Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 33 och 34

Nyhet   •   Aug 15, 2018 14:12 CEST

Ridsport - Kalendarium vecka 33 och 34
Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 33 och 34.
www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 33
13-17 augusti Exloo, Nederländerna, U-25 EM
Svenska ryttare: Alva Lander, Isabella Tovek, Denise Ljungkvist och Marina Mattsson.
http://www.ridsport.se/Kalender/Forbundet/2018/08/RoosendaalNederlandernaCH-EU-U25-D/

16-19 augusti Aszár Kisber, Ungern, CH-EU-A-YJCh, EM i sportkörning för young driver/juniorer/children
Läs mer: http://www.ridsport.se/Kalender/Forbundet/2018/08/AszarKisberUngernCH-EU-YJCh-A/

16-19 augusti Ypäjä, Finland CIC2*/1*/CCIP* - internationell fälttävlan ponny och häst, Nordiskt Baltiskt Mästerskap
Svenska ryttare:
CIC2*: Vendela Eriksdotter Rubin, Anna Fagrell, Madelene Gustafsson, Isabella Lidbrandt, Saga Suovanen, Emma Tingsby.
CIC1*: Amanda Andersson, Vendela Eriksdotter Rubin, Petronella Skoglund, Amanda Sternberg.
CCIP1*: Julia Andersson, Wynja Eriksdotter Rubin, Agnes Hansson, Tindra Ingemansson, Klara Johnsson, Elin Lanned, Julia Lidbeck , Wilma Nyhlén, Filippa Nöjd, Nicole Palm, Nora Skeppstedt, Ellen Skogström, Maria Svane, Alice Westermark
Arrangörens hemsida: http://www.hevosopisto.fi/en/training-events/nbch-eventing/

15-19 augusti Valence, Frankrike, CSI4* internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson
Arrangörens hemsida: http://www.jumpingvalence.com/

16-19 augusti Donaueschingen, Tyskland, CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Fredrik Jönsson, Karin Martinsen.
Arrangörens hemsida: https://www.escon-marketing.de/index.php/events-2018/chi-donaueschingen

16-19 augusti Deauville, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelie von Essen,
Arrangörens hemsida: https://www.deauvilleclassic.com/

17-19 augusti Lier, Belgien, CSI2* internationell hoppning
Svenska ryttare: Anna Hästbacka, Alexader Zetterman, Antonia Andersson, Rolf-Göran Bengtsson, Wilma Charlotte Hellström, Ida Svensson,
Arrangörens hemsida: http://www.azelhof.be/nl/home

17-19 augusti Hambach, Tyskland, CIC2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Malin Petersen, Louise Svensson Jähde
Arrangörens hemsida: https://www.pferdefreunde-lindenhof-hambach.de/

17-19 augusti Somerford Park, Storbritannien, CIC2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Erika Sjöström
Arrangörens hemsida: https://www.somerfordpark.co.uk/horse-trials/

16-19 augusti Ptakowice, Polen, CAI3*-H1, internationell sportkörning
Svensk kusk: Annette Jönsson
Arrangörens hemsida: https://lando.org.pl/lando-zawody/en/

17-19 augusti Euston Park, Storbritannien, CIC2*, internationell distansritt
Svenska ryttare: Selina Andersson Kjellberg, Annelie Eriksson, Pia Eriksson, Annette Falk, Caroline Franzen, Sarah Fredriksson, Elin Joelsson, Jessica Holmberg, Anna Lundholm, Hanna Martinsson, Elanor Mowbray Jones, Caroline Pont
Arrangörens hemsida: https://eustonparkendurance.co.uk/

