Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 27 och 28

Nyhet   •   Jul 03, 2019 13:00 CEST

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 27 och 28 2019.
www.ridsport.se i Kalendern uppdateras resultaten för svenska ryttare under tävlingshelgerna

Ackreditering till Falsterbo Horse Show 6-14 juli görs på arrangörens hemsida. Sista dag 4 juli

Internationella tävlingar vecka 27
4-7 juli Paris, Frankrike CSI5*, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Evelina Tovek
Arrangörens hemsida: https://www.globalchampionstour.com/events/2019/paris/info/about/

3-7 juli Calgary, Spruce Meadows, Kanada CSI5*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Mariano Maggi
Arrangörens hemsida: www.sprucemeadows.com

3-7 juli Knokke, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Petronella Andersson, Sofia Kroon
Arrangörens hemsida: http://knokkehippique.com/

3-7 juli Mons Ghlin, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli
Arrangörens hemsida: https://www.se-organization.com/horse-pilot-jump-festival

4-7 juli Järvenpää, Finland CDIO4*-NC, internationell dressyr med FEI Dressage Nations Cup
Svenska ryttare: Gunilla Byström, Märit Olofsson Nääs, Tinne Vilhelmson Silfvén, Lena Wiman
Arrangörens hemsida: http://www.ratsastuskeskusaino.fi/english/

2-7 juli Leudelange, Luxemburg CDIP, internationell ponnydressyr
Svensk ryttare: Wynja Eriksdotter Rubin
Arrangörens hemsida: http://dressage-grand-ducal.com/en/

4-7 juli Barbury Castle, Storbritannien CCI3*-S/CCI4*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Therese Viklund
Arrangörens hemsida: http://www.barburyhorsetrials.co.uk/

3-7 juli Bjerke Travbana, Norge, Nordiskt Baltiskt Mästerskap i sportkörning
Svenska kuskar
Häst par: Camilla Ahlberg
Häst enbet lag: Johan Herner, Thomas Sjöberg, Karin Söderqvist, individuellt Annette Jönsson, Rebecca Kristiansen,
Ponny par lag: Gunlög Frost, Hanna Holstein, Marika Strömberg, individuellt Patrick Strauss,
Ponny enbet lag: Markus Clasén, Andreas Sjöberg, Linda Wigren, individuellt: Lida Sjödin
Para ponny enbet: Christina Hellgren
Häst enbet young driver: Elise Strauss
Ponny enbet young driver: Sanna Manfredsson
Ponny Junior: Natalie Hellberg
Ponny enbet children: Ester Fagerlind, Victoria Persson
Arrangörens hemsida: https://www.facebook.com/nordicbalticchamponships/
Start och resultatlistor: https://www.hoefnet.nl/kalender-uitslagen-startlijsten/bjerke-travbane-2019/

Nationella tävlingar vecka 27
5-7 juli Falsterbo Horse Show, elit/nationell hoppning med final Folksam Elitallsvenska 5-7 juli https://www.ridsport.se/Tavling/Evenemang/FolksamElitallsvenska/
5-7 juli Stöcke Ponnyförening, nationell hoppning häst/ponny, 40-årsjubileums Sommarhoppet 2019, med Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 18 https://idrottonline.se/StockePF-Ridsport
5-7 juli Härnösands Ridklubb, nationell ponnyhoppning, Härnöhoppet med DM ponnyhoppning Mittsvenska http://www.harnosandsridklubb.se/
5-7 juli Filipstads Ridklubb, nationell ponnyhoppning, Julitävlingen https://idrottonline.se/FilipstadsRK-Ridsport
5-7 juli Västerviksortens Ryttarförening, nationell ponnyhoppning, Lilla Westervikshoppet https://vasterviksrf.se/

