 och en OS-affisch från Stockholm 1912 av Olle Hjortzberg.
• Motorsporten representeras av bland annat en Vespa Piaggio från 1963 samt en Zundapp-moped.
• Fotbollsspelaren Knut Nordahls sportföremål med proveniens Nordahls familj, exempelvis föremål från VM 1950 i Brasilien och OS i London 1948 samt personliga brev från Ingrid Bergman.
• Sporttröjor, bland annat en signerad PSG-tröja från supermatchen mellan PSG och Real Madrid 2013 som säljs till förmån för Öppet Hus - Ideell förening för mångfald.

I auktionen ingår även Göran Dyhléns fiskesamling med över 200 auktionsnummer som tidigare har ställts ut på Antikmässan och flertalet museer.

Stockholms Auktionsverk öppnar målburarna för visning den 20 februari på Nybrogatan 32 och online.

Förhandsvisning 19 februari kl 16-18

Ordinarie visning 20-27 februari på Nybrogatan 32
mån-fre kl 10-18, lör 10-16
Auktion online 27 februari

För mer information kontakta expert Michael Nilzon
08-453 67 18 • michael.nilzon@auktionsverket.se

Sedan 2014 ingår vi i Lauritz.com - tillsammans är vi störst i Norden.