Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 40-41

Nyhet   •   Okt 03, 2018 13:00 CEST

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 40-41.
www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 40
5-7 oktober Barcelona, Spanien CSIO5*-NC Final, internationell hoppning med final i Longines FEI Jumping Nations Cup.
Svenska ryttare: Jonna Ekberg, Peder Fredricson, Stephanie Holmén, Irma Karlsson, Erica Swartz
Arrangörens hemsida: http://www.csiobarcelona.com/

1-7 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Hannah Åkerblom
Arrangörens hemsida: http://www.vilamouratour.com/

3-7 oktober Birmingham, Storbritannien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelie von Essen
Arrangörens hemsida: http://hoys.co.uk/

4-7 oktober Riesenbeck, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Douglas Lindelöw, Nicole Persson
Arrangörens hemsida: https://riesenbeck-international.com/

4-7 oktober Opglabbek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Petronella Andersson, Annika Axelsson, Jacob Hellström, Sara Molvidson-Hellström, Evelina Tovek
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/nl/home

5-7 oktober Tallin, Estland CDI-W/ CSI2*-W, internationell dressyr och hoppning
Svenska ryttare: Gunilla Byström, Charlotte Haid Bondegaard, Natalie Oldfors, Viktor Melin
Arrangörens hemsida: http://www.ratsaliit.ee/

Nationella tävlingar vecka 40
1-7 oktober Swede Horse, nationell tävling i hoppning och dressyr med Breeders Trophy http://swedehorse.swb.org/
5-7 oktober Skogslottens Ryttarförening, nationell ponnyhoppning http://www.skogslottenrf.se/
6-7 oktober Vikbolandets Ryttarförening, nationell dressyr
https://idrottonline.se/VikbolandetsRF-Ridsport/
6-7 oktober Skabersjöortens Ryttarförening, nationell hoppning http://skabersjo.com/
6-7 oktober Hästhusets kusk- och ryttarförening, nationell dressyr http://www.hkrf.se/
7 oktober Stenkyrkaortens Ridklubb, nationell körning
https://idrottonline.se/StenkyrkaortensRK-Ridsport/
7 oktober Örebro Fältrittklubb, nationell paradressyr http://www.orebrofaltrittklubb.se/
7 oktober Föreningen Uppsala Voltige, nationell voltige https://idrottonline.se/ForeningenUppsalaVoltige-Ridsport/

Internationella tävlingar vecka 41
11-14 oktober Oslo, Norge CSI5*-WC, internationell hoppning, Longines FEI World Cup Jumping
Svenska ryttare:
CSI5*-WC Irma Karlsson, Douglas Lindelöw, Fredrik Spetz
CSI2* Andrea Falk, Emma Falk, Niclas Haking, Amanda Kjellberg, Ellinor Liwing, Sandra Nilsson, Anna Persson, Hedda Wallin
Arrangörens hemsida: https://oslohorseshow.com/en/en_kohs/

12-14 oktober Beijing Bird´s Nest, Kina CSI4* internationell hoppning
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: http://www.beijingmasters.com/?cook=1

8-14 oktober Vilamoura, Portugal CSI3* internationell hoppning
Svenska ryttare: Hannah Åkerblom
Arrangörens hemsida: http://www.vilamouratour.com/

11-14 oktober Nevers, Frankrike CSI2* internationell hoppning
Svensk ryttare: Charlotte Mcauley
Arrangörens hemsida: https://nevers-jump.webnode.fr/

11-14 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2* internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Jonna Ekberg, Jacob Hellström, Wilma Hellström, Sara Molvidsson Hellström, Stella Röhlke, Ulrika Sanny, Sofia Westborg
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/en/home/

12-14 oktober Le Mans, Frankrike CSI2* internationell hoppning
Svensk ryttare: Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida: http://pole-europeen-du-cheval.com/csi-octobre-2018/

11-14 oktober Boekelo, Nederländerna CICO3*-NC, internationell fälttävlan FEI Eventing nations Cup
Svenska ryttare: Hanna Berg, Christoffer Forsberg, Malin Josefsson, Anna Nilsson, Therese Viklund
Arrangörens hemsida: https://www.military-boekelo.nl/EN/Home.aspx

11-14 oktober Strzegom, Polen CCI3*/2*1*/CIC2* internationell fälttävlan
Svenska ryttare
CCI3* Linda Algotsson, Sandra Gustafsson, Niklas Jonsson, Philippa Magnusson
CCI2* Alice Andersen, Amanda berglund, Ulrika Bladh, Lina Forsberg, Jasmine Nielsen
CIC2* Jon Andersen, Louise Svensson Jähde
CCI1* Amanda Andersson, Elsa Carlsson, Judit Engelsson, Sandra Gustafsson, Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: http://eventing.strzegomhorsetrials.pl/pl/

Nationella tävlingar vecka 41
10-14 oktober Elmia Scandinavian Horse Show, Elit/nationell hoppning och dressyr för häst och ponny https://www.elmia.se/scandinavian-horse-show/
12-14 oktober Borås Fältrittklubb, nationell hoppning för häst och ponny, Änglahoppet http://www.borasridhus.se/startsida.aspx
12-14 oktober Lidköpings Ridklubb, nationell hoppning http://www.lrk.se/default.aspx
13-14 oktober Lunds Civila Ryttarförening, nationell dressyr med Skånska mäserskap inkl Paradressyr, Ponnyallsvenskan Elit Zon Syd omg 3 http://lundscivila.se/
13-14 oktober Kungsbacka Ridklubb, nationell dressyr http://www.kungsbackaridklubb.se/