Skip to main content

Kvalificerade till Elitseriefinalen i Konståkning 13 - 15 april

Pressmeddelande   •   Feb 27, 2018 11:13 CET

Junioråkaren Selma Ihr är en av alla tävlande i Elitserien.

Kvalet till Elitseriefinalen 2017/2018 klart


Elitseriefinalen i Konståkning för säsongen 2017/2018 äger rum i Mörrum den 13–15 april. Kvalificerade till finalen är de som under elitseriens fem tidigare deltävlingar samlat flest poäng. Följande konståkare från hela Sverige samlas i Mörrum i april för att göra upp om vinsten i Elitserien 2017/2018. Medaljörerna i junior- respektive seniorklassen deltar i en isshow som anordnas i anslutning till finalen.

Seniorer Damer
Anita Östlund, Landvetter Konståkningsklubb
Matilda Algotsson, Tibro Konståkningsklubb
Josefin Taljegård, Västra Frölunda KK
Cassandra Johansson, Tibro Konståkningsklubb
Natasja Remstedt, Mörrums Konståkningsklubb
Elin Hallberg, Göteborgs Konståkningsklubb
Tilda Alteryd, Göteborgs Konståkningsklubb 
Isabelle Paulsson, IFK Helsingborg
Cecilia Frydén, Tibro Konståkningsklubb
Johanna Wick, Älta Idrottsförening

Seniorer Herrar
Alexander Majorov, Luleå Konståkningsklubb
Illya Solomin, Stockholms Allmänna Skridskoklubb
Daniel Engelsons, Linköpings Konståkningsförening

Juniorer Damer
Selma Ihr, Föreningen Solna Konståkning
Smilla Szalkai, Älta Idrottsförening
Emma Kivioja, Mörrums Konståkningsklubb
Lisa Lager, Föreningen Solna Konståkning
Jelizaveta Kopaca, Isdala Konståkningsklubb
Tifani Teszari, Linköpings Konståkningsförening
Klara Arell, Stockholms Konståkningsklubb
Ida Levd Nolgren, Lunds Konståkningsklubb
Wilma Brovall, Kungsbacka Konståkningsklubb
Vivien Teszari, Linköpings Konståkningsförening
Ildi Adok, Linköpings Konståkningsförening
Tilde Freiholtz, Halmstads Konståkningsklubb

Juniorer Herrar
Andreas Nordebäck, Föreningen Skating och Dance Academy, Solna
Mikael Nordebäck, Föreningen Skating och Dance Academy, Solna
Gabriel Folkesson, Trelleborgs Konståkningsklubb
Nicolaj Majorov, Luleå Konståkningsklubb
Johan Sparr, Orsa Konståkningsklubb

Ungdom 15 Flickor
Julia Brovall, Föreningen Solna Konståkning
Emelie Ling, IFK Österåkers Konståkningsklubb
Emelie Nordqvist, Landvetter Konståkningsklubb
Sigrid Telliskivi, Konståkningsklubben Sundbyberg
Natalia Jansson, Isdala Konståkningsklubb
Leia Lanneskog, Stockholms Konståkningsklubb
Tova Lantz Harari, Konståkningsklubben Sundbyberg
Angelina Skörd, Viggbyholms Idrottsklubb

Ungdom 13 Flickor
Signe Thörn, Konståkningsklubben Sundbyberg
Josefin Brovall, Föreningen Solna Konståkning
Olivia Modig, Mariestads Konståkningsklubb
Mia Malin, Konståkningsklubben Sundbyberg
Elicia Ling, IFK Österåkers Konståkningsklubb
Julia Johansson, Stockholms Konståkningsklubb
Tyra Berglund, Stockholms Konståkningsklubb
Denise Costell, Älta Idrottsförening

Ungdom Pojkar
Casper Johansson, Tibro Konståkningsklubb
Oliver Praetorius, Lerums Konståkningsklubb
Daniel Seidel, Älta Idrottsförening
Jonathan Egyptson, Trelleborgs Konståkningsklubb
Nels Ireholm, Svea Konståkningsklubb, Huddinge

Elitserien har genomförts säsongen 2017/2018 på följande platser:
9–10 september 2017, Luleå
14–15 oktober 2017, Borås
11–12 november 2017, Karlskrona
20–21 januari 2018, Österåker
17–18 februari 2018, Linköping
13–15 april Elitseriefinalen i Mörrum

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera