Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 24-25

Nyhet   •   Jun 13, 2018 16:00 CEST

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 24 och 25.
www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

13-22 juli - CHIO Aachen, Tyskland – ackrediteringen är öppen och görs på arrangörens hemsida. Sista dag 22 juni.

11-23 september – FEI World Equestrian Games, Tryon, NC, USA – information om ackreditering, boende och rekommendationer för Visum finns HÄRSista dag 4 juli

Laguttagningar

EM för young rider, junior, children 8-15 juli – Två trupper klara, dressyr och fälttävlan
NM för young rider, junior, children, ponny 27 juni – 1 juli - Ryttare till Nordiskt Mästerskap


Internationella tävlingar vecka 24
12-17 juni Hagen, Tyskland CSIOYJChP/CDIOYJChP, Future Champions, internationell hoppning och dressyr med nationstävlingar för young rider, junior children, ponny
Svenska ryttare:
Hoppning: CSIOP Ponny: Ingemar Hammarström, Anna Hästbacka, Fanny Kullmyr, Philip Svitzer. CSIOCh Children: Isabell Carlstedt, Beata Hermelin, Ebba Kewenter, Lilly Landgren. CSIOJ Junior: Michelle Cranning, Stina Efraimsson, Julia Hallberg, Ottilia Lundgren, Axelina Pettersson Häggström. CSIOY Young Rider: Antonia Pettersson Häggström, Stella Röhlcke, Alice Tapper, Hugo Wihlmark
Dressyr: CDIOP Ponny: My Sandgren, Moa Sundelöf, Mary Sophie Haid Bondergaard. CDIP Ponny: Emilia Bergåkra Berglund, Zelma Björk, Wynja Eriksdotter Rubin, Nina Jenemark, Meja Karlsson, Ellen Olsson
Arrangörens hemsida: http://future-champions.de/event/future-champions/future-champions.html?changelang=22&hid=

13-17 juni Calgary, Spruce Meadows, Kanada CSI5*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Mariano Maggi
Arrangörens hemsida: https://www.sprucemeadows.com/

13-17 juni Harthill-Bolesworth, Storbritannien CSI4*/2* internationell hoppning
Svenska ryttare: Jonna Ekberg, Sofia Westberg, Petronella Andersson, Angelie von Essen
CSI2*: Alma Björklund, Viggo Björklund
Arrangörens hemsida: http://www.bolesworthinternational.com/

14-17 juni Sopot. Polen CSIO5*/CSI2* internationell hoppning med Longines FEI Jumping Nations Cup Div 1
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Malin Baryard Johnsson, Fredrik Jönsson, Irma Karlsson, Evelina Tovek
Arrangörens hemsida: http://csio.sopot.pl/en/

14-17 juni Gross Viegeln, Tyskland CSI4* internationell hoppning
Svensk ryttare: Erika Lickhammer
Arrangörens hemsida: http://www.wulschner.de/index.php?id=162

14-17 juni Geesteren, Nederländerna CSI2*/1* internationell hoppning
Svenska ryttare: My Lagerberg, Kristian Johannesson
Arrangörens hemsida: https://www.csitwente.nl/en/

14-17 juni Altenfelden, Österrike CAI3*CAI2* internationell sportkörning för häst och ponny
Svenska kuskar: Annette Jönson, Linda Wigren
Arrangörens hemsida: https://www.hoefnet.nl/kalender-uitslagen-startlijsten/altenfelden-2018/

14-17 juni Luhmühlen, Tyskland CCI4*/CIC3* internationell fälttävlan
Svenska ryttare CCI4* Anna Freskgård. CIC3*: Louise Svensson Jähde, Malin Josefsson, Niklas Lindbäck, Johan Lundin, Anna Nilsson
Arrangörens hemsida: https://tgl.luhmuehlen.de/index.asp?tree_id=20&sprache_id=2

14-17 juni Deauville, Frankrike CS2*/1* internationell hoppning
Svensk ryttare: Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida: http://www.pole-international-cheval.com/en/

15-17 juni Jämsä, Finland CEI2* 120 km/CEI1* 80 km internationell distansritt, Nordiskt Baltiskt Mästerskap
Svenska ryttare: CEI2* 120 km: Josefin Blom Lugn, Annelie Eriksson, Pia Eriksson, Jessica Holmberg, Elin Joelsson, Zab´ndra lagerbäck, Ella Lindblom, Elanor Mowbray Jones, Katarina Mungsgård, Emma Svanäng, Helena Wikström CEIYJ2* 120 km: Svea Hallinder, Anna Remmare CEIYJ1* 80 km: Erika Ahlberg, Selina Andersson Kjellberg, Ebba Bota, Kajsa Carlsson
Arrangörens hemsida: https://riemuratsukot.wordpress.com/nordic-baltic-championship-2018/

15-17 juni Nunney, Storbritannien CIC2* internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Erika Sjöström
Arrangörens hemsida: http://www.nunneyhorsetrials.co.uk/

Nationella tävlingar vecka 24
14-17 juni Runsten Equestrians, Elit/Nationell hoppning för häst och ponny, Runsten Equestrian Games med Swedish 7 Star Spring Tour, Folksam Ponny Cup, SM Inverkansridning https://runsten.com/
15-17 juni Vansbro Ryttarsällskap, nationell dressyr http://www.vansbrors.se/
15-17 juni Båstad Ridklubb, nationell hoppning och dressyr för häst och ponny, Båstad Horse Show med Folksam Ponny Cup/ SM Inverkansridning omg 13, NAF Five Star Magic Grand Prix, SIHS Ponny Kür Cup http://brk.hemsida24.se/
15-17 juni Henriksdals Ryttarförening, nationell hoppning med Världs Ände-hoppet, Ridsportallsvenskan Div 1, Ikonic Cup http://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport
15-17 juni Sundsvalls Fältrittklubb, nationell dressyr http://www.sfrk.net/
15-17 juni Gagnefs Ridklubb, nationell hoppning, Sommarmeeting http://www.gagnefsridklubb.org/
15-17 juni Umeå Ryttarförening, nationell ponnyhoppning, Folksam Ponny Cup/SM Inverkansridning omg 15, Ponnyallsvenskan Div 1 http://www.hippologum.se/
16-17 juni Falu Ryttarsällskap. nationell ponnydressyr, Ponnymeeting Sveden med SIHS Ponny Kür http://www.fars.se/
16-17 juni Salaortens Ryttarförening, nationell sportkörning Silverhästen http://www.sorf.nu/

Internationella tävlingar vecka 25
21-24 juni Rotterdam, Nederländerna CHIO/CDIU25, internationell hoppning och dressyr med Longines FEI Jumping Nations Cup och FEI Dressage Nations Cup
Svenska ryttare: CDIO5*-NC: Patrik Kittel, Therese Nilshagen, Juliette Ramel, Tinne Vilhelmson Silfvén CDI3*: Patrik Kittel, Tinne Vilhelmson Silfvén
CDIO5*-NC: Rolf-Göran Bengtsson, Irma Karlsson, Peder Fredricson, Douglas Lindelöw, Henrik von Eckermann. CSIU25: Rebecca Hallberg Fischer, Sissela Smith
Arrangörens hemsida: http://chio.nl/EN#

20-24 juni Spangenberg, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Karin Martinsen
Arrangörens hemsida: https://www.csi-spangenberg.de/

20-24 juni Bonheiden, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Alma Björklund, Olivia Kinneson
Arrangörens hemsida: http://jumping-bonheiden.be/nl/home

21-24 juni Riesenbeck, Tysland CAI3*-H4, internationell sportkörning
Svensk kusk: Axel Olin
Arrangörens hemsida: https://riesenbeck-international.com/en

21-25 juni Olomouc, Tjeckien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Antonia Andersson
Arrangörens hemsida: http://www.csiolomouc.cz/

21-24 juni Luhmühlen, Tyskland CIC**/*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Martina Andersson, Sofia Andersson, Lina Forsberg, Malin Josefsson, Isabella Lidbrandt, Niklas Lindbäck, Karolina Stenfeldt, Alice Andersson, Jon Andersen, Judit Engelsson, Selma Hammarström, Malin Petersen, Petronella Skoglund, Greta Wårfors
Arrangörens hemsida: http://azl.luhmuehlen.de/

21-24 juni Hickstead, Storbritannien CSI4*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Angelie von Essen
Arrangörens hemsida: http://www.hickstead.co.uk/

21-24 juni Kronenberg, Nederländerna CSI2*/1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Ingemar Hammarström, Julia Hallberg, Isabell Bengtsson
Arrangörens hemsida: http://www.peelbergen.eu/

22-24 juni Arville, Belgien CIC***/**/*, internationell fälttävlan med Event Rider Masters
Svenska ryttare: Ebba Adnervik, Christoffer Forsberg, Ludwig Svennerstål, Henrik Adnervik, Sofia Sjöborg, Therese Viklund
Arrangörens hemsida: https://www.arville.be/

21-24 juni Flyinge, Sverige CVIO4*, CVI3*/2*/1*/CVIJ2*/1*/CVICh2*/1* internationell voltige med nationstävling, internationell voltige för junior och children
Arrangörens hemsida: http://www.sveavoltige.se/cvi-2018/

Nationella tävlingar vecka 25
18-21 juni Fjärås Hoppryttare, nationell hoppning, Gothenburg Summer Tour med Swedish 7 Star Spring Tour https://gothenburgsummertour.se/
21-24 juni Björklidens Ryttarsällskap nationell dressyr, Midsommardressyr http://www.bjorklidensrs.se/
22-24 juni Everlövs Ryttarsällskap nationell dressyr, Everlövs Midsoomardressyr med Live Arena & Dressage Power Grand Prix Tour, Lövsta Future Challenge http://www.everlovrs.se/