Skip to main content

Längd: Landslagssamling i Östersund inför världscup i Gällivare

Pressmeddelande   •   Nov 07, 2006 08:45 CET

Landslagsledningen är klar med uttagningarna till både landslaget och nationella grupperna

Inge Bråten har samlat A-lagstruppen i Östersund inför världscupen i Gällivare 18-19 november. Förhållandena är bra och här ska man finslipa formen för att kunna konkurrera med de bästa när världscupsäsongen rullar vidare.
-Det flyter på bra här i Östersund där vi stannar till och med på fredag, säger Bråten.

Sverige har i traditionella världscuptävlingar sex platser på herrsidan och fem på damsidan Uttagningarna för Gällivares världscup är klara både till landslaget och till de nationella grupperna.
-Nu kan de som ska köra i Gällivare koncentrera sig på att träna bra och se till att de är väl förberedda för uppgiften, säger Bråten.
I Gällivare är det 10 kilometer fritt för damerna och 15 för herrarna på lördagen och stafetter på söndagen.

Landslagsledningen har tagit ut följande åkare att åka världscup i Gällivare:

Damer, landslag
Lina Andersson, Piteå Elit
Charlotte Kalla, IFK Tärendö
Britta Norgren, Sollefteå SK
Maria Rydqvist, Östersunds SK
Anna-Karin Strömstedt, Vansbro AIK

Nationell grupp:
Emma Bergman, Timrå SOK
Sofia Bleckur, IFK Mora SK
Elin Ek, do
Anna Hansson, do
Julia Limby, do
Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK
Ida Olsson, do
Maria Gräfnings, Östersunds SK
Sara Lindborg, do
Susanne Nyström, Piteå Elit

Reserver:
1) Ulrika Persson, Vansbro AIK
2) Ingrid Vikman, Östersunds SK

Herrar, landslag
Jörgen Brink, IFK Umeå
Mathias Fredriksson, Östersunds SK
Anders Södergren, do
Mats Larsson, Åsarna IK
Johan Olsson, do
Fredrik Östberg, Falun-Borlänge SK

Nationell grupp:
Rikard Andreasson, IFK Mora SK
Niklas Karlsson, do
Gustaf Berglund, Östersunds SK
Mikael Ojala, do
Marcus Hellner, Gellivare Skidallians
Anders Högberg, IFK Umeå
Martin Larsson, Arvika IS
Håkan Löfström, Falun-Borlänge SK
Fredrik Persson, Åsarna IK
Daniel Rickardsson, Hudiksvalls IF

Reserver:
1) Fredrik Karlsson, Eksjö SOK
2) Robin Bryntesson, Sollefteå SK