Internationella tävlingar vecka 28
8-14 juli Falsterbo Horse Show CSIO5*/CDI3*/CDIU25, internationell hoppning och dressyr med Longines FEI Jumping Nations Cup, FEI Dressage Nations Cup, Falsterbo Derby och Grand Prix
Svenska ryttare:
CSI5* hoppning: Annika Axelsson, Malin Baryard Johnsson, Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredricson, Linda Heed, Jacob Hellström, Stephanie Holmén, Fredrik Jönsson, Irma Karlsson, Douglas Lindelöw
CDI5* dressyr: Patrik Kittel, Juliette Ramel, Minna Telde, Malin Wahlkamp-Nilsson
CDI3* dressyr: Paulinda Friberg, Charlotte Haid Bondergaard, Ulla Håkanson, Denise Ljungkvist, Ida-Linn Lundholm, Jacob Noerby Sörensen, Jennifer Svensson
CDIU25 dressyr: Alva Lander, Julia Söderström, Isabella Tovek
HÄR kan du följa Falsterbo Horse Show

9-14 juli Zuidwolde, Nederländerna CH-EU-YJCh-S, EM i hoppning för young rider, junior, children
Svenska ryttare:
Young rider: Alice Tapper, Emelie Hugoson, Mikaela Gustaphson, Ottilia Lundgren, Wilma Marklund
Junior: Michelle Cranning, Stina Efraimsson, Janelle Larsson, Julia Hallberg, Ingemar Hammarström
Children: Alice Borglund, Ellen Johansson, Nellie Danielsson, Ida Selin, Cornelia Wallenborg
Arrangörens hemsida: https://chdewolden.nl/

11-14 juli Maarsbergen, Nederländerna, CH-EU-YJ-CCI3*/CCI2*, EM i fälttävlan young rider, junior Svenska ryttare:
Young rider: Sofia Andersson, Sofia Sjöborg, Amanda Berglund, Saga Suovanen
Juniorer: Alice Andersen, Amanda Sternberg Tuva Rosencrantz, Engla Westerberg, Amanda Andersson
Arrangörens hemsida: https://www.maarsbergenhorsetrials.nl/en/

9-13 juli Givrins, Schweiz CH-EU-R EM i reining CH-M-R-YR/J VM i reining young rider, junior
Svensk ryttare: Isabeau Keiser
Arrangörens hemsida: http://www.cs-classic.com/en/start

12-14 juli Aachen, Tyskland, CVIO4*, internationell voltige med FEI Vaulting Nations Cup
Svenska voltigörer: team SVEA (lag), Ella Filippa Velander, Marie Li Korse (Individuellt)
Arrangörens hemsida: https://www.chioaachen.de/en/

10-14 juli Knokke, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Petronella Andersson
Arrangörens hemsida: http://knokkehippique.com/

10-14 juli Wilkow, Jakubowice, Polen CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rebecca Halberg Fischer, Karolina Kilbasa Borgström, Karin Martinsen
Arrangörens hemsida: https://www.silesiaequestrian.pl/

11-14 juli Chantilly, Frankrie CSI5*, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svensk ryttare: Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: http://jumping-chantilly.com/

11-14 juli Drammen, Norge CSI1*/CSIJChP, internationell hoppning med Baltic Cup
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: https://www.drsevent.com http://www.baltic-cup.dk/Drammen-11-14-juli

12-14 juli Sahrendorf, Tyskland CCI3*-S/CCI2*-L-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Malin Petersen, Christian Malmgren, Moa Kulle, Niklas Jonsson, Nathalie Mortensen, Therese Lindqvist
Arrangörens hemsida: https://www.rufv-auetal-sahrendorf.de/

12-15 juli Jardy, Frankrike CCIYH2*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Louise Romeike
Arrangörens hemsida: https://www.harasdejardy.com/

Nationella tävlingar vecka 28
12-14 juli SM i voltige, Uppsala Voltigeklubb https://www.facebook.com/SM-i-voltige-2019-1681434542127425/
12-14 juli Salaortens Ryttarförening, nationell sportkörning http://www.sorf.nu/
12-14 juli Villvattnets Körsällskap, nationell sportkörning https://idrottonline.se/VillvattnetsKS-Ridsport