Skip to main content

Curling: ​Lag Edin och Hasselborg representerar Sverige och “Team World” i Continental Cup

Pressmeddelande   •   Jan 12, 2017 14:31 CET

Foto: © WCF. Orleans Arena, Las Vegas, USA

Continental Cup är curlingens motsvarighet till golfens Ryder Cup och för tredje året i rad avgörs den prestigeladdade kampen mellan “Team World” och “Team North America” i Las Vegas, USA. För “Team World” är det jakt på revansch som gäller då titeln under de fyra senaste åren vunnits av “Team North America”.

Lag Edin med Christoffer Sundgren, Rasmus Wranå, Oskar Eriksson och Niklas och lag Hasselborg med Sofia Mabergs, Agnes Knochenhauer, Sara McManus och Anna Hasselborg spelar i “Team World” tillsammans med:

Lag Stjerne, Danmark
Rasmus Stjerne, Johnny Frederiksen, Mikkel Poulsen, Oliver Dupont

Lag Ulsrud, Norge
Thomas Ulsrud, Torger Nergaard, Christoffer Svae, Haavard Vad Petersson

Lag Fujisawa, Japan
Satsuki FujisawaMari MotohashiChinami YoshidaYurika Yoshida

Lag Feltscher, Schweiz
Binia Feltscher, Irene Schori, Franziska Kaufmann, Christine Urech

Lagkapten: Andy Kapp, Tyskland. Coach: Pål Trulsen, Norge

Team North America:

Lag Koe, Kanada
Kevin Koe, Marc Kenned, Brent Laing, Ben Hebert

Lag McCormick, USA
Heath McCormick, Chris Plys, Korey Dropkin, Tom Howell

Lag Carruthers, Kanada
Reid Carruthers, Braeden Moskowy, Derek Samagalski, Colin Hodgson

Lag Carey, Kanada
Chelsea Carey, Amy Nixon, Jocelyn Peterman, Laine Peters

Lag Sinclair, USA
Jamie Sinclair, Alex Carlson, Vicky Persinger, Monica Walker

Lag Jones, Kanada
Jennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Jill Officer, Dawn McEwen

Lagkapten: Debbie McCormick. Coach: Rick Lang

Tävlingarna startar torsdag 12 januari kl 18:00 (svensk tid) och inleds med traditionella lagmatcher och med följande matchning:

Torsdag 12 januari kl 18:00, svensk tid

Lagmatcher

Sheet A — Anna Hasselborg (World) vs. Jamie Sinclair (North America)
Sheet B — Thomas Ulsrud (World) vs. Kevin Koe (North America)
Sheet C — Binia Feltscher (World) vs. Jennifer Jones (North America)

Torsdag 12 januari kl 22:30, svensk tid

Mixed dubbel

Bana A —Anna Hasselborg/Oskar Eriksson (World) vs. Jamie Sinclair/Korey Dropkin (North America)
Bana B — Yurika Yoshida/Thomas Ulsrud (World) vs. Dawn McEwen/Ben Hebert (North America)
Bana C — Christine Urech/Rasmus Stjerne (World) vs. Kaitlyn Lawes/Marc Kennedy

Fredag 13 januari kl 03:30, svensk tid

Lagmatcher

Bana A — Niklas Edin (World) vs. Heath McCormick (North America)
Bana B —Satsuki Fujisawa (World) vs. Chelsea Carey (North America)
Bana C — Rasmus Stjerne (World) vs. Reid Carruthers (North America)

Fredag 13 januari kl 18:00, svensk tid

Lagmatcher

Bana A — Binia Feltscher (World) vs. Chelsea Carey (North America)
Bana B — Niklas Edin (World) vs. Reid Carruthers (North America)
Bana C — Satsuki Fujisawa (World) vs. Jamie Sinclair (North America)

Fredag 13 januari kl 22:30, svensk tid

Mixed dubbel

Bana A — Irene Schori/Mikkel Poulsen (World) vs. Jocelyn Peterman/Chris Plys (North America)
Bana B — Sara McManus/Christoffer Sundgren (World) vs. Jill Officer/Reid Carruthers (North America)
Bana C — Mari Motohashi/Christoffer Svae (World) vs. Jennifer Jones/Brent Laing (North America)

Lördag 14 januari kl 03:30, svensk tid

Lagmatcher

Bana A — Rasmus Stjerne (World) vs. Kevin Koe (North America)
Bana B — Anna Hasselborg (World) vs. Jennifer Jones (North America)
Bana C — Thomas Ulsrud (World) vs. Heath McCormick (North America)

Lördag 14 januari kl 18:00, svensk tid

Mixed dubbel

Bana A — Franziska Kaufmann/Johnny Frederiksen (World) vs. Vicky Persinger/Kevin Koe (North America)
Bana B — Agnes Knochenhauer/Rasmus Wranå (World) vs. Amy Nixon/Heath McCormick (North America)
Bana C — Chinami Yoshida/Håvard Vad Petersson (World) vs. Laine Peters/Tom Howell (North America)

Lördag 14 januari kl 22:30, svensk tid

Lagmatcher

Sheet A — Satsuki Fujisawa (World) vs. Jennifer Jones (North America)
Sheet B — Rasmus Stjerne (World) vs. Heath McCormick (North America)
Sheet C —Anna Hasselborg (World) vs. Chelsea Carey (North America)

Söndag 15 januari kl 03:30, svensk tid

Lagmatcher

Sheet A — Thomas Ulsrud (World) vs. Reid Carruthers (North America)
Sheet B — Binia Feltscher (World) vs. Jamie Sinclair (North America)
Sheet C — Niklas Edin (World) vs. Kevin Koe (North America)

Lagkaptenernas mathning för söndagens Skins-matcher presenteras senare.

Liveresultat, spelprogram och nyheter finns på den officiella hemsidan:

http://www.curling.ca/2017continentalcup/