Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 23-24

Pressmeddelande   •   Jun 05, 2013 22:07 CEST

Aktuellt i ridsporten

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 23-24
www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 23
6-9 juni London, Storbritannien CSI5* GCT, internationell hoppning med Global Champions Tour
Arrangörens hemsida: http://www.globalchampionstour.com/
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Henrik von Eckermann

7-9 juni Franconville, Frankrike CSI4*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.ville-franconville.fr/
Svenska ryttare: Douglas Lindelöw, Alexander Zetterman

6-9 juni Poznan, Polen CSI4*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.csi4.pl/pl/
Svensk ryttare: Sanna Olsson

6-9 juni Balve, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.balve-optimum.de/
Svensk ryttare: Angelica Augustsson, Nicole Persson

7-9 juni Hardelot, Frankrike CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.jumping-hardelot.com/
Svenska ryttare: Jennie Åkerblom, Hannah Åkerblom

5-9 juni Herlufmagle, Danmark CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.riderscup.dk/
Svenska ryttare: Melina Forsberg, Sofia Kroon, Maria Langkilde, Mariano Maggi, Sofia Nilsson-Falkman, Stephanie Nordh, Anna Olsson, Lotta Strömbeck, Sofia Westborg, Linn Widmark, Felicia Brundin

5-8 juni Wierden, Holland CSIOY/CSIOJ/CSIOP, internationell ungdomshoppning
Arrangörens hemsida: http://www.eschruiters.nl/
Svenska ryttare
Young rider: Antonia Andersson, Josephine Karlsson, Hanna Klensmeden, Tom Krog
Juniorer: Elin Andersson, Gabriel Andersson, Viggo Björklund, Katarina Bork, Amanda Ingemarsson, Joanna Johansson, Frida Mårtensson, Emelie Svensson
Ponny: Adam Carey, Phillip Carey, Kajsa Karlsson, Olivia Weslien

5-9 juni Renswoude, Holland CCI2*, internationell fälttävlan
Arrangörens hemsida: http://www.renswoudehorsetrials.nl/
Svensk ryttare: Moa Kulle

7-9 juni Bad Harzburg, Tyskland CCI2*/CCI1*, internationell fälttävlan
Arrangörens hemsida: http://www.vfv-badharzburg.de/
Svenska ryttare
CCI2*: Sara Nilsson
CCI1*: Mathilda Hammarström, Ebba Adnervik, Clara Zhong Bergander, Louise Hiort af Ornäs, Erika Sjöström, Hanna Berg, Oscar Eriksson, Agnes Stolth

5-9 juni Vecses, Ungern CAI-A 4 WCupQ, internationell körning fyrspann med världscupkval
Arrangörens hemsida: http://www.dobrohorses.hu/
Svenska kuskar: Axel Olin, Johan Dengg, Fredrik Persson

6-9 juni Krumke, Tyskland CVI3*/CVIJ2*, internationell voltige
Arrangörens hemsida: http://cvi-krumke.jimdo.com/
Svenska voltigörer
CVI3* senior lag: Uppsala Voltige, Caprifolens Voltigeklubb
CVI3* senior individuellt: Sandra Anderberg
CVIJ2* junior lag: Laholms Voltige
CVIJ2* junior individuellt: Jasmine Jacobsen, Joanna Stålenheim, Eira Malmros Manfrinato

Internationella tävlingar vecka 24
13-16 juni Sopot, Polen CSIO3* NC EUD2, internationell hoppning med Furusiyya FEI Nations Cup Europe Division 2
Arrangörens hemsida: http://csio.sopot.pl/
Svenska ryttare
Lag: Malin Baryard Johnsson, Jens Fredricson, Peder Fredricson, Emma Emanuelsson, Linda Heed
Individuellt: Sandra Carlsson, Elin Jansson

13-15 juni Cannes, Frankrike CSI5* GCT, internationell hoppning med Global Champions Tour
Arrangörens hemsida: http://www.globalchampionstour.com/
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson

13-16 juni Helsingfors, Finland CSI1*/CDI3*, internationell hoppning och dressyr med Nordisk-Baltiska Mästerskapen
Arrangörens hemsida: http://www.helsinkihorseshow.fi/
Svenska ryttare
Hoppning: Jannika Fernström
Dressyr: Jeanna Högberg, Emilie Nyreröd, Caroline Darcourt, Caroline Bonde

13-16 juni Luhmühlen, Tyskland CCI4*/CIC3*, internationell fälttävlan
Arrangörens hemsida: http://www.luhmuehlen.de/
Svenska ryttare: Sara Algotsson-Ostholt, Niklas Jonsson, Niklas Lindbäck, Hannes Melin, Ludwig Svennerstål, Dag Albert

13-16 juni Pforzheim, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.goldstadt-cup.de/de/Start/
Svenska ryttare: Angelica Augustsson, Douglas Lindelöw, Angelie von Essen

13-16 juni Asten, Holland CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.manege-heijligers.nl/nieuw/pages/home
Svenska ryttare: Isabell Bengtsson, Frida Berggren, Christelle Hallström, Olivia Kinneson, Lizzie Kristiansson, Rebecca Lindberg, Kristin Nyberg, Louise Nyberg, Elina Petersson

13-16 juni Sommerstorf, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.kmg-cup.de/
Svenska ryttare: Jenny Johansson, Denise Svensson

13-16 juni Roeser, Luxemburg CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.jumping.lu/
Svensk ryttare: Helena Banér