Nationella tävlingar vecka 33
16-19 augusti Borlänge Ryttarsällskap Rommehoppet, nationell hoppning ponny och ridhäst
Arrangörens hemsida: http://www.bors.nu/
17-19 augusti Värnamobygdens Ryttarförening, nationell hoppning med High Tide Meeting direktkval till Rising Star Elmia
Arrangörens hemsida: http://idrottonline.se/VarnamobygdensRF-Ridsport/
17-19 augusti Märsta Ridklubb, nationell dressyr med Märsta Equestrian Dressage,
Arrangörens hemsida: http://www.marstaridklubb.se/
17-19 augusti Henriksdals Ryttarförening, nationell hoppning med Late Summershow
Arrangörens hemsida: http://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport
17-19 augusti Hästhusets kusk-och ryttarförening, nationell dressyr
Arrangörens hemsida: http://www.hkrf.se/
18-19 augusti Ryttarkamraterna Kumla, nationell dressyr med Sommardressyr
Arrangörens hemsida: http://idrottonline.se/RKKumla-Ridsport/

Internationella tävlingar vecka 34
23-26 augusti Valence, Frankrike, CSI5*/CSI2*
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Fredrik Jönsson, Douglas Lindelöw, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: http://www.jumpingvalence.com/

23-26 augusti Münster, Tyskland, CSI4*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Nicole Persson
Arrangörens hemsida: https://www.turnierdersieger.de/

21-26 augusti Vancouver - Langley BC, Kanada, CSI4*-W, internationell hoppning
Svenska ryttare: Mariano Maggi
Arrangörens hemsida: https://www.tbird.ca/

22-26 augusti Zandhoven, Belgien, CSI3*/CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Sofia Westborg, Antonia Andersson, Frida Lindgren
Arrangörens hemsida: http://www.dekraalinternational.com/nl/home

21-26 augusti, Ciekocinko, Polen, CSI1*/CSI2* internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Henricsson, Ida Moberg, Kajsa Ryder, Niclas Haking, Karoline Johansson
Arrangörens hemsida: http://www.balticatour.pl/

22-26 augusti Lastrup (Klein-Roscharden)Tyskland, CSI1*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Stefan Lundin, Matilda Nerell, Christine Fältström, Josefine Sohlman, Denise Svensson
Arrangörens hemsida: http://www.equievents.de/

24-26 augusti Segersjö, Sverige, CIC*, CIC**, internationell fälttävlan
Svenska ryttare:
CIC1* Frida Andersen, Jon Andersen, Filippa Andersson, Ulrika Bladh, Anna Bredberg, Viktoria Carlebäck, Sophia Folkesson, Sanna Gewert, Aminda Ingulfsson, Vera Janlert, Filippa Johansson, Klara Liden Kiraly, Anna Magnusson Glans, Anna Nilsson, William Nilsson Fryer, Katrin Norling, Emma Rödén, Elvira Rosenberg, Anna Svane, Anna Valegren, Greta Wårfors.
CIC2* Henrik Adnervik, Alice Andersen, Martina Andersson, Sofia Andersson, Ulrika Bladh,
Viktoria Carlebäck, Erica Domeij, Anna Felé, Lina Forsberg, Anna Freskgård, Mathias Gustafsson,
Erica Håkansson, Selma Hammarström, Molly Holgersson, Pontus Hugosson, Moa Kulle, Niklas Lindbäck, Johan Lundin, Christian Malmgren, Katrin Norling, Helena Pixsjö, Rebecka Tell, Beatrice Westén
Arrangörens hemsida: http://www.segersjo.com

23-26 augusti, Millstreet, Irland, CCI3*/2*/1*CICO3*-NC/CIC2*/1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Line Andresen
Arrangörens hemsida: http://www.millstreet.horse/eventing/

Nationella tävlingar vecka 34
22-26 augusti Hagens Ridsportförening, nationell hoppning med Champion of the Youngster
Arrangörens hemsida: http://www.youngstershorseshow.se/
24-26 augusti Högbo Ridklubb, nationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.hrk.nu/
25-26 augusti Stensäters Ryttarförening, nationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://stensater.se
25-26 Västerviksortens Ryttarförening, nationell dressyr ponny och häst, med Development Tour omgång 1
Arrangörens hemsida: http://www.vorf.dk/
25-26 augusti Hogsta Dressyrryttare, nationell dressyr
Arrangörens hemsida: http://idrottonline.se/HogstaDressyrryttare-Ridsport