Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 30 och 31

Nyhet   •   Jul 24, 2019 10:00 CEST

Anita Jonsson, är verksamhetschef på Årets ridskola 2018, Skogslottens Ryttarförening, som representerar Sverige på World Club Tournament i Frankrike.

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 30 och 31 2019.
www.ridsport.se i Kalendern uppdateras resultaten för svenska ryttare under tävlingshelgerna


23-25 juli World Club Tournament, Le Parc Equestre Fédéral, Lamotte Beuvron, Frankrike, Ridskolemästerskap
Svenska deltagare: Skogslottens Ryttarförening
>>Skogslotten rider för Sverige
Arrangörens hemsida: https://opendefrance.ffe.com/ 

Internationella tävlingar vecka 30
24-28 juli Ermelo, Nederländerna CH-EU-V/CH-M-J-V, EM och VM i voltige
EM i voltige seniorer
Individuellt: Johanna Lindberg, Sandra Anderberg, Ella Filippa Velander
Lag Team SVEA (Ella Filippa Velander, Natalie Brixland, Klara Sjöström, Marie Li Korse, Malin Hultin, Olivia Neilands, Julia Lindquist, Moa Ekeroth)
VM i voltige juniorer
Individuellt: Kajsa Rimskog, Lina Sandberg Müller, Julia Lindquist
Arrangörens hemsida: www.vaulting2019.com

24-28 juli San Giovanni in Marignano, Italien CH-EU-U25/YJCh, EM i dressyr för U25, young rider, junior, children
U25: Marina Mattsson, Emma Jönsson, Isabella Tovek, Beata Söderberg
Young Rider: Evelina Söderström, Linnéa Williamsson, Cecilia Bergåkra Berglund, Elin Mattsson
Juniorer: Ellen Lindén Urnes, Amanda Lindholm, Ellen Hidgård, Emelie Svanström
Children: Moa Hassellund, Villiam Grönberg
Arrangörens hemsida: https://www.fise.it/dressage-european-championship-2019
>>HÄR kan du följa EM i dressyr för U25, young rider, junior, children

25-28 juli Hickstead, Storbritannien CSIO5*-NC, internationell hoppning med Longines FEI Jumping Nations Cup
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredricson, Stephanie Holmén, Fredrik Jönsson, Angelie von Essen
Arrangörens hemsida: www.hickstead.co.uk

23-28 juli Samorin, Slovakien CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Viggo Björklund, Linda Heed, Jacob Hellström, Helena Lundbäck, Arvid Tenfält
Arrangörens hemsida: https://www.x-bionicsphere.com/en/event/x-bionic-summer-tour-2019/

25-28 juli Lier, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Annika Axelsson, Rebecca Hallberg Fischer, Stella Röhlcke
Arrangörens hemsida: www.azelhof.be

25-28 juli Fontainebleau, Frankrike CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida: www.grandprix-classic.com

25-28 juli Cappeln Tyskland CDI4*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Juliette Ramel
Arrangörens hemsida: http://www.gestuet-vorwerk.de/index.php?id=119&L=2

24-28 juli Cappoquin, Irland CCIO4*-NC/CCI4*/CCI3*, internationell fälttävlan med FEI Eventing Nations Cup
Svenska ryttare: Svenska ryttare: Viktoria Carlerbäck, Johan Lundin, Ludwig Svennerstål, Therese Viklund, Sofia Sjöborg, Kajsa Månsby Svedberg
Arrangörens hemsida: http://www.camphirehorsetrials.com
>>Svensk fälttävlan siktar på seger

25-28 juli Sandillon, Frankrike CCI3*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Christoffer Forsberg, Alice Andersen
Arrangörens hemsida: www.ecuriepierredefrance.com

27-28 juli Lempääla, Finland CCI2*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Filippa Ljungberg
Arrangörens hemsida: http://www.lempaalanratsastusseura.com/

Nationella tävlingar vecka 30
23-28 juli Sundbyholm Horse Center Ryttarförening, elit/nationell hoppning, Folksam SM i hoppning för senior, young rider, junior, children, ponny, Folksam Ponny Cup, SM Inverkansridning
http://www.sundbyholmridsport.com/tävlingar-2019/sm-utomhus-42195236
Pressansvarig: Stefan Eriksson, 070-320 24 42, stefan.eriksson@sundbyholm.travsport.se
>>HÄR kan du följa SM i hoppning

24-28 juli Laholms Ryttarförening, elit/nationell dressyr, Sommar Dressyr med lag-SM i dressyr http://www.laholmsrf.se/
Pressansvarig: Ann-Christin Magnusson, 070-5206876, ac@mandolingatan.se
>>Laholm har dubbla lag med i lag-SM

25-28 juli Jönköpings Kusksällskap, elit/nationell sportkörning, SM i sportkörning http://www.jlkusk.se/
Pressansvarig: Maria Stigsson, 0734 100 921, stigsson.maria@gmail.com
>>SM i sportkörning sport för alla åldrar

