Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 18-19

Nyhet   •   Maj 02, 2018 07:00 CEST

Dag Albert är enda svenska startande i fälttävlans klassiska tävling Badminton Horse Trials i helgen. Foto: Svenska Ridsportförbundet

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 18-19

www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

13-22 juli - CHIO Aachen, Tyskland - ackrediteringen är öppen och görs på arrangörens hemsida. Sista dag 22 juni.

11-23 septemberFEI World Equestrian Games, Tryon, NC, USA – information om ackreditering, boende och rekommendationer för Visum finns HÄR

Internationella tävlingar vecka 18
4-6 maj Madrid, Spanien CSI5*, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare: Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: https://www.gcglobalchampions.com/

2-6 maj Badminton Horse Trials, Storbritannien CCI4*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Dag Albert
Arrangörens hemsida: https://www.badminton-horse.co.uk/

4-6 maj Redefin, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Douglas Lindelöw, Nicole Persson
Arrangörens hemsida: http://www.pst-marketing.de/

2-6 maj Busto Arsizio, Italien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Erica Swartz, Charlotte McAuley
Arrangörens hemsida: http://www.etrea.it/it/

3-6 maj Moorsele, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Jonna Ekberg, Petronella Andersson, Sofia Westborg, Olivia Kinneson
Arrangörens hemsida: http://zilverenspoor.com/nl/home

4-8 maj Mannheim, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Ev svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: https://www.maimarkt.de/allgemeine-infos/ueberblick.html

3-6 maj Le Touquet, Frankrike CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Annika Axelsson, Catherine Silfverling Jansson
Arrangörens hemsida: http://www.jumping-letouquet.fr/en/

3-6 maj Drammen, Norge CSI2*/CSIJ, internationell hoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: https://www.drammenspringtour.com/

4-6 maj Sopot, Polen CCI3*/CCI2*/CIC2*/CCI1*/CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Malin Josefsson, Johan Lundin, Anna Nilsson, Ebba Adnervik m.fl.
Arrangörens hemsida: http://www.hipodrom.sopot.pl/pl/imprezy/zawody/wkkw-cic-cnc

3-6 maj Dorthealyst, Danmark CAI2*-H2/H1/P4/P2/P1/CAICh2*-P1/CAIJ2*-P1, internationell sportkörning
Svenska kuskar: Tommy Orving, Eva Ottosson, Annette Jönsson, Camilla Lind, Thomas Sjöberg, Linda Wigren, Johanna Carlberg, Gunlög Frost, Maria Johansson, Patrick Strauss, Marika Strömberg, Susanne Ankermark, Markus Clasén, Emma Gustavsson, Linnea Kristiansen, Anna Racking, Sanna Manfredsson, Andreas Sjöberg, Elise Strauss, Natalie Hellberg
Arrangörens hemsida: https://www.dansk-koere-selskab.com/

4-6 maj Ermelo, Nederländerna CVI2*/CVIJ2*, internationell voltige
Svenska voltigörer: Matilda Lancing Manrell, Andreas Manrell, Johanna Lindberg, Emmy Nilsson Arrangörens hemsida: http://www.cviermelo.nl/

3-6 maj Fontainebleau, Frankrike CSIU25/CSIOY/J/Ch, internationell ungdomshoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://www.grandprix-classic.com/

4-6 maj Rödby Lunnagård, Göteborg, Special Olympics Games
Svenska deltagare ridsport: Dennis Cederqvist, Jimmy Andersson, Fredrik Axelsson, Maria Eriksson, Ebba Lindahl, Hanna Lagerquist, Mathilda Persson, Rebecka Mårtensson-Armani, Maria Larsson, Sara Hannell, Catrin Csore
Arrangörens hemsida: http://www.specialolympics.se/SpecialOlympicsGames/SpecialOlympicsGames2018/

Nationella tävlingar vecka 18
3-6 maj Sundbyholm Horse Center Ryttarförening, Sundbyholms travbana, Elit/Nationell hoppning http://www.sundbyholmridsport.com/

