Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 38 och 39

Nyhet   •   Sep 18, 2019 13:00 CEST

Yvonne Ekelund på VM 2014, nu är hon lagledare för dem som rider distans-VM för young rider.

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 38 och 39 2019.

www.ridsport.se, i Kalendern uppdateras resultaten för svenska ryttare under tävlingshelgerna och du hittar mer information om aktuella mästerskap

Internationella tävlingar vecka 38
19-22 september Lanaken, Belgien CH-M-S-YH, unghäst-VM i hoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: https://www.zangersheide.com/en/Jumping  

18 – 19 september Pisa San Rossore, Italien, CH-M-E-YJ/CEI2* 120, internationell distansritt med ungdoms-VM
Svenska ryttare:
Ungdoms-EM: Ebba Bota, Mikaela Linnér, Selina Andersson Kjellberg
CEI2* 120 km: Ebba Bota, Maria Hagman-Eriksson, Elin Joelsson
Arrangörens hemsida: http://www.endurancelifestyle.it/toscanalifestyle2019/sport.php
Resultat: https://www.enduranceonline.it/events/events.php

18-22 september Gorla Minore, Italien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Helena Lundbäck
Arrangörens hemsida: http://www.equieffe.it

19-22 september St Tropez-Grimaud, Frankrike CSI4*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Fredrik Jönsson, Irma Karlsson, Catherine Silfverling Jansson
Arrangörens hemsida: https://hubside-jumping-fr.hubside.fr/

19-22 september Waregem, Belgien CCIO4*/CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan med FEI Eventing Nations Cup
Svenska ryttare: Henrik Adnervik, Hanna Berg, Ludwig Svennerstål, Christoffer Forsberg, Therese Viklund
Arrangörens hemsida: www.eventingwaregem.be

19-22 september Blenheim, Storbritannien CCI4*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: http://www.blenheimhorse.co.uk

20-22 september Köpenhamn, Danmark CCI3*/CCI2*/ CCI*-Intro
Svenska ryttare:
CCI3*-S: Alice Andersen, Frida Andersén, Jon Andersen, Amanda Andersson, Ulrika Bladh, Eric Bramefeldt, Helene Emond, Pontus Hugosson, Aminda Ingulfson, Malin Josefsson, Christian Malmgren, Nathalie Mortensen, Elvira Rosenberg, Amanda Sternberg, Lina Svensson, Anna Nilsson, Lars Christensson, Karolina Stenfeldt
CCI2*-S: Alice Andersen, Amanda Andersson, Filippa Andersson, Nathalie Blomquist, Jennifer Hallsenius, Aminda Ingulfson, Filippa Ljungberg, Johan Lundin, Philippa Magnusson, Malin Petersen, Tuva Rosencrantz, Enar Tollig, Enga Westerberg
CCI*-Intro: Aminda Ingulfson
Arrangörens hemsida: http://www.copenhagen-eventing.dk

19-22 september Ströhen, Tyskland CCI2*/CCIP, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sally Wittvången (CCIP), Elly Kvarnstrand (CCIP)
Arrangörens hemsida: www.tierpark-stroehen.de

19 september Tomelilla, Sverige CRI3*, internationell reining
Svenska ryttare:
Arrangörens hemsida: http://tphsweden.se/
Presskontakt: Birgitta Nolén, SRHA, 0706-780194

Nationella tävlingar vecka 38
21-22 september Göteborgs Hästsportklubb, SM i mounted games, individuellt http://www.ghsk.se/

19-22 september Sundbyholms Horse Center Ryttarförening, elit/nationell hoppning, Sundbyholm Autumn med ATG Riders League Test Edition http://www.sundbyholmridsport.com/tävlingar-2019/autumn-show-37502814
20-22 september Borås Fältrittklubb, nationell hoppning, Boråshoppet http://www.borasridhus.se/startsida.aspx
20-22 september Ljungby Ridklubb, nationell hoppning häst och ponny, Ljungbyhoppet med semifinal 2 Prins Carl Philips Pris och Borås Ponny Grand Prix http://www.ljungbyridklubb.org.se/
20-22 september Kalmar Hästsportklubb, nationell hoppning https://idrottonline.se/KalmarHK-Ridsport
20-22 september Kimstad Ryttarförening, nationell hoppning, Hösthoppet hos Dressyrhoppet, Norrköping https://idrottonline.se/KimstadRF-Ridsport
20-22 september Helsingborgs Fältrittklubb, nationell hoppning, Höst GP http://www.hfrk.nu/
21-22 september Hudiksvalls Rid o Ponnyklubb, nationell ponnydressyr, Höstdressyr med Folksam Ponnyallsvenskan dressyrelit omgång 1 zon nord, Div 2 Gävleborg omg 2 https://idrottonline.se/HudiksvallsRidoPK-Ridsport/
21-22 september Gripens Ryttarförening, nationell dressyr häst och ponny, Höstdressyr http://www.gripensryttarforening.se/
21-22 september Bollebygds Ridklubb, nationell dressyr, Septemberdressyren https://idrottonline.se/BollebygdsRK-Ridsport/