26-28 juli Henriksdals Ryttarförening, nationell hoppning https://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport/
26-28 juli Falu Ridklubb, nationell dressyr, Daladressyren https://idrottonline.se/FaluRK-Ridsport
26-28 juli Gislaved-Anderstorp Ridklubb, nationell hoppning, Sommarmeeting https://idrottonline.se/Gislaved-AnderstorpsRK-Ridsport
27-28 juli Helsingborgs Fältrittklubb, nationell ponnydressyr, Sommardressyr 2019 http://www.hfrk.nu/

Internationella tävlingar vecka 31
1-4 augusti Dinard, Frankrike CSI5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Douglas Lindelöw, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: https://jumpingdinard.com/

2-4 augusti London, Storbritannien CSI5*, internationell hoppning med Global Champions Tour
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Evelina Tovek
Arrangörens hemsida: https://www.globalchampionstour.com/events/2019/london/info/about/

30 juli- 4 augusti Samorin, Slovakien CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Linda Heed, Jacob Hellström
Arrangörens hemsida: https://www.x-bionicsphere.com/en/event/x-bionic-summer-tour-2019/

1-4 augusti Münster, Tyskland CSI4*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli
Arrangörens hemsida: https://www.turnierdersieger.de/

30 juli- 4 augusti Ommen, Nederländerna CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Stella Röhlcke
Arrangörens hemsida: http://www.jumpingdedriehoek.nl/en/

31 juli- 4 augusti Beervelde, Belgien CSI3*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Jonna Ekberg, Angelie von Essen, Sofia Westborg
Arrangörens hemsida: https://flanders-horse-event.com/

31 juli- 4 augusti Sommersted, Danmark CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Nellie Berntsson, Hanna Carlsson, Isabell Fredricson, Jens Fredricson, Sandra Jonasdotter, Jannike West Schou, Thomas Fasteus, Elin Jörenius
Arrangörens hemsida: https://www.absoluteevents.dk/

1-4 augusti Kronenberg, Nederländerna CSI2* internationell hoppning
Svenska ryttare: Magnus Jacobson, Erika Lickhammer van Helmond
Arrangörens hemsida: https://www.peelbergen.eu/csi-august-2019/

1-4 augusti Nice, Frankrike CDI3*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Michaela Ahman Ricci
Arrangörens hemsida: http://www.nicecheval.com/cdi2019/summer/index.html

1-4 augusti Strzegom, Polen CCI4*/CCI3*/CCI2* internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Linda Algotsson, Hanna Berg, Anna Freskgård, Niklas Jonsson, Philippa Magnusson, William Nilsson Fryer, Louise Romeike, Anna Nilsson, Louise Vetterlöv
Arrangörens hemsida: http://eventing.strzegomhorsetrials.pl/pl/

1-4 augusti Westerstede, Tyskland CCI3*, internationell fälttävlan med European Cup
Svenska ryttare: Henrik Adnervik, Jon Andersen, Ulrika Bladh, Anna Fagrell, Hanna Gryme, Madelene Gustafsson, Elsa Carlsson
Arrangörens hemsida: https://ammerlaender-reitclub.de/

1-4 augusti Nebanice, Tjeckien CAI3*, internationell sportkörning
Svensk kusk: Annette Jönsson
Arrangörens hemsida: http://www.nebanice.eu/

1-4 augusti Schildau, Tyskland CAI2*-P, internationell sportkörning
Svensk kusk: Emma Gustavsson
Arrangörens hemsida: http://www.pferdesport-arena.de/

2-4 augusti Köpenhamn, Danmark CEI2* / CEI1*, internationell distansritt
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://www.sprdistance.dk/

Nationella tävlingar vecka 31
31 juli-4 augusti Sundbyholm Horse Center Ryttarförening, nationell hoppning med Granngården Riksmästerskap http://www.sundbyholmridsport.com/tävlingar-2019/summer-games-2019-42196439
31 juli 4 augusti Norsholms Ryttarförening, elit/nationell hoppning, Linköping Horse Show Sommarmeeting vecka 2 http://www.norsholmsrf.se/
1-4 augusti Henriksdals Ryttarförening, elit/nationell hopping, Summer Tour Grand Prix https://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport/
2-4 augusti Jönköpings Fältrittklubb, nationell dressyr för häst/ponny, Jönköping Summer Dressage 2019 med kval till SIHS Ponny Kür http://www.jonkopingsfaltrittklubb.se/
2-4 augusti Lilla Edets Ridklubb, nationell hoppning, Laxhoppet https://idrottonline.se/LillaEdetsRK-Ridsport/
3-4 augusti Orust Ridklubb i samarbete med Spekeröds Ridklubb, elit för pararyttare, Sommardressyr med Special Olympics (Nationella Spel) http://www.orustridklubb.nu/SommardressyrmedSpecialOlympics/
4 augusti Malmö Ridklubb, nationell dressyr häst/ponny, Ribersborgsveckan med Skånska Mästerskap http://malmoridklubb.se/