3-6 maj Mora Ridklubb, Nationell hoppning för häst och ponny med Gustav Wasa Ryttarspel http://idrottonline.se/MoraRK-Ridsport/

4-6 maj Brunflo Ryttarsällskap, Östersundstravet, Nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska http://www.brunflors.com/

4-6 maj Sportriders Hästsportförening, Nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska, Ridsportallsvenskan div 1 och ALFAB Grand Prix http://www.sportriders.se/

4-6 maj Värnamobygdens Ryttarförening, Nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div 1 http://idrottonline.se/VarnamobygdensRF-Ridsport/

4-6 maj Nääs Hästsportförening, Åby Travbana, Nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska http://idrottonline.se/NaasHastsportforening-Ridsport/

5-6 maj Vellinge Hästsportförening, Nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div 1 http://www.vhf.nu/

5-6 maj Ledingenäs Dressage Club, Nationell dressyr http://idrottonline.se/ledingenasdressageclub-ridsport/

5 maj Wermlands Körsällskap, Kils Hästcenter Hannäs, Nationell körning för häst och ponny http://idrottonline.se/WermlandsKorsallskap-Ridsport/

6 maj Rappestads Ridklubb, Nationell dressyr http://www.rappestad-rk.nu/start/

6 maj Eskilstunaortens Ryttarförening, Vilsta, Nationell ponnydressyr http://www.eskilstunaortens-rf.se/

6 maj Himledalens Ridklubb, Skultagården ryttarförening, Nationell ponnydressyr med div I ponny http://idrottonline.se/HimledalensRK-Ridsport/

Folksam Elitallsvenska, omg 2 och 3
Elitserien hoppning, 3-6 maj
Östra gruppen: Sportriders Hästsportförening, http://www.sportriders.se/
Södra gruppen: Vellinge Hästsportförening, http://www.vhf.nu/
Mellersta gruppen: Värnamobygdens Ryttarförening, http://idrottonline.se/VarnamobygdensRF-Ridsport/
Västra gruppen: Nääs Hästsportförening, http://idrottonline.se/NaasHastsportforening-Ridsport/
Norra gruppen, endast omg 3: Brunflo Ryttarsällskap, http://www.brunflors.com/

Internationella tävlingar vecka 19
9-13 maj Hamburg, Tyskland CSI5*/CSI4*, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Henrik von Eckermann, Evelina Tovek, Mathilda Karlsson, Annika Bergwall
Arrangörens hemsida: https://www.gcglobalchampions.com/

9-13 maj Windsor, Storbritannien CSI5*/CAIO4*-H4, internationell hoppning och sportkörning
Svensk ryttare: Peder Fredricson
Svenska kuskar: Axel Olin, Fredrik Persson
Arrangörens hemsida: https://www.rwhs.co.uk/

10-13 maj München, Tyskland, VM i Working Equitation
Svenska ryttare: Johanna Nygren, Astrid Hedman, Åsa Salétros
Arrangörens hemsida: https://www.pferdinternational-munich.com/sport/#workingequitation

10-13 maj Marbach, Tyskland CIC3*/CCI1*/CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Linda Algotsson, Christoffer Forsberg, Malin Petersen, Louise Svensson Jähde, Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: http://www.eventing-marbach.de/

11-13 maj Chatsworth, Storbritannien CIC3*/CIC1*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Ludwig Svennerstål
Arrangörens hemsida: https://www.chatsworth.org/events/horse-trials/

10-13 maj Eindhoven, Nederländerna CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Erika Lickhammer, Petronella Andersson
Arrangörens hemsida: http://www.csi-eindhoven.nl/

10-13 maj Drammen, Norge CSIO3*/CSI1*/CSIP, internationell hoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: https://www.drammenspringtour.com/

10-13 maj Fontainebleau, Frankrike CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida: http://www.grandprix-classic.com/

10-13 maj Opglabbeek, Belgien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Hellström, Jenny Johansson, Martina Riesel, Ida Svensson, Erika Wenderyd
Arrangörens hemsida: http://www.sentowerpark.com/nl/home

