Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 17-18

Nyhet   •   Apr 25, 2018 15:48 CEST

I helgen är det premiär i hoppningens nationsliga, Longines FEI Jumping Nations Cup. Förra året vann Sverige omgången i Rotterdam.

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 17-18

www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

13-22 juli - CHIO Aachen, Tyskland - ackrediteringen är öppen och görs på arrangörens hemsida. Sista dag 22 juni.

11-23 septemberFEI World Equestrian Games, Tryon, NC, USA – information om ackreditering, boende och rekommendationer för Visum finns HÄR

Internationella tävlingar vecka 17
26-29 april Samorin, Slovakien CSIO5*-NC EUD1/CSI2*, Longines FEI Jumping Nations Cup
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson (NC), Stephanie Holmén (NC), Irma Karlsson (NC), Evelina Tovek (NC), Henrik von Eckermann (NC), Ingemar Hammarström, Charlotte McAuley
Arrangörens hemsida: http://www.xbionicsphere.com/en/equestor

25-29 april New York, USA CSI5*, internationell hoppning med Longines Masters
Svensk ryttare: Peder Fredricson
Arrangörens hemsida: https://longinesmasters.com/en/

25-29 april Hagen, Tyskland CSI4*/CDI4*, internationell hoppning och dressyr
Svenska hoppryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Douglas Lindelöw
Svenska dressyrryttare: Therese Nilshagen, Patrik Kittel, Rose Mathisen, Paulinda Friberg
Arrangörens hemsida: http://www.psi-events.de/

26-28 april Tryon, USA CEI2* 120 km, internationell distansritt med testtävling inför VM
Svensk ryttare: Cecilia Stråhle-Engquist
Arrangörens hemsida: https://tryon.coth.com/

25-29 april Eschweiler, Tyskland CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Fredrik Jönsson, Alice Tapper, Linn Widmark, Alexander Zetterman, Sofia Farman, Sara Forslin
Arrangörens hemsida: http://eschweilerjumping.com/

26-29 april Maubeuge, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Erika Lickhammer
Arrangörens hemsida: https://jumping-maubeuge.com/

26-30 april Chepstow, Storbritannien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Angelie von Essen
Arrangörens hemsida: http://www.theshowground.com/

25-29 april Busto Arsizio, Italien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Erica Swartz, Ida Wilhelmsson
Arrangörens hemsida: http://www.etrea.it/it/

26-29 april Drammen, Norge CSI2*/CSIJ, internationell hoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: https://www.drammenspringtour.com/

26-29 april Moorsele, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Annika Axelsson
Arrangörens hemsida: http://zilverenspoor.com/nl/home

26-29 april Bonheiden, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Hellström, Alice Lindgren, Frida Lindgren
Arrangörens hemsida: http://jumping-bonheiden.be/nl/home

26-29 april Ålborg, Danmark CDI3*/CDIU25/Y/J/P, internationell dressyr
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://aalborgdressageevent.dk/DK.aspx

26-29 april Del Mar, USA CDI1*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Anna Blomdahl
Arrangörens hemsida: https://delmarnational.com/

27-29 april Sopot, Polen CIC3*/CIC2*/CCI1*/CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Viktoria Carlerbäck, Niklas Lindbäck, Malin Josefsson, Pontus Hugosson, Philippa Magnusson m.fl.
Arrangörens hemsida: http://www.hipodrom.sopot.pl/pl/imprezy/zawody/wkkw-cic-cnc

28-29 april Luhmühlen, Tyskland CIC1*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Malin Petersen
Arrangörens hemsida: http://www.luhmuehlen.de/

28-29 april Münster, Tyskland CIC2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Louise Svensson Jähde
Arrangörens hemsida: http://wrfs.online/index.php

26-29 april Fredensborg, Danmark CSIJ/Ch/P, internationell ungdomshoppning med Baltic Cup
Svenska ryttare: Hanna Aldin, Julia Andersson, Beata Hermelin, Leonora Johansson, Hanny Landgren, Ellen Isaksson, Emma Åkesson, Lilly Landgren, Filippa Schmidt Christiansen
Arrangörens hemsida: http://www.team-capacity.dk/

Nationella tävlingar vecka 17
26 april - 1 maj Sundbyholm Horse Center Ryttarförening, Elit, nationell hoppning för häst och ponny, Sundbyholm Spring Tour med Folksam Ponny Cup/SM Inverkansridning, kval till Falsterbo Horse Show http://www.sundbyholmridsport.com/tävlingar-2018/spring-tour-32377003

28-30 april Henriksdals Ryttarförening, nationell hoppning http://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport

28-30 april Älmhult Linnebygdens Ridklubb, nationell hoppning http://alirk.se/

28-30 april Lysekils Ryttarförening, nationell dressyr http://www.lyrf.se/

28-30 april Hammarö Ryttarförening, nationell dressyr http://www.hammarorf.se/

28-29 april Gripens Ryttarförening, nationell dressyr häst och ponny http://www.gripensryttarforening.se/

28 april-1 maj Willands Ryttarförening, nationell dressyr för häst och ponny https://www.svenskalag.se/willandsrf

29 april Sunne Ryttarförening, nationell ponnydressyr http://www.sunnerf.se/

28 april Göteborg Horse & Carriage Club, nationell sportkörning http://idrottonline.se/GoteborgHorseCarriageClub-Ridsport