Internationella tävlingar vecka 39
25-29 september Flyinge, Sverige CDI3*/CDIU25/Y/J, internationell och nationell dressyr, Saab International Grand Prix Dressage samt Breeders Trophy
Svenska ryttare
CDI3* Stora rundan: Gunilla Byström, Sandra Dahlin, Johanna Due Boje, Charlotte Haid Bondergaard, Jeanna Högberg, Denise Ljungkvist, Minna Telde, Tinne Vilhelmson Silfvén
CDI3* Lilla Rundan: Martin Ågevall, Angelica Byström, Pernilla André Hokfelt, Sophie Fleming Tärnström, Stefan Jansson, Rebecca Mauléon, Anita Roslund
CDIU25: Emelie Aldenfalk, Cecilia Bergåkra, Lina Dolk, Isabella Tovek
CDIY: Cecilia Bergåkra, Sofia Buskhe, Elin Falk, Alva Liew, Filippa Norrman, Hannah Rosendal, Evelina Söderström, Klara Svanberg, Lovisa Wessblad
CDIJ: Amanda Barnestam Olsson, Nora Einerth, Sofia Heimburg, Matilda Jakobsson, Nina Jenemark, Amanda Lindholm, Ida Persson, Moa Stenman, Maja Svensson
Arrangörens hemsida: https://equestrian-weeks.swb.org/saab-international-grand-prix-breeders-trophy-dressyr/
Presskontakt: Anna Nyström a.l.nystrom@gmail.com

24-29 september Kisber-Aszar, Ungern, VM i sportkörning ponny
Svenska kuskar: Emma Gustavsson (enbet), Gunlög Frost (par), Marika Strömberg (par)
Arrangörens hemsida: www.facebook.com/Kisber1819/
Resultat: https://www.hoefnet.nl/kalender-uitslagen-startlijsten/wk-ponymennen-aszar-kisber/

26-29 september Waregem, Belgien CSI5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: www.waregemhorseweek.be

26-29 september St Tropez Grimaud, Frankrike CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Irma Karlsson
Arrangörens hemsida: https://hubside-jumping-en.hubside.fr/

26-29 september Bonheiden, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Jenny Johansson, Viktor Melin, Pontus Westergren
Arrangörens hemsida: http://jumping-bonheiden.be

26-29 september Kristiansand, Norge CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Selma Hammarström, Ingemar Hammarström
Arrangörens hemsida: www.indoorepona.no

26-29 september Opglabbeek, Belgien CSIOJ, internationell hoppning
Svenska ryttare: Kajsa Björe, Elin Jörenius, Felicia Lång, Janelle Larsson, Joel Torstenson
Arrangörens hemsida: www.sentowerpark.com

27-29 september Budapest, Ungern CDI-W/CDI3*, internationell dressyr
Svenska ryttare
CDI-W: Patrik Kittel, Juliette Ramel, Malin Wahlkamp Nilsson
CDI3*: Patrik Kittel, Malin Wahlkamp Nilsson
Arrangörens hemsida: www.lovasterapia.hu

26-29 september Varsseveld, Nederländerna CCI3*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Christoffer Forsberg
Arrangörens hemsida: www.hippischfestijn.nl

27-29 september Baborowko, Polen CCI4*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Sara Algotsson Ostholt
Arrangörens hemsida: www.bhss.baborowko.pl

28-29 Ardingly, Storbritannien CCI3*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sofia Sjöborg, Kajsa Månsby Svedberg
Arrangörens hemsida: http://www.southofenglandhorsetrials.co.uk

28 september Dwingeloo, Nederländerna CEI2* 120 km/CEI1* 90 km, internationell distansritt
Svenska ryttare: Annelie Eriksson, Kajsa Carlsson
Arrangörens hemsida: www.endurancesport.nl

Nationella tävlingar vecka 39
27-29 september Halmstads Fältrittklubb, nationell hoppning, Septemberhoppet http://www.halmstadsfaltrittklubb.se/
27-29 september Karlstads Ridklubb, nationell hoppning, Carlstad Horse Show http://www.krk.se/
28 september Kungälvs Hästsportklubb, nationell dressyr, Höstdressyr http://khsk.se/
28-29 september Oskarshamns Ridklubb, nationell sportkörning, Smålands DM http://www.oskarshamnsrk.se/
27-29 september Skogslottens Ryttarförening, nationell ponnyhoppning http://www.skogslottenrf.se/
28-29 september Högbo Ridklubb, nationell ponnydressyr, Development Tour samt Elit lag dressyromgång II arrangerat av Högbo RK/Gävle PK https://idrottonline.se/HogboRK-Ridsport