10-13 maj Montefalco, Italien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Hannah Åkerblom
Arrangörens hemsida: http://horseslelame.com/

9-13 maj Ebreichsdorf, Österrike CSI1*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Denise Pfenninger
Arrangörens hemsida: http://www.magnaracino.at/

9-13 maj Kristiansand, Norge CDI3*/CPEDI3*/CDIU25/Y/J/Ch/P, internationell dressyr och paradressyr med Nordic Baltic Championship
Svenska dressyrryttare: Gunilla Byström, Charlotte Haid Bondergaard, Malin Rinné, Jeanna Högberg, Natalie Oldfors, Emma Karlsson m.fl.
Svenska paradressyrryttare: Anita Johnsson, Felicia Grimmenhag, Carolin Rutberg, Louise Etzner Jakobsson
Arrangörens hemsida: http://www.epona.no/

10-13 maj Segovia, Spanien CDI3*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Linda Swande
Arrangörens hemsida: http://centroecuestrecyl.es/

10-13 maj Ermelo, Nederländerna CEI3* 160 km/CEI2* 120 km/CEIYJ2* 120 km, internationell distansritt
Svenska ryttare: Yvonne Ekelund, Annelie Eriksson, Pia Eriksson, Annette Falk, Maria Hagman-Eriksson, Jessica Holmberg, Zandra Lagerbäck, Ella Lindblom, Kjell Westerback, Elin Joelsson, Anneli Ohlén, Amanda Cederholm, Hanna Johansson, Mikaela Linnér
Arrangörens hemsida: http://www.endurancesport.nl/

11-13 maj Boguslawice, Polen CAI3*-H2, internationell sportkörning par
Svensk kusk: Camilla Ahlberg
Arrangörens hemsida: http://www.stadoboguslawice.com.pl/

Nationella tävlingar vecka 19
10-13 maj Föreningen för Equality riders, Hammarö, Wermland Equestrian Games, Elit/nationell hoppning för häst och ponny med Swedish 7-Star Spring Tour, kval till Falsterbo samt Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 7 http://www.equalityline.se/wermlandequestriangames/

10-13 maj Falu Ryttarsällskap, Lugnet nationalarenan, Nationell hoppning för häst och ponny med Ridsportallsvenskan div 1 http://www.fars.se/

10-13 maj Henriksdals Ryttarförening, Nationell hoppning http://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport/

11-13 maj Skellefteå Ridklubb, Nationell hoppning http://idrottonline.se/SkellefteaRK-Ridsport/

10-13 maj Halmstads Fältrittklubb, Nationell ponnyhoppning med Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 8 http://www.halmstadsfaltrittklubb.se/

10-13 maj Skogslottens Ryttarförening, Nationell ponnyhoppning med Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 9 http://www.skogslottenrf.se/

11-13 maj Vännäs Ryttarförening, Nationell ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska och Folksam Ponny Cu/SM inverkansridning omg 10 http://www.vannasrf.com/

10-11 maj Malmö Ridklubb, Ribersborg, Malmö, Nationell dressyr för häst och ponny med FU och kvalklasser http://malmoridklubb.se/

10-13 maj Borås Fältrittklubb, Nationell dressyr med kval till LiveArena & DressagePower Grand Prix Tour http://www.borasridhus.se/startsida.aspx

10-12 maj Stockholms Ponnyklubb, Ericsberg Slott, Nationell ponnydressyr med kval till SIHS Ponny Kür http://idrottonline.se/StockholmsPonnyklubb-Ridsport/

11-12 maj Uppsala Dressyrsällskap, Nationell ponnydressyr http://www.uppsaladressyrsallskap.se/

12-13 maj Ryttarkamraterna Kumla, Örsta Kulle, Nationell ponnydressyr http://idrottonline.se/RKKumla-Ridsport/

Folksam Ponnyallsvenska, omg 3
Elitserien hoppning ponny, 11-13 maj
Zon Polar: Vännäs Ryttarförening, http://www.vannasrf.com/