Skip to main content

Drygt 100 miljoner till små företag i hela landet

Pressmeddelande   •   Feb 05, 2019 11:25 CET

Små företag behöver hålla jämna steg med omvärlden. Ett sätt är att söka finansiering för affärsutveckling. Tillväxtverket erbjuder affärsutvecklingscheckar för digitalisering och internationalisering. Nytt för i år är att företagen även kan använda pengarna till Brexitkostnader.

Checkarna är på 50 000 - 250 000 kronor och finansierar max halva kostnaden för köp av tjänst eller projektanställning. Företaget ska ha 2–49 anställda och omsätta minst tre miljoner kronor.

Checken för digitalisering kan till exempel användas till att ta fram en digital strategi eller digitalisera företagets verksamhet. Checkar för internationalisering har funnits sedan 2013. De kan till exempel användas till att göra marknadsundersökningar eller söka leverantörer i utlandet – allt för att nå nya internationella marknader. Nytt för 2019 är att företag även kan använda internationaliseringschecken till att utreda frågor kopplade till Brexit.

Tillväxtverket samarbetar med Sveriges 21 regioner som tar emot och bedömer ansökningar. De regioner som inte har checkar erbjuder motsvarande stöd med andra medel.

Så här ser fördelningen ut per region:

Region

Kr
Blekinge 3 000 000
Dalarna 3 250 000
Gävleborg 3 350 000
Halland 5 000 000
Jönköping 5 000 000
Kalmar 3 000 000
Kronoberg 5 000 000
Norrbotten 3 000 000
Skåne 20 000 000
Stockholm 17 000 000
Sörmland 3 500 000
Uppsala 3 000 000
Värmland 5 000 000
Västerbotten 3 000 000
Västmanland 5 000 000
Västra Götaland 13 000 000
Örebro 3 500 000
Östergötland 10 000 000

Kontaktpersoner

Region Namn Epost-adress Tel. nr
Blekinge Hanna Nilsson Hanna.Nilsson@regionblekinge.se 0734-35 43 80
Dalarna Annika Eriksson Annika.Eriksson@ltdalarna.se 073-868 01 21
Gävleborg Cecilia Hedlöf cecilia.hedlof@regiongavleborg.se 026-53 14 08
Halland Pia Wiberg pia.wiberg@regionhalland.se 035-17 98 87
Jönköping Mikael Gustafsson mikael.b.gustafsson@rjl.se 070 349 7051
Kalmar Thomas Tiger thomas.tiger@regionkalmar.se 0480-44 83 70
Kronoberg Anders Unger anders.unger@kronoberg.se 0470-58 30 73
Norrbotten Erika Falk erika.falk@norrbotten.se 0920-71 169
Skåne Jennika Gill-Noltorp Jennika.GillNoltorp@skane.se 0768-89 09 85
Stockholm Ezrema Nuhanovic ezrema.nuhanovic@sll.se 08-123 144 73
Sörmland Magnus Nilsson Magnus.E.Nilsson@regionsormland.se 070-649 74 87
Uppsala Erik Asplund erik.asplund@regionuppsala.se 018-61 74 029
Värmland Marco Lasic marko.lasic@regionvarmland.se 054-61 99 32
Västerbotten Thomas Jonsson thomas.jonsson@regionvasterbotten.se 070-357 57 83
Västmanland Catrin Berglöw catrin.berglow@regionvastmanland.se 021 - 481 82 77
Västra Götaland Sophia Litsne sophia.litsne@vgregion.se 070-630 91 36
Örebro Niklas Halldén niklas.hallden@regionorebrolan.se 019-602 63 88
Östergötland Mattias Flodstrom Mattias.Flodstrom@regionostergotland.se 0739-64 10 40

Checkar för internationalisering

Checkar för digitalisering

Om affärsutvecklingscheckarna 2019

Mer information:

Karin Silfversten 08-681 91 09 - checkar för internationalisering

Lisbeth O Karlsson 08- 681 94 81 - checkar för digitalisering