12-16 juni Hagen, Tyskland CSIOYJP/CDIOYJP, internationell ungdomshoppning och ungdomsdressyr
Arrangörens hemsida: http://www.psi-events.de/
Svenska ryttare
Hoppning: Alma Björklund, Alexandra Eriksson, Karl-Jacob Ingvarsson, Karl-Philip Ingvarsson, Irma Karlsson, Hanna Klensmeden, Evelina Tovek
Dressyr:
Young Rider: Marina Mattsson, Josefine Hedbys
Junior: Johanna Jendland, Mathilde Hannell, Beatrice Ivarsson, Emma Jönsson, Isabella Tovek, Victoria Appleyard
Ponny: Felicia Brännström, Klara Svanberg, Amanda Svanberg, Jennifer Lindvall, Kally Hansson, Emma Tegelskär

14-16 juni Mikulov, Tjeckien CEI3* 160 km, internationell distansritt
Arrangörens hemsida: http://jkmikulov.cz/
Svensk ryttare: Maria Hagman-Eriksson

Nationella tävlingar vecka 23
6-9 juni Nationaldagstävlingarna, Strömsholm, SM i dressyr för senior/unga ryttare, final Agria Ponnyallsvenskan lag-SM, nationell hoppning med AgriaAllsvenskan zon Östra omg 4 http://www.stromsholm.com/evenemang/stromsholmstavlingen/
>> Läs mer om tävlingarna

8 juni Värmlands Distansryttare, Elit distansritt med Lag-SM och Kavli Clear Round http://www5.idrottonline.se/ForeningenVarmlandsDistansryttare-Ridsport/
>> Läs mer: Snart start i distansens lag-SM

6-9 juni Österlens Ridklubb, nationell hoppning med AgriaAllsvenskan zon Syd omg 3 http://www.osterlensridklubb.se/
8-9 juni Gärds Ryttarförening, nationell hoppning och dressyr med Ridsportallsvenskan Division 1, hoppning, Södra grupp 1 & 2, omg 3 & 4 http://www3.idrottonline.se/default.aspx?id=63192
7-9 juni Kalmar Hästsportklubb, nationell hoppning för häst och ponny http://www.stalljust.se/
7-9 juni Vänersborgs Ryttarförening, nationell hoppning http://www7.idrottonline.se/default.aspx?id=482344
8-9 juni Värnamobygdens Ryttarförening, nationell hoppning http://www7.idrottonline.se/default.aspx?id=234045
5-9 juni Munka Ljungby Ridklubb, nationell hoppning http://www7.idrottonline.se/default.aspx?id=204062
6-8 juni Älvkarleby Ridklubb, nationell hoppning http://www7.idrottonline.se/default.aspx?id=8326
5-6 juni Mantorpsryttarna, nationell dressyr http://www.mantorpsryttarna.com/
7-9 juni Södra Umeå Ryttarförening, nationell dressyr för häst och ponny http://www2.idrottonline.se/default.aspx?id=64347
6-7 juni Sällskapet Segersta Sportryttare, nationell ponnydressyr http://segersta.se/segersta-sportryttare/
6 juni Stenkyrkaortens Ridklubb, nationell körning för häst och ponny http://www5.idrottonline.se/default.aspx?id=234854
8-9 juni Körsällskapet Nordhallänningarna, nationell körning för häst och ponny http://www.laget.se/ksnh/

AgriaAllsvenskan, Elitserien i hoppning
6-9 juni Nationaldagstävlingarna, Strömsholm, SM i dressyr för senior/unga ryttare, final Agria Ponnyallsvenskan lag-SM, nationell hoppning med AgriaAllsvenskan zon Östra omg 4 http://www.stromsholm.com/evenemang/stromsholmstavlingen/
6-9 juni Österlens Ridklubb, nationell hoppning med AgriaAllsvenskan zon Syd omg 3 http://www.osterlensridklubb.se/

Ridsportallsvenskan Division 1 hoppning
8-9 juni Gärds Ryttarförening, nationell hoppning och dressyr med Ridsportallsvenskan Division 1 Södra, grupp 1 & 2 omg 3 & 4 http://online.equipe.com/sv/competitions/6982

Nationella tävlingar vecka 24
13-16 juni Årsta-Runstens Sportryttare, Elit och nationell hoppning med Grand Prix http://runstengames.com/
14-16 juni Gagnefs Ridklubb, nationell hoppning http://www5.idrottonline.se/default.aspx?id=95101
14-16 juni Sörmons Ridklubb, nationell hoppning http://www3.idrottonline.se/default.aspx?id=249604
14-16 juni Stävie Ryttarförening, nationell hoppning http://www6.idrottonline.se/StavieRF-Ridsport/
15-16 juni Folkungabygdens Ryttarförening, nationell hoppning http://www.folkungabygdensrf.se/
14-16 juni Vindelns Ridklubb, nationell ponnyhoppning http://www7.idrottonline.se/default.aspx?id=210279
14-16 juni Sundsvalls Fältrittklubb, nationell dressyr http://www.sfrk.net/
14-16 juni Åstorpsortens Ryttarförening, nationell ponnydressyr http://www7.idrottonline.se/AstorpsortensRF-Ridsport/
15-16 juni Hammarö Ryttarförening, nationell ponnydressyr http://hammarorf.se/om

AgriaAllsvenskan, Elitserien i hoppning
10 juni Gärds Ryttarförening, nationell hoppning med AgriaAllsvenskan zon Syd omg 4 http://www3.idrottonline.se/default.aspx?id=63192

Svenska Ridsportförbundet, Strömsholm, 0220-456 00, www.ridsport.se