Internationella tävlingar vecka 18
4-6 maj Madrid, Spanien CSI5*, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare: Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: https://www.gcglobalchampions.com/

2-6 maj Badminton Horse Trials, Storbritannien CCI4*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Dag Albert
Arrangörens hemsida: https://www.badminton-horse.co.uk/

4-6 maj Redefin, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Douglas Lindelöw, Nicole Persson
Arrangörens hemsida: http://www.pst-marketing.de/

2-6 maj Busto Arsizio, Italien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Erica Swartz, Charlotte McAuley
Arrangörens hemsida: http://www.etrea.it/it/

3-6 maj Moorsele, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Jonna Ekberg, Petronella Andersson, Annika Axelsson, Sofia Westborg, Olivia Kinneson
Arrangörens hemsida: http://zilverenspoor.com/nl/home

4-8 maj Mannheim, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Irma Karlsson
Arrangörens hemsida: https://www.maimarkt.de/allgemeine-infos/ueberblick.html

3-6 maj Le Touquet, Frankrike CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Annika Axelsson, Catherine Silfverling Jansson
Arrangörens hemsida: http://www.jumping-letouquet.fr/en/

3-6 maj Drammen, Norge CSI2*/CSIJ, internationell hoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: https://www.drammenspringtour.com/

4-6 maj Sopot, Polen CCI3*/CCI2*/CIC2*/CCI1*/CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Malin Josefsson, Johan Lundin, Anna Nilsson, Ebba Adnervik m.fl.
Arrangörens hemsida: http://www.hipodrom.sopot.pl/pl/imprezy/zawody/wkkw-cic-cnc

3-6 maj Dorthealyst, Danmark CAI2*-H2/H1/P4/P2/P1/CAICh2*-P1/CAIJ2*-P1, internationell sportkörning
Svenska kuskar: Tommy Orving, Eva Ottosson, Annette Jönsson, Camilla Lind, Thomas Sjöberg, Linda Wigren, Johanna Carlberg, Gunlög Frost, Maria Johansson, Patrick Strauss, Marika Strömberg, Susanne Ankermark, Markus Clasén, Emma Gustavsson, Linnea Kristiansen, Anna Racking, Sanna Manfredsson, Andreas Sjöberg, Elise Strauss, Natalie Hellberg
Arrangörens hemsida: https://www.dansk-koere-selskab.com/

4-6 maj Ermelo, Nederländerna CVI2*/CVIJ2*, internationell voltige
Svenska voltigörer: Matilda Lancing Manrell, Andreas Manrell, Johanna Lindberg, Emmy Nilsson 
Arrangörens hemsida: http://www.cviermelo.nl/

3-6 maj Fontainebleau, Frankrike CSIU25/CSIOY/J/Ch, internationell ungdomshoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://www.grandprix-classic.com/

3-6 maj Saumur, Frankrike CDIP, internationell ponnydressyr
Svensk ryttare: Filippa Bergström Källström
Arrangörens hemsida: http://www.ifce.fr/cadre-noir/

Nationella tävlingar vecka 18
3-6 maj Sundbyholm Horse Center Ryttarförening, Sundbyholms travbana, Elit/Nationell hoppning http://www.sundbyholmridsport.com/

3-6 maj Mora Ridklubb, Nationell hoppning för häst och ponny med Gustav Wasa Ryttarspel http://idrottonline.se/MoraRK-Ridsport/

4-6 maj Brunflo Ryttarsällskap, Östersundstravet, Nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska http://www.brunflors.com/

4-6 maj Sportriders Hästsportförening, Nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska, Ridsportallsvenskan div 1 och ALFAB Grand Prix http://www.sportriders.se/

4-6 maj Värnamobygdens Ryttarförening, Nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div 1 http://idrottonline.se/VarnamobygdensRF-Ridsport/

4-6 maj Nääs Hästsportförening, Åby Travbana, Nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska http://idrottonline.se/NaasHastsportforening-Ridsport/

5-6 maj Vellinge Hästsportförening, Nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div 1 http://www.vhf.nu/

5-6 maj Ledingenäs Dressage Club, Nationell dressyr http://idrottonline.se/ledingenasdressageclub-ridsport/

5 maj Wermlands Körsällskap, Kils Hästcenter Hannäs, Nationell körning för häst och ponny http://idrottonline.se/WermlandsKorsallskap-Ridsport/

6 maj Rappestads Ridklubb, Nationell dressyr http://www.rappestad-rk.nu/start/

6 maj Eskilstunaortens Ryttarförening, Vilsta, Nationell ponnydressyr http://www.eskilstunaortens-rf.se/

6 maj Himledalens Ridklubb, Skultagården ryttarförening, Nationell ponnydressyr med div I ponny http://idrottonline.se/HimledalensRK-Ridsport/

Folksam Elitallsvenska, omg 2 och 3
Elitserien hoppning, 3-6 maj
Östra gruppen: Sportriders Hästsportförening, http://www.sportriders.se/
Södra gruppen: Vellinge Hästsportförening, http://www.vhf.nu/
Mellersta gruppen: Värnamobygdens Ryttarförening, http://idrottonline.se/VarnamobygdensRF-Ridsport/
Västra gruppen: Nääs Hästsportförening, http://idrottonline.se/NaasHastsportforening-Ridsport/ 
Norra gruppen, endast omg 3: Brunflo Ryttarsällskap, http://www.brunflors.com/